vatikan

Reforme u Kuriji idu prema davanju veće važnosti laicima

Foto: Reuters/Pixsell
Reforme u Kuriji idu prema davanju veće važnosti laicima
30.10.2013.
u 11:39
Najvjerojatnije će se utemeljiti nova kongregacija, ali se još ne zna hoće li neka od devet postojećih biti ukinuta ili spojena s nekom drugom.
Pogledaj originalni članak

Reformom vatikanske Kurije, koju priprema papa Franjo, vjerojatno će biti ustanovljena kongregacija za laike. To se može zaključiti iz izjave kardinala Oscara Andrésa Rodrigueza Maradiage, koordinatora skupine od osam kardinala savjetnika pape Franje, koji je najavljujući „prilagođavanje ministarstva unutar Vatikana“ kazao da nema kongregacije za laike, već postoji samo Papinsko vijeće za laike.

Kardinal Oscar Andrés Rodriguez Maradiaga, nadbiskup Tegugigalpa (Honduras), kazao je da „postoji samo jedno Papinsko vijeće za laike, ali zato ima kongregacija za biskupe, pa za kler i još jedna za redovnike, a nema nijedne za laike koji su najbrojniji“. Dakle, najvjerojatnije će se utemeljiti nova kongregacija, ali se još ne zna hoće li neka od devet postojećih biti ukinuta ili spojena s nekom drugom. U svakom slučaju moglo bi Papinsko vijeće za laike biti pretvoreno u Kongregaciju za laike. Sada postoji devet kongregacija i 12 papinskih vijeća. Benedikt XVI. pokušao je pojednostaviti kuriju, odnosno smanjiti broj kongregacija, papinskih vijeća...ali nije uspio provesti nakanu.

Nije tajna da će jedan od puteva reforme vatikanske Kurije proći kroz vrednovanje laika. Ustanovit će se kongregacija njima posvećena u koju bi moglo biti uključeno više papinskih vijeća, od onoga za obitelj do onoga za dušobrižništvo zdravstvenog osoblja. Papa Franjo smatra klerikalizam bolešću Crkve. Kazao je da, kada vidi klerikalca, odmah postaje antiklerikalac. Zbog toga je apsurdno zamisliti kako bi vrednovanje laika i žena u kršćanskoj zajednici i crkvenim strukturama moglo proći kroz njihovu „klerikalizaciju“, kako se zamišljalo doskočicom o „ženama kardinalima“.

Naime, teolog, američki isusovac, otac James Keenan na osobnoj je Facebook-stranici napisao: – Imenujmo žene u kardinalski zbor. Njegov prijedlog imenovanja žena u najekskluzivniji zbor na svijetu koji bira pape odmah je odjeknuo, pa je Juan Arias, svećenik i dopisnik španjolskog lista El País iz Rima i Vatikana, napisao kako takvu ideju ima, navodno, i papa Franjo. Povjesničarka i komentatorica lista Il Messaggero, ali i vatikanskog glasila Osservatore Romano Lucetta Scaraffia kaže kako ideja da se žene imenuje u kardinalski zbor nije neobična i jedinstvena. No, postoji trnovito pitanje o zaređivanju žena. I papa Franjo rekao je da je to pitanje riješio papa Ivan Pavao II., ali je istodobno kazao i kako ženama treba dati veću ulogu u samome vrhu Crkve. Dakle, kroz ustanovljenje Kongregacije za laike možda bi se i uloga žena istaknula.

Papa Franjo potvrdio je dužnosti, do konca njihova petogodišnjeg mandata predsjedniku i tajniku Papinskog vijeća za laike, kardinalu Stanislawu Rylkeu i biskupu Jozefu Clemensu. Njihov mandat završava za nekoliko mjeseci, odnosno početkom 2014. godine.

Komisija osmorice kardinala (Talijan Giuseppe Bertello, Čileanac Francisco Javier Erràzuriz Ossa, Indijac Oswald Gracias, Nijemac Reinhard Marx, Kongoanac Laurent Monsengwo Pasinya, Amerikanac Sean Patrick O'Malley, Australac George Pell i Hondurašanin Oscar Rodriguez Maradiaga, uz koje je i tajnik te koordinator talijanski biskup mons. Marcello Semeraro) trebala bi predložiti reforme o kojima se govorilo i uoči konklave na kojoj je Bergoglio izabran za papu. Tu komisiju Franjo je osnovao u travnju, a dokumentom od 28. rujna, pretvorio je u stalno savjetodavno tijelo koje će mu pomagati u upravljanju. Moguće je njezino i proširenje na još neke kardinale osim navedene osmorice. Zapravo, ta će komisija biti nekom vrstom „kardinalskog vijeća“ koje će biti, kako nam je kazao šef Ureda za tisak Svete Stolice otac Federico Lombardi, „dodatni instrument koji obogaćuje crkvenu vladu novim načinom konzultiranja“. To savjetodavno tijelo će, uz biskupsku sinodu i papine sastanke sa šefovima dikasterija, biti najvažnije u budućem djelovanju pape Franje.

Na pitanje novinara znači li to da papa više neće upravljati sam, Lombardi je odgovorio: „Vijeće savjetuje, a papa odlučuje“. Oni će davati svoj prilog, predlagati, biti pitani, što treba pomoći papi u donošenju odluka. S osmoricom kardinala, nazvanima G8, papa Franjo sastajao se početkom listopada, a njihovi radni sastanci će se nastaviti. Teško je kazati kada bi papa Franjo mogao najaviti prve reforme u Kuriji, kao što je teško prognozirati kakve će one biti. Iz povremenih izjava nekih kardinala moglo bi se nešto zaključiti, ali članovi G8 više šute negoli govore.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.