Liječenje visokorizičnih pacijenata s covidom-19 antidepresivom fluvoksaminom moglo bi za trećinu smanjiti rizik od hospitalizacije, pokazali su rezultati opsežne studije objavljeni u četvrtak u britanskome medicinskom časopisu The Lancet Global Health.
Fluvoksamin se tradicionalno koristi za liječenje mentalnih poremećaja poput depresije i opsesivno-kompulzivnog poremećaja, a znanstvenici su ga za istraživanje odabrali zbog njegovih protuupalnih svojstava.
Njihovi rezultati upućuju na to da bi upotreba fluvoksamina mogla pojačati zaštitu od težih oblika bolesti, kao i od smrtnog ishoda od posljedica covida-19 u zemljama koje još nisu dobile adekvatne doze cjepiva u sklopu njegove iznimno neravnomjerne raspodjele.
Brojne probleme koji nastaju kao posljedica covida uzrokuje upala jer imunosni sustav na infekciju pretjerano reagira.
U radu objavljenom u Lancetu, znanstvenici s područja Sjeverne i Južne Amerike opisali su rezultate uočene u gotovo 1500 ambulantnih pacijenata s covidom-19 u desetak brazilskih bolnica, koji su zbog teške kliničke slike - zbog dijabetesa ili srčanih problema, bili su u većoj opasnosti od komplikacija.
Polovina ih je dobivala antidepresive, a druga polovina placebo tijekom četiri tjedna. Pritom ni liječnici nisu znali liječe li pacijenta placebom ili fluvoksaminom. U grupi koja je uzimala tablete fluvoksamina 11 posto pacijenata bilo je dulje hospitalizirano, a od 756 onih koji su primali placebo hospitalizacija je bila potrebna za njih 16 posto.
I neke ranije provedene studije pokazale su da se fluvoksamin može koristiti za ublažavanje simptoma covida-19, no provedene su na manjem uzorku pacijenata, a zbog metodologije su zaključci tih istraživanja bili prilično nesigurni.
Autori studije su kazali da je primjena fluvoksamina u liječenju visokorizičnih pacijenata s covidom rezultirala relativnim smanjenjem hospitalizacija od ukupno 32 posto.
"Covid-19 još uvijek predstavlja rizik za pojedince u zemljama s niskim resursima i ograničenim pristupom cijepljenju", rekao je glavni autor studije, dr. Edward Mills s kanadskog sveučilišta McMaster u Hamiltonu.
"Vjerujemo da bismo na ovaj način mogli spasiti brojne život", kazao je.
Jedna tableta stoji četiri dolara, a usporedbe radi liječenje antitijelima stoji oko 2000 dolara. Merckova eksperimentalna antivirusna pilula za covid-19 stoji oko 700 dolara.
"Pronalazak jeftinih, široko dostupnih i učinkovitih načina liječenja covida-19 stoga je od velike važnosti, a prenamjena postojećih lijekova koji su široko dostupni i pokazali su se sigurnima, od posebne nam je važnosti."
Premda smanjena smrtnost pacijenata nije bila u fokusu studije, ona je pokazala da je 12 pacijenata u placebo skupini na kraju umrlo, dok je samo jedan iz skupine koja je dobivala fluvoksamin podlegao virusu. Autori su istaknuli da je potrebno provesti dodatne procjene jer fluvoksamin nije na popisu osnovnih lijekova Svjetske zdravstvene organizacije i može izazvati ovisnost.
"S obzirom na sigurnost, dobru toleranciju na lijek, jednostavnost upotrebe, nisku cijenu i široku dostupnost fluvoksamina, ovi bi rezultati mogli imati velik utjecaj na nacionalne i međunarodne smjernice o kliničkom liječenju covida-19", rekao je Gilmar Reis, brazilski suautor studije.
Još uvijek ostaju otvorena pitanja o tomu koju je dozu najbolje primijeniti i bi li fluvoksamin mogli koristiti i ostali pacijenti, kod kojih rizik od hospitalizacije zbog posljedica covida nije tako velik.
Znanstvenici testiraju još neke otprije poznate lijekove koji bi mogli pridonijeti liječenju covida. I dalje se istražuje lijek protiv hepatitisa, dok su se neuspješnima pokazali ivermektin, metformin i hidroksiklorokin.
....fluvoksamin nije na popisu osnovnih lijekova svjetske zdravstvene organizacije i može izazvati ovisnost. Bitno da ivermektin proglašen neuspješnim 🤦♀️🤦♀️🤦♀️