Hrvatska od svih zemalja kandidatkinja za članstvo u Europskoj uniji, pa tako i Srbije, očekuje da ispune sve kriterije, koje je, uostalom, morala i sama ispuniti, poručili su danas premijer Tihomir Orešković i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
Premijer, predsjednica i predsjednik Sabora Željko Reiner, koji su u subotu u Zagrebu sudjelovali na obilježavanju jubilarnog "20. dana narcisa", Dana borbe protiv raka dojke u organizaciji Hrvatske lige protiv raka dojke i Grada Zagreba, odgovarali su na pitanja novinara hoće li Hrvatska i formalno blokirati Srbiju u pristupnim pregovorima s EU u poglavlju 23 koje se tiče Pravosuđa i temeljnih prava.
"Ako svi znamo ono što je Hrvatska prošla i koje smo mi kriterije trebali ispuniti, mi samo tražimo da svaka zemlja koja želi postati članicom EU-a ispuni iste kriterije: kako Srbija, tako i BiH i danas sutra i druge zemlje. To je jedino što mi tražimo i to cijela Europa traži", rekao je Orešković.
Predsjednica Grabar-Kitarović ponovila je da Hrvatska podržava ulazak euroatlantske integracije Srbije.
"Uvijek sam govorila i stojim na toj poziciji da ćemo podržavati ulazak Srbije u EU i NATO, ali od svih država kandidatkinja očekujemo da ispune apsolutno sve kriterije koje je, uostalom, morala ispuniti i Hrvatska", izjavila je predsjednica.
Upitan o mogućem blokiranju pregovore Srbija-EU u poglavlju 23 zbog zakona o univerzalnoj jurisdikciji, predsjednik Hrvatskog sabora rekao je da je stajalište Hrvatske o tom zakonu od početka potpuno jasno.
"Taj zakon je neprimjeren, taj zakon je nešto što se ne uklapa u europske stečeveine, a sve zemlje koje žele pristupiti Europskoj uniji trebaju naravno nasljedovati i prihvatiti europske stečevine."
Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač rekao je u subotu novinarima u Posedarju da "Srbija još još nije otvorila to poglavlje, prema tome radi se samo o tome da mi želimo pomoći Srbiji, ja sam to rekao i kolegama u EU, mi želimo zajedno pomoći Srbiji da promijeni te stvari, da na taj način bude spremna za članstvo u EU".
"Hrvatska podupire europsku perspektivu svojih jugoistočnih susjeda, pa tako i Srbije. Na tom putu prema članstvu u EU treba ispuniti sve kriterije koje postavi EU. Konkretno, što se tiče tog famoznog poglavlja 23, to znači poštivanje ljudskih prava, manjinskih prava, poštivanje i implementaciju međunarodnih ugovora koji se tiču manjinskih prava, a isto tako punu suradnju sa sudom u Haagu, a isto tako jasno je da ne može biti Srbija nadležna za sve ratne zločine na području bivše Jugoslavije", objasnio je Kovač.
Na pitanje kako komentira suspenziju arbitražnog postupka sa Slovenijom, Reiner je odgovorio da ne zna što bi se tu više trebalo komentirati jer je sve komentirano već odavno, a RH je još prošle godine odlukom Sabora izašla iz tog procesa.
>> Članstvo je nezadovoljno, vlast klimava, ali Karamarko neće imati jakog protukandidata
"Kao što sam ja više puta rekao za nas je to stvar prošlosti. Mi sa Slovencima moramo održavati dobrosusjedske odnose i mi želimo da u izravnim pregovorima pokušamo doći do rješenja, a postoje neke druge opcije, ali prvenstveno izravni međusobni pregovori", istaknuo je.
Potpredsjednik srbijanske vlade i predsjednik Nacionalnog vijeća za suradnju s Haškim tribunalom (ICTY) Rasim Ljajić izjavio je u petak, nakon komentara hrvatskih dužnosnika o slučaju Šešelj, kako očekuje da Hrvatska počne uvjetovati napredovanje Srbije u eurointegracijskom procesu.
prekinuti sve moguce odnose s njima i ciao bella