ivana maletić

'RH će zbog usporene pripreme EU projekata izgubiti 800 mil. eura'

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Ivana Maletić
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Ivana Maletić
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Ivana Maletić
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Ivana Maletić
02.02.2015.
u 16:40
Osvrćući se na pojedine programe, Ivana Maletić naglašava da će zbog loše pripreme i provedbe projekata u sljedeće dvije godine Hrvatska bilježiti znatne gubitke
Pogledaj originalni članak

Hrvatska će zbog lošeg rada i usporene pripreme i provedbe EU projekata izgubiti 800 milijuna eura, upozorila je Ivana Maletić, HDZ-ova zastupnica u Europskom parlamentu na konferenciji za novinare o problemima Hrvatske pri korištenju fondova EU. Samo iz kohezijske omotnice za razdoblje 2014. – 2020. Hrvatskoj je na raspolaganju 8,4 milijarde eura, uz 2,3 milijarde eura sredstava poljoprivredne politike, dakle ukupno 10,7 milijardi eura.

Vodeći se iskustvom drugih članica EU, za potpunu iskorištenost dodijeljenih novaca Hrvatska bi morala imati pripremljeno najmanje dva puta više projekata, odnosno minimalno 17 milijardi eura. To bi na godišnjoj razini, kaže Maletić, značilo da se treba provoditi projekte u vrijednosti iznad 2 milijarde eura. Međutim, upozorava Maletić, Vlada se još nije pomaknula s deset puta manje razine provedbe projekata od 200 milijuna eura godišnje. Problem je, prema njezinoj ocjeni, u nedovoljnom ulaganju u pripremu projekata te u nedostatku administrativnih kapaciteta.

Osvrćući se na pojedine programe, Ivana Maletić naglašava da će zbog loše pripreme i provedbe projekata u sljedeće dvije godine Hrvatska bilježiti znatne gubitke. Tako od 1,3 milijarde eura, koje Hrvatska treba potrošiti do kraja 2016., krajem 2014. još nije bilo ugovoreno više od 300 milijuna eura, a dodaju li se tome sredstva iz schengenskog instrumenta, Maletić upozorava da je iznos veći od 400 milijuna eura, pa procjenjuje da će gubitak u 2016. biti minimalno 300, a u 2017. i veći od 500 milijuna eura. U 2014. na raspolaganju je Hrvatskoj dodatnih 900 milijuna eura koji trebaju biti potrošeni do kraja 2017. godine. No, Vlada je, ističe Maletić, daleko od iskorištenja sredstava iz IPA-a i fondova iz prve polovice članstva, dok se Hrvatskoj svake godine otvaraju nova alokacijska sredstva koja se moraju iskoristiti tri godine nakon dodjele.

Do kraja 2013. trebale su biti završene pripreme za ugovaranje 900 milijuna eura iz 2014., a dodijeljena sredstva iz razdoblja  2007. do 2013. trebala su najkasnije do kraja 2013. biti ugovorena. Međutim, stvarno stanje je daleko od planova, kaže Ivana Maletić, iznoseći kao dokaz konkretne planove Vlade koji nisu realizirani. Prvi plan je iz lipnja 2013., a drugi iz svibnja 2014., no do kraja 2014. iz prve grupe projekata ugovoreno je tek 27 posto, a iz druge grupe samo pet posto. Realizacija programa Vlade više je nego podbacila i to je, smatra Maletić, potvrda da Vlada nema dovoljno znanja o fondovima EU.

>>'Populistički potezi u zadnji čas ne mogu im pomoći'

>>'Vlada se bez pokrića hvališe kada govori o korištenju EU fondova'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

PR
propalismoFranjoskroz
18:07 02.02.2015.

nevjerovatna je količina mržnje hdzeovaca prema Hrvatskoj.Vjerovatno smo jedina zemlja u svijetu gdje izabrani zastupnici svoje zemlje rovare i podmeću klipove svojoj domovini radi osobnih interesa

CH
chemica
17:07 02.02.2015.

Dalićka je prema ovoj Maletićki bila kandidat za Nobelovu nagradu iz ekonomije. Antipatična, iritabilnog glasa, upitno stručna, vjerojatni partijski klimavac...Radije bih Ferdeljija poslušao. Mrtvo puhalo, ali sve što kaže, ima smisla. Da, ali Zokiju nije bio partijski podoban, kao ni Dalićka Karamarku. Zato nam vladaju raznorazne "maletićke". I zato nam je domovina na putu iz zla u gore.

NI
nibunika
18:14 02.02.2015.

Hrvatsko gospodarstvo je najviše potonulo (nakon kriminala i pljačke, posebno u pretvorbi i privatizaciji), za vrijeme osmogodišnje Sanader-Kosoričine vladavine, kada je u Ministarstvu financija radila i gđa Ivana Maletić. Bilo bi dobro da gđa Maletić objasni za čega su korištena enormna sredstva od inozemnog zaduživanja od 26,0 mlrd EUR-a za vrijeme osmogodišnje Sanader-Kosoričine vladavine (iako to svi znamo), a znamo i da nisu ulagana u porast proizvodnje i porast zaposlenosti, jer to za njih nije bilo bitno (možda je takva struktura ulaganja za gđu Maletić kao „veliku“ ekonomisticu opravdana). Isto tako bilo bi dobro da gđa Maletić kaže kolika je vrijednost pripremljenih, ugovorenih, i realiziranih projekata do kraja 2011. godine iz predpristupnih fondova EU.