Nekim su redovnicima, čini se, prisjeli razgovori o raspodjeli državnoga novca Crkvi i odlučni su čak odbiti novac iz državne blagajne. Tu gotovo revolucionarnu ideju iznio je pred vodećim redovnicima i redovnicama na 42. plenarnoj skupštini Hrvatske unije viših redovničkih poglavarica i Hrvatske konferencije viših redovničkih poglavara prije nešto više od mjesec dana u Zagrebu dominikanski provincijal o. Anto Gavrić. Nama taj novac ne treba, rekao je rezolutno o. Gavrić, a njegove riječi izostale su iz službenih izvještaja i onih u crkvenim glasilima koja su pratila redovnički plenum.
“Nismo trinaesto prase”
– Preporučujem da zasad kontaktirate s predsjednikom HKVRP-a ili predsjednicom HUVRP, koji vam mogu dati informacije i glede novca koji redovnici i redovnice zajedno dobivaju iz državnog proračuna posredovanjem Hrvatske biskupske konferencije. Oni mogu objasniti i prijedloge koje sam iznio na plenarnoj skupštini glede novca koji redovnici dobivaju iz proračuna. Iznos je vrlo mali u odnosu na iznos koji Katolička crkva dobiva iz državnog proračuna. U raspodjeli novca iz državnog proračuna između HBK i redovnika ima dosta nejasnoća o kojima kao novi provincijal ne znam puno pa bi bilo najbolje o svemu tome pitati predsjednika Konferencije ili predsjednicu Unije – rekao nam je o. Anto Gavrić.
Da je doista riječ o mizernom iznosu, potvrdio je i predsjednik HKVRP-a fra Ivan Paponja, inače provincijal franjevaca trećoredaca glagoljaša sa zagrebačkog Ksavera.
– Ne znam točno o kojem je iznosu riječ, ali znam da nije mnogo. Hrvatska biskupska konferencija redovnike tretira kao “13. biskupiju” u raspodjeli toga novca, a neki kažu i kao 13. prase, pa se javilo nezadovoljstvo zbog nepravedne podjele. Prijedlog provincijala Gavrića je radikalan i mislim da nije dobro da se redovnici odreknu toga novca, jer on služi ponajprije financiranju zajedničkih institucija i njihovih ureda, ali i za školstvo, odgoj, mirovine, čega ne bi bilo da nema i tih sredstava – ublažava svoga kolegu fra Paponja.
Inače, u Crkvi već godinama traje rasprava je li financiranje izravno iz proračuna najbolji način državne pomoći Crkvi. Jedan od najglasnijih kritičara toga modela bio je nadbiskup splitsko-makarski (sada u mirovini) mons. Ante Jurić, koji je znao reći da će to Crkva “skupo platiti”. I to ponajviše zbog stvaranja novoga mentaliteta ovisnosti Crkve o državnoj blagajni. Taj mentalitet umanjio je, primjerice, dio milodara koji vjernici daju za svoju zajednicu, a koji je i dalje jedan od glavnih izvora crkvenog financiranja.
Sustav se može mijenjati
– Nisam čuo za prijedlog o. Gavrića premda sam bio na početku redovničkog plenuma – rekao nam je gospićko-senjski biskup mons. Mile Bogović, koji je među biskupima zadužen za redovnike.
– O modelu financiranja dugo se razmišljalo i napravljen je sustav koji se može i popravljati ako zatreba. On je u svojoj biti dobar, no pitanje je je li se novac uvijek koristi na dobar način. Pravno nije upitan, baš kao i što se tiče pravde, ali može se dogoditi da ode u neku drugu stranu. Primjerice, kao vjeronauk u Njemačkoj koji je otišao u tom smjeru da ga drže ljudi koji i nisu vjernici – kaže biskup Bogović tvrdeći da nije upitan pravni oblik, nego kako se tko od biskupa, odnosno korisnika toga novca zna s time korisno nositi.
Redovnici više ne žele državni novac. Svota je bijedna!
Šibenik zabio bizaran gol Hajduku, Skomina: Čim to vidim, prekidam utakmicu
- Da ja sudim, čim vidim baklju, prekidam. No, vidimo da bijeli igrač ne može napadati igrača. Ali ostali igrači su prati akciju. Moje mišljenje je da bi svakako bilo bolje da je prekinuo utakmicu.
VIDEO Ovako izgleda kuhinja eurozastupnice Biljane Borzan: Moderni uređaji i otok prekriven granitom
Biljana Borzan, koja je po struci liječnica, svoj je životni put započela na Medicinskom fakultetu, gdje je upoznala supruga Vladimira.
FOTO Nikad ne znate kada će trebati: Znate li što sve treba biti u ruksaku za preživljavanje?
Upoznajte ostale ukućane s pripremom kompleta za evakuaciju i pomozite im u pripremi. Ako u kućanstvu imate bebe, starije osobe ili osobe s invaliditetom ne zaboravite pripremiti stvari i za njihove potrebe. piše Ravnateljstvo civilna zaštita.
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'
bumbus... neee, izvini, greska - ja bljestim ljubicasto...:)