U svijetu je trenutno više od 22,325,345 osoba oboljelih od COVID-19. Preminulo je više od 784,754 ljudi, a oporavilo se 15,066,127 njih. Najveći broj zaraženih je i dalje u SAD-u, Brazilu i Indiji.
22:39 - Švedski pristup borbi protiv koronavirusa, u kojem su dominirale preporuke i nije bilo potpunog zatvaranja, kao u većini drugih država, čini se da je doveo do najvećeg broja umrlih u šest mjeseci u čak 150 godina. Prema podacima švedskog Statističkog ureda broj mrtvih koji je zabilježen u prvoj polovini 2020. godine nije zabilježen još od davne 1869., izvijestio je Reuters. Do kraja lipnja u Švedskoj je umrlo oko 4500 zaraženih koronavirusom, a ta je brojka do sada narasla na 5800 preminulih. Švedska ima puno veći postotak umrlih od ostalih nordijskih država, no manji od nekih drugih europskih država, uključujući Španjolsku i Veliku Britaniju, piše RTL.
Ukupno je u prvih šest mjeseci umrlo 51 405 Šveđana, najviše od 1869., kada je umrla 55 431 osoba, dijelom zbog gladi koja je vladala u to doba. Tada je Švedska imala oko 4,1 milijun stanovnika, dok ih je danas 10,3 milijuna. U prvoj polovini 2020. imali su oko 10 posto više smrti nego prosječno u posljednjih pet godina. U travnju, kada je broj smrti od koronavirusa bila na vrhuncu, to je bilo čak 40 posto više od prosjeka smrti u travnju.
22:12 - U Francuskoj je u posljednjih 24 sata zabilježeno više od 3700 novih slučajeva covida-19, najviše od svibnja, prema podacima koje je u srijedu objavila generalna uprava za zdravstvo. Prema tim podacima zabilježeno je 3776 pozitivnih u proteklom danu, prema 2238 u utorak. Od svibnja je više od 3000 novooboljelih zabilježeno samo dva puta, prošle subote i nedjelje. Ukupno je u sedam dana 16.747 osoba testirano i pozitivno na covid-19.
Francuske bolnice su primile 162 nova pacijenta posljednjih 24 sata, prema 185 u utorak. Ukupno je hospitalizirano 4806 osoba.
U Francuskoj je od početka epidemije novog koronavirusa umrlo 30.468 oboljelih. Postotak pozitivnih testova i dalje blago raste i sada iznosi 3,1 posto, a utvrđeno je 21 žarište.
22:00 - U Španjolskoj je potvrđeno 3715 novih slučajeva zaraze koronavirusom u posljednja 24 sata, objavilo je ministarstvo zdravstvo u srijedu, što je rekordan broj novozaraženih od ukidanja karantene krajem lipnja. Na Madrid otpada čak 1535 novih slučajeva, dok je u Baskiji i Aragonu zabilježeno oko 470 novih slučajeva. Četrnaest osoba umrlo je u istom razdoblju, dok je dan ranije potvrđen smrt 21 osobe.
U zadnjih tjedan dana umrla je 131 osoba od koronavirusa u Španjolskoj, navodi ministarstvo. Ukupno je od početka pandemije, u što su uključeni pozitivni testovi na antitijela, koronavirus potvrđen kod 370.867 Španjolaca.
Usprkos obveznom nošenju maski Španjolska ima najveći broj novozaraženih u posljednjih 14 dana u zapadnoj Europi i najveći broj slučajeva na 100 tisuća stanovnika.
Video - Igor Štagljar: Nikada nije bilo važnije cijepiti se protiv gripe kao ove jeseni
16:26 - U Srbiji je u posljednja 24 sata zabilježeno 158 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je krizni stožer vlade zaključio da se epidemološka situacija stabilizirala i smirila, prenosi Beta.
Darije Kisić Tepavčević, zamjenica ravnateljice Instituta za javno zdravlje srbije "Dr Milan Jovanović - Batut", navela ja ne konferenciji za novinare kriznog stožera vlade, da su se u mnogim gradovima Srbije stekli uvjeti za ukidanje ranije proglašene izvanredne situacije.
Epidemiolog Predrag Kon ocijenio je da "nema dileme" da se epidemiološka situacija u Beogradu "ubrzano i nedvosmisleno" smiruje, dodavši da u nekim beogradskim općinama ne postoje pojedinci za koje se sumnja da imaju koronavirus.
Prema podacima Ministarstva zdravstva i Instituta Batut, u prethodna 24 sata testirana je 10.571 osoba od kojih je kod njih 158 potvrđen koronavirus. Od početka epidemije testirano je 831.677 osoba, a koronavirus potvrđen je kod 30.048 osoba.
U Sjevernoj Makedonijii 108 novozaraženih, na Kosovu 162
U posljednja 24 sata u Sjevernoj Makedoniji potvrđeno je 108 novih slučajeva zaraze koronavirusom, objavilo je ministarstvo zdravstva, dok su dvije osobe umrle. Prema podacima Instituta za javno zdravstvo, na današnji dan ozdravilo je 112 pacijenata.
Od početka pandemije, koronavirus potvrđen je kod kod 13.706 osoba, dok je 551 osoba umrla, prenosi MIA. U zemlji je trenutno aktivno 2.900 slučajeva.
Na Kosovu su pak u posljednja 24 sata potvrđena 162 nova slučaja zaraze koronavirusom, dok je devet osoba umrlo. Ukupan broj pozitivnih slučajeva do sada je 11.848. Trenutno na Kosovu ima 3.739 aktivnih slučajeva, od kojih najviše otpada na prijestolnicu Prištinu, u kojoj je u posljednja 24 sata potvrđeno 48 novih slučajeva.
13:14 - U posljednja 24 sata u BiH zaražena 341 osoba, preminulo je 12 osoba.
12:45 Hrvatska je u Švicarskoj i dalje na popisu zemalja sigurnih za putovanja, što je još jedna potvrda da je u pojedinim zemljama smatraju stabilnom i sigurnom turističkom destinacijom, izvijestio je u srijedu direktor HTZ-ovog predstavništva u Austriji, koji pokriva i Švicarsku, Branimir Tončinić.
Švicarsko ministarstvo zdravstva 18. kolovoza ažuriralo je listu rizičnih zemalja, na kojoj su sada Albanija, Andora, Aruba, Belgija, Belize, Färòer, Gibraltar, Guam, Indija, Malta, Monako, Namibia te Španjolska uključujući Baleare.
"Uvrštenje Hrvatske na popis sigurnih zemalja za realizaciju putovanja na tržištu Švicarske važna je potvrda da nas se percipira stabilnom i sigurnom destinacijom. Međutim, na konačne odluke zemalja, osim epidemiološke situacije, utječu i gospodarsko-ekonomski interesi svake pojedine zemlje“, izjavio je direktor HTZ-a Kristjan Staničić.
Poručio je i da je daljnje pridržavanje mjera nužno kako bi se i tijekom rujna te posezone realizirao turistički promet s inozemnih tržišta.
Iz HTZ-a iznose i podatke da su turisti iz Švicarske u dosadašnjem dijelu kolovoza u Hrvatskoj ostvarili gotovo 140 tisuća noćenja, što je 82 posto lanjskog rezultata u istim danima, dok je od početka ove godine do sada njihovih noćenja bilo 510 tisuća ili 55 posto lanjskih. Švicarski turisti najviše noćenja ostvaruju u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji.
11:50 - Od 80 uvezenih slučajeva koronavirusa u Sloveniji 64 su iz Hrvatske, objavile su u srijedu zdravstvene vlasti, pa vlada preporučuje svojim državljanima da se što prije vrate s ljetovanja u susjednoj zemlji jer će inače ići u karantenu.
U Sloveniji je u zadnja 24 sata potvrđeno 37 novih slučajeva, deset više nego prethodni dan. Od početka epidemije se koronavirusom zarazilo ukupno 2493 ljiudi, a 139 ih je preminulo. Trenutno je u Sloveniji 285 zaraženih, najviše u Ljubljani 80.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u posljednjih tjedan dana je od 80 uvezenih zaraza 64 bilo iz Hrvatske.
11:15 - Republika Srpska odlučila je kupiti milijun doza ruskog cjepiva za koronavirus, unatoč tome što nadležna tijela u Bosni i Hercegovini nisu dala suglasnost za njegovu uporabu, najavio je u srijedu voditelj predstavništva RS-a u Moskvi.
Duško Perović je za banjolučki list "Glas Srpske" kazao kako bi to cjepivo trebalo biti dostupno stanovnicima srpskog entiteta do kraja godine.
"Poslao sam službeni zahtjev u ime RS-a da smo zainteresirani za cjepivo kada bude ceritficirano. Osim toga i predsjednik vlade RS Radovan Višković poslao je službeni dopis posredstvom veleposlanstva Rusije u BiH i rekao da bi milijun komada cjepiva za početak bilo dovoljno", kazao je Perović.
Zapadni stručnjaci skeptični su prema cjepivu "Sputnjik V" koje nije prošlo uobičajene faze testiranja pa je nepoznato kakve bi mogle biti njegove propratne pojave.
10:40 - Svjetska zdravstvena organizacija u utorak je izvijestila da čovječanstvo nije ni blizu postizanja razine imuniteta na koronavirus koji bi bio neophodan za stjecanje kolektivnog imuniteta, potrebnog da bi se prekinula transmisija bolesti.
Kolektivni imunitet obično se postiže cijepljenjem i većina znanstvenika smatra kako bi najmanje 70 posto stanovništva moralo imati antitijela da bi se zaustavilo daljnje širenje epidemije.
No neki su znanstvenici kazali da bi se, čak i u slučaju da polovina stanovništva stekne imunitet, mogao stvoriti zaštitni učinak, prenose američki mediji.
08:30 - Amerikanka Heather Lieberman sigurna je da će steći imunitet na koronavirus, a Sandra Rodriguez želi surađivati sa znanstvenicima na dobrobit zajednice. Obje su se prijavile za klinična testiranja cjepiva za koronavirus koja se provode na Floridi, novome američkom epicentru širenja zaraze.
Dok se priprema da primi injekciju s cjepivom, Rodriguez (63) kaže da "želi postati dijelom povijesti, pomoći i učiniti dobru stvar".
Takozvana treća faza kliničkog ispitivanja, u kojoj sudjeluju deseci tisuća ljudi, zahuktala se u Sunčanoj Državi. S više od pola milijuna slučajeva i više od 9000 mrtvih, Florida je druga po ukupnom broju slučajeva u SAD-a, iza Kalifornije, što je čini idealnim mjestom za klinička ispitivanja.
08:00 - Crna Gora i Srbija u srijedu su ponovno uspostavili zrakoplovne veze ukinute 26. svibnja kada je avionima Montenegroairlinesa zabranjeno slijetanje u srbijanske zračne luke, kao odgovor Beograda na odluku Podgorice da zatvori granice za državljane Srbije zbog loše epidemiološke situacije u toj susjednoj zemlji.
Zrakoplovi crnogorske aviokompanije jutros su poletjeli za Beograd, dok su istodobno iz srbijanske prijestolnice avioni Air-Srbije poletjeli za Podgoricu i Tivat.
Te dvije nacionalne kompanije imaju monopol na linijama Podgorica-Beograd-Podgorica i Tivat- Beograd-Tivat, a najjeftinije povratne karte za pola sata leta između tih destinacija iznose oko 100 eura.
Hm, kako to? Rep. Srpska ima neku vezu kod Putina? I sam Putin je rekao da će cjepivo biti dostupno 2021... No, ako bude, eto malo testiranja eksperimentalnog cjepiva i u bliskom susjedstvu.