šimonović u beču

'RH je aktivni sudionik svih aktivnosti UN-a, Vladin Ured dobro je obavio posao'

Foto: Snježaan Herek
Beč,Dubravka Šimonović,UN
Foto: Snježaan Herek
Beč,Dubravka Šimonović,UN
Foto: Snježaan Herek
Beč,Dubravka Šimonović,UN
Foto: Snježaan Herek
Beč,Dubravka Šimonović,UN
11.03.2015.
u 19:42
Hrvatska je u bečkom sjedištu Ujedinjenih naroda, u sklopu zasjedanja 58. UN-ove Komisije za opojne droge (CND), predstavila nacionalni Projekt resocijalizacije ovisnika
Pogledaj originalni članak

''Žene u fokusu: Resocijalizacija kao ključ uspješnog oporavka“, naziv je popratnog događaja (side event), na kojem je Republika Hrvatska u srijedu poslijepodne u bečkom sjedištu Ujedinjenih naroda, u sklopu zasjedanja 58. UN-ove Komisije za opojne droge (CND), predstavila nacionalni Projekt resocijalizacije ovisnika s naglaskom na problem žena ovisnica.

 To je prvi put da je Ured za suzbijanje zlouporabe droga Vlade RH, na čelu s ravnateljem Željkom Petkovićem, dobio priliku sudjelovati u organizaciji tematskog popratnog događaja na sastanku na visokoj razini u sklopu godišnjeg zasjedanja CND-a. Događaj je otvorila voditeljica Stalne misije RH pri OESS-u, UN-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču, veleposlanica Dubravka Šimonović. Skupu su se obratili i visoki predstavnici Ureda UN-a za droge i organizirani kriminal (UNODC) i Pompidou grupe Vijeća Europe (PG VE), Gilberto Gerra i Jan Malinowski, koji su bili suorganizatori predstavljanja hrvatskog Projekta.

- Ovaj panel je na neki način zahtjev da se ta tema nastavi produbljivati u skladu s UN-ovim dokumentima, i da s to je da se primjeni Pekinška deklaracija i Platforma za djelovanje iz 2009. godine, o otklanjanju svih oblika kriminalizacije žena, te da im se dade toliko za njih važna radna perspektiva o čemu su govorili i Malinkowski i Gerra, a što bi trebalo ući u ciljeve koji bi trebali biti usvojeni krajem ove godine - rekla je Šimonović za Večernji list. Istaknula je kako Republika Hrvatska ''aktivno sudjeluje u svim aktivnostima UN-a, kako bi pokazala svoja dosadašnja postignuća i to samostalno ili unutar EU“.

- Drago mi je da su predstavnici Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade RH dobro obavili posao, predstavivši nacionalni Projekt resocijalizacije ovisnika i dokumentarni film ''Put u novi život“, koji su za pohvalu - napomenula je veleposlanica Šimonović dodavši kako je dobro vlastita iskustva usporediti s iskustvima drugih zemalja i globalnim trendovima u toj problematici.

- Osnovni cilj Projekta resocijalizacije ovisnika koji je u Hrvatskoj provođen od 2007. do 2013. godine je stvoriti model socijalne reintegracije koji olakšava ovisniku povratak u društvo nakon završetka psiho-socijalne rehabilitacije i tretmana u terapijskoj zajednici ili zatvorskoj ustanovi - rekla je Jadranka Ivandić Zimić iz Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade RH, koja je hrvatski projekt predstavila nazočnom skupu. Istaknula je kako navedeni Projekt uključuje psihosocijalnu podršku, završetak školovanja, prekvalifikaciju i zapošljavanje, pomoć pri rješavanju stambenog pitanja i druge važne čimbenike za liječene ovisnike, kao ''rizičnu skupinu“. Napomenula je kako je evaluacija Projekta provedena tijekom 2014. godine, a rezultati iste zajedno s perspektivama za daljnje unaprjeđenje predstavljeni na navedenom događaju u Beču. Potom je prikazan dokumentarni film ''Put u novi život“ realiziran od Ureda za suzbijanje droga Vlade RH na temu uspješne resocijalizacije bivše ovisnice o drogama, Vukovarke Željke Jakopčević, koja je uz podršku i međusobnu suradnju svih tijela uključenih u Projekt uspjela savladati ovisnost i postati uspješna obiteljska i poslovna žena.

U nastavku predstavljanja hrvatskog Projekta uslijedila je tematska rasprava, te predstavljanje programa ''dobre prakse“ iz Malte na istu temu. Malteški program sveuč. Prof. Marilyn Clark predstavio je član Pompidou grupe Vijeća Europe Robert Teltzrow.

-  Zadovoljan sam i sretan da je Ured za suzbijanje zlouporabe droga Vlade RH dobio priliku predstaviti kako u RH funkcionira cjelokupan sustav koji se bavi problematikom droga s naglaskom na reintegraciju i resocijalizaciju ovisnika i koja su naša iskustva - rekao je načelnik tog Ureda Željko Petković za Večernji list. Istakao je kako je cilj bio i ''senzibilizirati javnost da se ovisničkoj populaciji umjesto da ju se marginalizira, stigmatizira i isključuje iz radne i školske sredine treba pomoći i pružiti šansu za povratak u normalni život“.

Zahvalio je Željki Jakopčević što je pristala i na međunarodnoj razini ispričati svoju životnu priču i iskustvo kao bivše ovisnice u filmu ''Put u novi život“, koji će biti prikazan i na HRT. Petković, između ostalog, u filmu navodi da se u RH broj ovisnika na tretmanu kreće između sedam i osam tisuća i da je broj novopridošlih ovisnika u sustav svake godine sve manji.

- To je pokazuje kako je zajednički uloženi rad i svi napori i aktivnosti posljednjih deset, petnaest i više godina, ipak donio rezultat“, ustvrdio je Petković. Posebno je zahvalio UN Uredu za droge i kriminal i Pompidou grupi Vijeća Europe na suradnji u predstavljanju hrvatskog nacionalnog Programa. „Ta podrška je dokaz uspješnog i kontinuiranog rada hrvatskih predstavnika u tim važnim tijelima - zaključio je načelnik Ureda za zlouporabu droga Vlade RH. Komisija za opojne droge je središnje tijelo UN-a zaduženo za kreiranje globalne politike suzbijanja problematike droga u svijetu te ujedno i upravljačko tijelo UN-ovog Ureda za droge i kriminal (UNODC).

Republika Hrvatska je 1. siječnja 2014. godine izabrana u članstvo CND-a, čime ostvaruje svoj drugi četverogodišnji mandat u toj UN-ovoj komisiji. U fokusu ovogodišnjeg zasjedanja od 9. do 17. ožujka u Beču su pripreme za posebno zasjedanje Opće skupštine UN-a na temu droga, koje će se održati u 2016. godini.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.