JAVNI MORAL Na hrvatskim televizijama sve je više seksa i nasilja, a postojeći zakon samo na papiru kvalitetno rješava probleme

Repriza seksa u 13h

Foto: import
Repriza seksa u 13h
28.04.2006.
u 13:13
Pogledaj originalni članak

Untitled Document U tržišnoj utakmici među domaćim televizijama svatko želi uzeti što veći dio gledatelja, no u toj bici sredstva znaju biti upitna. Zbog toga se, često nerazmišljanjem, a ponekad i namjerno, u televizijskom dnevnome programu pojavljuju sadržaji apsolutno neprimjereni djeci, poput scena eksplicitnog nasilja i seksa. Međutim, dok su u većini drugih država na snazi jaki propisi koji sprečavaju takve postupke, a prekršitelje oštro kažnjavaju, u Hrvatskoj se na pojedine incidente gleda prilično nemarno.
Tako je u Velikoj Britaniji već petnaestak godina na snazi tzv. watershed (prev. vodena zavjesa), što je termin za odredbu koja obvezuje sve zemaljske i satelitske televizije koje ne naplaćuju svoj program da se izvan jasno označenog termina, koji počinje u 21 sat i završava u 5.30 drugog jutra, ne smiju emitirati emisije i filmovi u kojima ima golotinje, psovki i nasilja. S druge strane, u SAD-u su još stroži te kod njih taj termin za “odrasle”, prigodno nazvan “sigurna luka”, traje od 22 sata do 6 ujutro.

A Hrvatska? Postoji samo treći stavak 15. članka Zakona o elektroničkim medijima u kojem piše:
“Programski sadržaji koji ozbiljno štete fizičkom, psihičkom ili moralnom razvoju djece i mladeži ne smiju se objavljivati. Programski sadržaji koji mogu štetiti fizičkom, psihičkom ili moralnom razvoju djece i mladeži ne smiju biti na rasporedu kada će ih oni zbog vremena objavljivanja vjerojatno gledati, a prije njihova objavljivanja nakladnik je obvezan objaviti odgovarajuće upozorenje.”

Bez jasnih kriterija

Načelno, ta je odredba savršena i pridržavaju je se sve naše televizije. Međutim, granica koja određuje šteti li se psihički ili moralno djeci vrlo je labilna, a ni kontrola nije baš redovita. O tome da “odgovarajućih upozorenja” nikada nema, suvišno je i govoriti.
Tako će sutra RTL televizija u 13 sati, dakle u udarno obiteljsko vrijeme, prikazati američki film “Plava laguna” iz 1980. godine koji je zbog poveće doze seksualnosti u SAD-u zabranjen za mlađe od 18 godina, a u većini drugih država, kao što su Kanada, Velika Britanija ili Njemačka, nije za mlađe od 12 godina.

– Svi naši programski sadržaji, tako i filmovi, terminski su određeni prema međunarodnim mjerilima. Sukladno standardima EU prema kojima se naša programska politika ravna, navedeni film dopušten je za emitiranje tijekom dana – službeni je stav RTL televizije koji je iznio njezin glasnogovornik Kristijan Gržetić, a koji jasno pokazuje gdje leži najveći problem – u nepostojanju čistih i jasnih naših, ne američkih ili francuskih, kriterija.

Najava s psovkom

Zbog toga se i može dogoditi da RTL bez problema emitira “Plavu lagunu”, da Nova TV reprizira prvu epizodu “Balkan Inc.” prepunu psovki i konzumiranja droge u nedjelju u 17 sati te da HTV tjednima pušta najavu za seriju “Odmori se, zaslužio se” u kojoj Ivo Gregurević psuje. Svi ti primjeri pojedinačno nisu strašni i neće naškoditi djeci, ali su simptomatični zbog sve češćeg pojavljivanja i neadekvatnog reagiranja na njih.

– Definitivno se slažem da Hrvatska mora imati odredbu o satu prije kojega se ne bi smio emitirati sadržaj neprikladan djeci – kazao je Siniša Svilan, direktor programa Nove TV, odmah istaknuvši i kako nema potrebe za izmišljanjem novih komisija i institucija jer je sankcioniranje prekršaja već u ovlasti postojećeg Vijeća Agencije za telekomunikacije. Ipak, Nova TV provukla se bez kazni unatoč emitiranju serije “Balkan Inc.” u poslijepodnevnom nedjeljnom terminu, iako je i sama televizija neposredno priznala da je pogriješila – nakon dvije nedjelje repriza je prebačena u kasnovečernji termin.

– Prigovora nije bilo, već je to posljedica uredničke odluke – odgovorio je Svilan na pitanje zašto je promijenjen reprizni termin njihove kriminalističke serije.
I inače Vijeće Agencije za telekomunikacije rijetko reagira na televizijske prekršaje, bili oni prelaženje dopuštene minutaže za reklame ili eksplicitno prikazivanje nasilja. Praksa je pokazala da reakcija slijedi tek ako se stvori medijska buka.
Još veći nekažnjeni propust dogodio se HTV-u prije više mjeseci kada je Slavko Brankov, predstavljajući svoju monodramu “Što to ljudi govore iliti buka”, u emisiji “Dobro jutro, Hrvatska”, nešto prije devet sati ujutro, dobio priliku izvesti dio svoje predstave. Uslijedile su dobre dvije minute uličnog govora, tj. cijela bujica psovki. Voditelji su ostali zapanjenih lica, očito svjesni da je to neprimjereno, ali Brankova nitko nije zaustavio.

I HTV griješi

– HTV iznimno pazi da pojedine sadržaje ne emitira dok je pred ekranom publika kojoj taj sadržaj nije namijenjen. Naravno da se i kod nas može potkrasti pogreška, ali vjerujem da nam se to događa relativno rijetko – kazao je glasnogovornik HRT-a Janoš Rumer, ujedno napomenuvši da misli kako je postojeći zakon dobro regulirao takva pitanja te da, kada je riječ o uredniku profesionalcu, propusta ne bi smjelo biti.

No, propusti se i dalje događaju na svim našim televizijama, a ovdje su nabrojeni samo neki od sve češćih primjera. Pa iako nije riječ o doslovnoj poplavi golotinje i krvi na malim ekranima, pogrešno bi bilo čekati lošija vremena.

Naravno, i dalje su roditelji najodgovorniji za odgoj svoje djece i trebali bi kontrolirati što djeca gledaju, ali to ne znači da bi im televizije morale otežavati situaciju.

Nepoželjni smogovci

Koliko se u inozemstvu pazi na dječji program, najbolje su osjetili “Smogovci”. Naime, ta je dječja serija jedan od najboljih izvoznih proizvoda HTV-a, ali posljednju sezonu, snimljenu početkom devedesetih, malo tko je htio kupiti. U tim epizodama Vrageci odlaze u Domovinski rat i bore se protiv neprijatelja. No, čim su vidjeli oružje u dječjoj seriji, kupci sa stranih televizija automatski su odustali od kupnje.


Za pola sekunde 555.000 dolara

Koliko strogi mogu biti medijski zakoni, najbolje znaju američke televizije, posebice CBS. Za vrijeme poluvremena Superbowla nastupali su Janet Jackson i Justin Timberlake, a usred njihova dueta pjevač je (ne)namjerno strgnuo odjeću s njezine lijeve dojke. Golotinja je bila vidljiva na pola sekunde, ali CBS, koji je prenosio cijeli događaj, na kraju je kažnjen sa 550 tisuća dolara, što je bio maksimalni iznos kazne. Jedna gola dojka nije ništa strašno i u pravu su bili svi koji su govorili da je cijela medijska halabuka oko toga slučaja bila pretjerana, no isto tako golema kazna bila je jasna poruka da se takvo što neće tolerirati. Pretjerano puritanstvo, što se ponekad događa Americi, također nije dobro, ali barem bi pravila igre trebala biti jasna i općeprihvaćena. Jer, ako nema pravila, teško je odrediti tko radi pogrešno. Kao posljedica “striptiza” Janet Jackson, američki je Senat izglasovao da se kazne povećaju gotovo dvadeseterostruko, a neke su televizije u svoje prijenose uvele obvezni odmak od nekoliko minuta.


Veliki brat, veliki problemi

RTL-ov “Big Brother” jedna je od rijetkih emisija koja je natjerala Vijeće na reakciju. Bilo je tu svega osim čistoga seksa, ali kazna nije izreu00E8ena. RTL se izvukao samo uz opomenu, a sav kontroverzni materijal ubuduće je emitirao poslije 22 sata u “Big Brother specijalu”.


Balkan bez upozorenja

Novu razinu količine psovki u hrvatski televizijski eter unijela je serija “Balkan Inc.”. No, to ne bi bio problem da njezina repriza isprva nije bila nedjeljom u 17 sati pa su neoprezni roditelji, koji su počeli gledati seriju s djecom, nakon prvih scena brzo prebacivali na pitomije programe.

Pogledajte na vecernji.hr