Dan nakon što je policijska sila, naručena iz Madrida, uspjela smanjiti izlaznost (42 posto), ali ne i rezultat kojim je velika većina izašlih Katalonaca (90 posto) glasala za neovisnost Katalonije od Španjolske, predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont zatražio je međunarodno posredovanje u odnosima Katalonije i Španjolske, no Europska komisija odbija posredovanje i staje na stranu Madrida.
– Prema Ustavu Španjolske, jučerašnje glasanje u Kataloniji nije bilo legalno. Za Europsku komisiju, ovo je unutarnja stvar Španjolske koja mora biti riješena u skladu s ustavnim poretkom Španjolske – pročitao je jučer glasnogovornik EK Margaritis Schinas unaprijed pripremljenu izjavu koja predstavlja prvu službenu reakciju EU na nedjeljni krvavi referendum, koji je španjolska vlada pokušala spriječiti slanjem interventne policije na birališta. – Pozivamo sve relevantne igrače da sada vrlo brzo pređu iz konfrontacije u dijalog. Nasilje nikad ne može biti instrument politike. Vjerujemo da će, pod vodstvom premijera Mariana Rajoya, ovaj težak proces biti riješen u potpunosti u skladu sa španjolskim Ustavom i temeljnim pravima građana koje taj ustav propisuje – dodao je.
Ni na jedno dodatno pitanje - o tome smatra li EK da je upotreba policijske sile bila proporcionalna ili prekomjerna, o tome jesu li ugrožena temeljna prava građana u situaciji kad policija sprečava građane da glasaju na biralištima… - glasnogovornik Komisije nije želio odgovarati.
Upitan budući suživot
Mnoge Katalonce koje su u nedjelju zabolili policijski pendreci i gumeni metci jučer je morala zaboljeti i hladna reakcija Bruxellesa. No, ona je bila predvidiva jer Europska komisija dijeli stav španjolskog Ustavnog suda o tome da je katalonski referendum nelegalan.
Komisija je jučer još samo ponovila i to da bi, u slučaju da je referendum bio organiziran u skladu s Ustavom Španjolske, Katalonija odvajanjem od Španjolske automatski prestala biti i dio Europske unije.
Carles Puigdemont, predsjednik katalonske vlade poznatije pod nazivom Generalitat, na jučerašnjoj je press konferenciji poručio da ipak nije još poslao odluku o proglašenju neovisnosti u parlament Katalonije (što je i prije referenduma, a i u nedjelju navečer, najavljivao da će učiniti), nego da traži dijalog sa španjolskim vlastima uz “međunarodno posredovanje”. Najavio je jučer i istragu o tome kako je policija u nedjelju “kršila prava” birača, a zatražio je i protjerivanje oko 10 tisuća policajaca koji su u Kataloniju stigli sa svih strana Španjolske upravo s ciljem sprečavanja referenduma.
– Referendum je valjan, unatoč strahu koji je građanima nametnula policija diljem Katalonije – rekao je katalonski lider. Zakon o raspisivanju referenduma, inače, propisuje da se rezultat šalje u katalonski parlament koji odluku o neovisnosti donosi u roku od 48 sati od izglasavanja neovisnosti na referendumu, bez obzira koliki bio odaziv birača.
Španjolski premijer Mariano Rajoy u nedjelju navečer poručio je Španjolcima da se nikakad referendum o neovisnosti Katalonije zapravo nije dogodio, da je sve to bila predstava katalonskog političkog vodstva i njihovih pristaša, te da “većina građana Katalonije nije željela sudjelovati u scenariju koji su napisali secesionisti”.
Mnogi analitičari u Španjolskoj vjeruju da bi, u slučaju da katalonski parlament proglasi neovisnost na temelju rezultata nedjeljnog referenduma, premijer Rajoy bio spreman aktivirati članak 155. španjolskog ustava iz 1978. i suspendirati autonomiju Katalonije. To bi, međutim, stvorilo dosad neviđenu ustavnu i političku krizu u Španjolskoj.
– Ovo što se dogodilo samo je naškodilo našem suživotu. Nudim dijalog unutar zakona. Očekujem od njih (Katalonaca, op.a.) da se odreknu svojih dosadašnjih postupaka – rekao je Rajoy.
Odluka španjolske vlade da slanjem jakih policijskih snaga onemogući ili barem smanji izlaznost na referendumu, kao i javno izricana upozorenja iz Madrida da je aktiviranje članka 155. Ustava jedna od opcija, nagnale su neke Katalonce da postupke Rajoyeve vlade uspoređuju s režimom generala Franca. Pod Francom, od 1939. do 1975., javna upotreba katalonskog jezika bila je zabranjena, kao što je bila zabranjena katalonska samouprava i njezine institucije. Kataloniji je vraćen autonoman status unutar Španjolske nakon Francove smrti.
Desničari: Viva Franco
Usporedbom današnjeg s Francovim dobom ne služe se samo katalonski nacionalisti, nego i najvatreniji protivnici katalonske neovisnosti u ostatku Španjolske: mediji javljaju da su policajce, upućivane uoči ovog referenduma iz drugih dijelova zemlje u Kataloniju, neki desničarski raspoloženi Španjolci ispraćali uz povike “Viva Franco”.
Katalonska policija Mossos d’Esquadra također je autonomna i od 2008. u potpunosti je, u cijeloj Kataloniji, preuzela ulogu koju je dotad imala španjolska nacionalna policija. U nedjelju su zabilježeni slučajevi gdje je nacionalna policija rastjerivala birače, a katalonska ih pokušavala zaštititi, što je dovelo do verbalnih sukoba između dviju policija. Madrid je jučer najavio istragu i kažnjavanje neposlušnih katalonskih policajaca, a katalonski sindikati za danas su najavili generalni štrajk zbog kršenja ljudskih prava od strane Madrida.
Da se ovo dogadjalo u Kini ili Rusiji, Eu belosvetska fukara bila bi zgrozena i slala priopcenja i osude.... u vlastitom dvoristu svi zatvaraju oci... gadljivo i ljigavo