Hrvatska u Bruxellesu u ponedjeljak zatvara poglavlje o ribarstvu, doznaje Večernji list. Iz bruxelleskih diplomatskih krugova stiže potvrda o održavanju Međuvladine konferencije na veleposlaničkoj razini (IGC) koja bi stavila točku na poglavlje koje je jedno vrijeme bilo pod tihom blokadom Slovenije. Time se broj zatvorenih poglavlja popeo na 31, dok četiri još čekaju privremeno zatvaranje.
"Podmazan" milijunima
Riječ je o svojevrsnoj izvanrednoj konferenciji koju je Mađarska, kao predsjedateljica, najavljivala, naglašavajući da ju je spremna organizirati čim poglavlje bude spremno za zatvaranje, ali dosad nije bila u kalendaru. Kako naglašava jedan strani diplomat, dogovor sa Slovenijom postignut je te je "podmazan" kompenzacijom od dva milijuna eura koju će Sloveniji isplatiti iz Fonda za ribarstvo.
Sljedeća Međuvladina konferencija bit će 21. lipnja, no neki diplomatski izvori oprezni su u ocjeni da će do tada sva preostala poglavlja – Pravosuđe i temeljna prava, Tržišno natjecanje, Financijske i proračunske odredbe i Ostala pitanja – biti spremna za zatvaranje, ponajprije zbog nedostatka vremena. Europska komisija tek priprema nacrt zajedničkog stajališta za preostala poglavlja, jer radi na dokumentima iz Hrvatske, pa se očekuje da će ih državama članicama predstaviti oko 15. lipnja. Ne bude li dovoljno vremena za analizu i usuglašavanje među članicama, neki diplomatski izvori kažu da je Mađarska spremna organizirati još jednu međuvladinu konferenciju do kraja lipnja, odnosno do kraja njihova predsjedanja. Druga opcija je, kažu, poljska organizacija IGC-a na samom početku sljedećeg mjeseca, najvjerojatnije 7. srpnja. Poljska, inače, od Mađarske 1. srpnja preuzima predsjedanje.
Kalendar iščekivanja
Sve te opcije padaju u vodu ako na Europskom vijeću 23. i 24. lipnja ne bude donesena politička odluka o završetku pregovora s Hrvatskom. Tada bi se kalendar uvelike promijenio jer bi trebalo čekati listopad za sljedeći redovni summit ako Poljska, a govori se da je i to mogućnost – ne organizira summit na samom početku svog predsjedanja. Zato do 23. lipnja, kaže naš izvor iz države koja zagovara monitoring, treba usuglasiti prijedlog nadzora i praćenja Hrvatske. Kako ponavljaju naši sugovornici, Hrvatska je zasad završila posao. Sad je sve u rukama Europske komisije.
Kada mi završimo ove blesave pregovore tko zna da li će uopće biti ribe u Jadranu....