Poput domina nanizale su se pobune studenata po fakultetima, od Ekonomskog fakulteta u Rijeci, Fakulteta političkih znanosti, Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta, Agronomije..., a sve zbog promjena uvjeta studiranja nekoliko dana prije upisa i više cijene upisnina. Nezadovoljstvo novim uvjetima izbilo je nakon odluke Senata Sveučilišta i fakultetskih vijeća te ministra obrazovanja Željka Jovanovića, koji je najavio besplatno studiranje za sve studente prvih godina te starije koji skupe 55 ECTS bodova. Prema novom modelu, studenti građevine koji prikupe 55 ECTS bodova oslobođeni su školarine, a oni koji skupe manje od 30 plaćaju puni iznos od 8400 kuna školarine.
Svaki dan drugačije...
Tako su se mnogi studenti našli u situaciji da u nekoliko dana moraju skupiti mnogo više novca nego što su planirali. Zanimljiv je slučaj studentice koja je ostvarila 54 ECTS boda i koja će, prema novom modelu, morati platiti više od 2500 kuna. Na Veterinarskom fakultetu studenti također iz dana u dan dobivaju drukčije informacije o uvjetima upisa – najnovije je da im neće biti priznati bodovi koje su dobili za ispite koje su prenijeli iz prethodne godine pa će mnogi studenti biti zakinuti jer im ti bodovi neće biti pribrojeni.
Ovakvim ishodom nije zadovoljan ni Aleksa Bjeliš, rektor Sveučilišta u Zagrebu, no kaže da su bili ovisni o odluci Vlade, koja je donesena tek u kolovozu te Senat nije uspio ranije donijeti potrebne propise.
– Vrijeme je napregnuto i razumijem studente. Radili smo najbrže što smo mogli. Neki su fakulteti odmah prešli na novi model, neki su ga uveli samo djelomično jer imaju pravo na godinu dana prijelaznog razdoblja, a neki su ostali na starome. Poanta je da novim načinom naplate fakulteti ne smiju uprihoditi od studenata više novca nego po starom modelu – kazao je Bjeliš.
Prijedlozi za koji dan
Smatra se da će fakulteti izaći ususret studentima te da će studenti za koji dan konkretizirati prijedloge koje će fakulteti proslijediti Senatu na prihvaćanje.
treba uvest naplaćivanje fakulteta u punoj cijeni, nema smisla da odlaze vani radit, a tu jeftino ih završavaju. Poboljšati istovremeno kvalitetu nastave.