U Hrvatskoj je jučer zabilježeno 930 aktivno oboljelih od COVID-19, među kojima su 52 nova slučaja potvrđena testiranjem od ponedjeljka do utorka. Od tog broja 89 oboljelih liječi se u bolnicama, od čega je njih petero na respiratoru. Ukupan broj oboljelih od ove bolesti u nas i dalje raste te su prve mjere, čije se uvođenje planira, ograničavanje okupljanja, posebice obiteljskih kao što su svadbe, te promjene režima na granicama, odnosno uvođenje samoizolacije za putnike iz Srbije te Bosne i Hercegovine.
Primarno za liječenje ebole
Među navedena 52 novooboljela njih se 12 iz Splitsko-dalmatinsko županije povezuje s nedavnim vjenčanjem na kojem su bili, a zagrebačko vjenčanje pretprošlog vikenda, podsjetimo, rezultiralo je također s dosad devet COVID-19 pozitivnih osoba. Iz Stožera su ponovili da će, ovisno o situaciji, mijenjati, odnosno uvoditi mjere. Paralelno se “važe” nabava remdesivira, lijeka primarno kreiranog za liječenje ebole, a koji je trenutačno jedina odobrena terapija i za COVID-19. U proljetnom valu ove epidemije taj lijek nismo imali, a nakon američke kupnje praktički cijele trenutačne proizvodnje jedina je opcija nabava milosrdnim davanjem lijeka. To je zakonska mogućnost koju može pokrenuti samo Ministarstvo zdravstva. Iz tog su Ministarstva pak odgovorili kako su u postupku zajedničke nabave u sklopu Europske komisije te kako su svi ti podaci i informacije povjerljive naravi.
– Bez njihova dopuštenja zasad se ne mogu davati nikakve informacije u vezi s tijekom zajedničke nabave toga lijeka – odgovorili su nam iz resornog ministarstva.
Prijepor EU s američkim proizvođačem nastavljen je ovih dana, a cilj je nabava remdesivira za zemlje članice EU. Iz Ministarstva zdravstva ne odgovaraju o kolikim je količinama u toj zajedničkoj nabavi riječ kad je posrijedi Hrvatska. Prema riječima njemačkog ministra zdravstva Jensa Spahna, ta zemlja ima samo nekoliko stotina doza ovog lijeka te nastoji njegovu proizvodnju za budućnost osigurati u Europi. Apeli prema proizvođaču da se Europi osiguraju dovoljne količine lijeka idu i od pojedinih država članica jer remdesivira uglavnom nema dovoljno, izuzev u Nizozemskoj, otkud su poručili kako trenutačno imaju dovoljno doza tog lijeka.
Ne smanjuje smrtnost
Remdesivir, prema dosadašnjim napisima, skraćuje vrijeme liječenja težih slučajeva “korone” u prosjeku za četiri dana, ali ne smanjuje smrtnost. No, nakon američkog poteza kupnje većine količina tog lijeka, s isporukom u iduća tri mjeseca, u svijetu je evidentna utrka za nabavu doza. Tako će svoju pošiljku idućih dana, kako je objavljeno, dobiti Armenija, dok je kompanija Mylan najavila skorašnji izlazak svoje generičke verzije remdesivira, lijeka iza kojeg stoji kalifornijski Gilead. Ta je kompanija, naime, potpisala ugovore s više proizvođača za proizvodnju generičkog oblika remdesivira kako bi lijek učinili dostupnim u 127 različitih zemalja. Cijena generika ovog lijeka, kako pišu inozemni mediji, oko 80 posto je niža od cijene američkog originala, odnosno stoji oko 65 američkih dolara.
No, nije poznato kolika je preporučena doza lijeka za liječenje oboljelog od “korone”, dok je za originalni remdesivir kalifornijski proizvođač naveo da je za petodnevno liječenje potrebno šest doza lijeka. Indijski regulator za lijekove odobrio je Mylanovu verziju remdesivira, lijek naziva Desrem.
VIDEO Alemka Markotić: Moguće je da se cjepivo za koronavirus proizvodi u Imunološkom zavodu