Rekli ste supruzi da je ružna? Ako ste u Francuskoj, idete u zatvor!

Foto: web
Rekli ste supruzi da je ružna? Ako ste u Francuskoj, idete u zatvor!
VL
Autor
Hrvoje Dečak
15.02.2010.
u 16:33
U Hrvatskoj je još od 2003. godine predviđeno kažnjavanje takva ponašanja Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji, koji je kasnije samo neznatno mijenjan, kaže pravnica dr. sc. Ivana Radačić.
Pogledaj originalni članak

Francuska zastupnica u parlamentu Martine Billard predložila je amandman prema kojem bi se kažnjavalo i vrijeđanje supruga, a ne samo fizičko nasilje. Parlamentarka Billard predložila je sankcije za uvredu, ružnu opasku na račun partnerova izgleda, lažne optužbe za nevjeru i prijetnje fizičkim nasiljem.

Kritike i ismijavanja

Prema zakonu, na sudu bi mogli završiti oni koji često vrše nasilje i imaju dokazivu namjeru vrijeđanja dostojanstva žrtve. No, odmah su se javili i brojni protivnici te inicijative. Ističu kako će taj oblik nasilja biti jako teško dokazati, a francuski mediji amandman ismijavaju. Nakon što je nedavno objavljen podatak da u Francuskoj svakog drugog dana od nasilja u obitelji umire jedna žena, vlada je krenula u akciju.

Francuski premijer Francois Fillon najavio je uvođenje električnih narukvica za praćenje nasilnika i gradnju sigurnih kuća za žene. Zakon bi mogao biti u primjeni za pola godine.

– U Hrvatskoj je još od 2003. godine predviđeno kažnjavanje takva ponašanja Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji, koji je kasnije samo neznatno mijenjan – kaže pravnica dr. sc. Ivana Radačić.

Pozivi, SMS-ovi, mediji...

– U njemu se tako navodi psihičko nasilje, zatim verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima... sve do uhođenja, telefonskih poziva, slanja e-mailova i SMS-ova, uznemiravanja putem medija ili ugrožavanja slobode kretanja. Iako sam za kažnjavanje, smatram da je dobro što se kod nas takvo verbalno nasilje sankcionira samo prekršajno. Međutim, problem je što kod nas nije jasno kad će neko djelo biti tretirano kao prekršaj, a kad kao kazneno djelo nasilničkog ponašanja u obitelji. Na kraju, postavlja se i pitanje treba li za pokretanje postupka tražiti pristanak (punoljetne) žrtve – kaže dr. Radačić i zaključuje da imamo dobre zakone, ali u praksi se mnogi od njih rijetko ili nepravilno primjenjuju.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 99

PJ
pIavo_jezero
16:26 16.02.2010.

cure, zašto se bunite, budite dobre pa vas neće brisati

OB
-obrisani-
21:39 15.02.2010.

Pozdrav plavo jezero..... Lijepo je znati da ipak ono što pojedinci žele nametnuti kao normu ponašanja u RH ...ipak ostaje samo njihova neostvariva želja... U RH, žena, hvala Bogu, ima potpuno sva prava i jednako kao i u Francuskoj postoji zakon po kome se može muža kazniti i za verbalno zlostavljanje dakle omalovažavanje riječima i uvedama....

SO
Soraja
22:23 15.02.2010.

blizu. iz perzije.