Velika blamaža u Vladi zbog likovne umjetnosti za mandata bivšeg premijera Ive Sanadera, trenutačno pritvorena u Salzburgu zbog bijega od afera Fimi media i HEP, izbjegnuta je zahvaljujući policiji.
Na Markovu se trgu, naime, 2005. godine, potvrđeno je Večernjem listu iz nekoliko izvora, pojavio sada već pokojni muškarac koji se predstavio hrvatskim braniteljem. Želio je s državom sklopiti posao.
Očito poznavajući sklonost njezina tadašnjeg šefa prema umjetnosti, ponudio je Vladi da od njega otkupi umjetničku sliku slavnoga francuskog impresionista Augustea Renoira "Kupačice". Cijena je bila prava sitnica – milijun eura! Prodavatelj je uza sliku tada nudio i vrijednu knjigu o liku i djelu francuskog slikara, a druga je strana pak, doznajemo, bila zagrijana za kupnju.
Pravi kupac Sanader?
Prilično je nejasno kakve bi koristi Hrvatska imala od kupnje djela jednoga od najpoznatijih svjetskih umjetnika, a iako je muškarac spomenuto djelo službeno želio prodati Vladi, prema nekim informacijama, za Renoira je zapravo kao stvarni kupac bio zainteresiran bivši premijer. U sve se tada uključuje i Ministarstvo kulture, u to vrijeme na čelu s Božom Biškupićem, koje je od prodavatelja preuzelo navodno Renoirovo djelo. Kako bi bili sigurni za što zapravo država daje novac, proslijedili su ga stručnjacima Muzeja Mimara da potvrde autentičnost.
– Toga se uopće ne sjećam! Nije mi to nimalo poznato. Kažete da je došao u Vladu? – uvjeravao nas je jučer Božo Biškupić, bivši ministar kulture, sada saborski zastupnik HDZ-a.
Na naše potpitanje kako se ne sjeća ne tako davne zgode s Renoirom u Vladi, zbog čega je posla imala i policija, odgovorio je kako ne vjeruje da bi netko došao na Gornji grad i tek tako nudio poznate "Kupačice" na prodaju, ali i kako je moguće da je u sve bila uključena Branka Šulc, u to vrijeme njegova pomoćnica, te Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture.
Iz nekog razloga, Mimarini stručnjaci nisu mogli ustanoviti je li riječ o originalu pa su "Kupačice" na kraju proslijeđene policiji na vještačenje. Slika je tako stigla u Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić". Poslije obavljena detaljna pregleda slike, vještaci su jednoglasno ustanovili kako je riječ o običnoj krivotvorini.
Tijekom postupka vještačenja, naime, na slici su pronađeni jasni tragovi ljepila te je stoga bilo jasno da nije riječ o autentičnu Renoirovu radu. Ubrzo je o svemu obaviješten DORH, a lažni je Renoir poslije pohranjen u depou Kriminalističke policije PU zagrebačke u Heinzelovoj. S obzirom na to da nije bila riječ o autentičnu djelu, policija ne smije spornu sliku vratiti njezinu vlasniku (nasljedniku) jer postoji opasnost da je on opet stavi u optjecaj na tržište, odnosno pod izlikom da je riječ o pravom Renoiru pokuša nekomu drugomu prodati.
Krivotvorene "Kupačice" na kraju bi trebale biti pohranjene u Muzeju policije u Savskoj cesti, no situacija se ipak pravno zakomplicirala. Iz inozemstva se nedavno javila kći pokojnog prodavatelja krivotvorenog Renoira koja pak tvrdi da je ta slika njezino nasljedstvo te traži da joj zbog toga i bude vraćena.
Sumnjali zbog knjige
I prije nego što se Renoirov prodavatelj pojavio na Markovu trgu, policija je, doznajemo, imala informaciju da se u nas pojavila skupocjena slika, namijenjena navodno nepoznatom visokom državnom dužnosniku, no najviše ih je zbunjivao podatak da se uz umjetninu prodaje i nekakva knjiga, što se, kažu upućeni, u pravilu gotovo nikada ne događa, pa su od početka bili prilično sumnjičavi u vezi s izvornošću navodne umjetnine.
Lažna se Renoirova slika tako na kraju našla među statistikama MUP-a o 1165 kaznenih djela (krađe, teške krađe, oštećenja, nedopušteni izvoz spomenika kulture, uništenje, krijumčarenje, krivotvorenje... ) u kojima je oko 3930 različitih umjetnina od 1995. do 2008. godine bilo predmetom nekoga kaznenog djela.
To je \" predhodnica \".? Kao sto vec rekoh. Na kraju buju sve same \" krivotvotine \". A siroti smranader nis ni kriv.