Oko 750 tisuća potpisa, koliko će glasiti konačni rezultat sindikalne akcije, znači da je svaki šesti građanin inače prilično inertne nacije odlučio podržati akciju jedne tako osporavane i podcijenjene grupe kao što su sindikati.
>>Crkvenac: U proračunu ima novca za iznenadne troškove
Svi iznenađeni brojkom
Brojkom su iznenađeni i organizatori i promatrači. I oporba koja je čučala u grmlju dok se akcija valjala pa su se potvrdili kao nevažna opcija u priči koja se prelijeva znatno šire nego što je pitanje regresa poreznog referenta. I Vlada koja se suočila s obvezom da prvi put upriliči referendum, na što nije računala.
– Vlada će poduprijeti referendum, no u proračunu nije predviđena ni lipa za referendum ili izbore. Da bi se novac namaknuo, moglo bi doći do smanjivanja nekih prava ili do rebalansa – izjavila je premijerka Jadranka Kosor.
Upozorila je potom i na to da o predloženim reformama ne ovisi samo oporavak države nego i gospodarski opstanak Hrvatske.
– Hrvatska je na prekretnici. Ili reforme za bolji život ili dramatičan pad kojem se ne vidi kraj – zloslutno zvuči njeno jučerašnje upozorenje. Sindikalci njene riječi tumače opasnim.
– Građani javno poruče da imaju volju raspravljati o važnom pitanju, a vlast uzvrati da se time može ugroziti državni proračun. Time se nameće krivnja građanima ako žele konzumirati svoja prava: nije poželjno da to doista tražite jer bi to značilo da će biti još gore. Takvo što ne bismo smjeli čuti iz Vlade – ocjenjuje Krešimir Sever.
Vilim Ribić čudi se kako je to cijena referenduma odjednom narasla na 170 milijuna kuna, ali ističe da odlučivanje naroda nipošto ne smije ovisiti o financijama. – Ne mislim da će premijerka opstruirati referendum, pa ona je našla rješenje da Sabor kontrolira referendumski zahtjev. Kad bi se to ipak dogodilo, situacija bi se bitno zaoštrila. Dogodila se indirektna mobilizacija ljudi i s tim se nije igrati – nagovještava Ribić.
MUP će brojiti
Oprezni su i vladajući pa je tako, nakon prvotnog izbjegavanja, Vladimir Šeks objasnio zbrku nastalu jer Sabor nije uskladio zakone koji se odnose na referendum. Kad Organizacijski odbor za prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma protiv izmjena ZOR-a pošalje šefu Sabora Luki Bebiću zahtjev za raspisivanje referenduma, on ga dostavlja Šeksu kao predsjedniku Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav. Nijedan zakon ne kaže tko provjerava je li prikupljeno 449.506 potpisa, pa će Odbor to naložiti MUP-u ili Ministarstvu uprave. Kad se utvrdi da se potpisalo 10 posto upisanih punoljetnih birača, odlučit će se o raspisivanju referenduma. Kada – Šeks nije želio otkriti.
– Referendum bi se trebao provesti pod uvjetima koji su vrijedili u trenutku kada je pokrenuta ova inicijativa. Dakle, na rezultate ovog referenduma ne bi se trebale primjenjivati najnovije izmjene Ustava. To je moje mišljenje – kaže Šeks i dodaje kako će se konzultirati s pravnim stručnjacima. To bi značilo da bi na referendum trebalo izaći više od dva milijuna ljudi.
.....................Jedini spas za ovu zemlju je Jaco ako ti i tvoji pajdaši date ostavku i Hrvatska će vam biti zahvalna jer bi se spasila od propasti...