U rujnu će učitelji i profesori zaposleni u osnovnim i srednjim školama, kako se čini, umjesto u učionice na ulicu u nove prosvjede.
Najvjerojatniji je to scenarij koji predviđaju sindikalni čelnici, ipak najavljujući da će se svi detalji znati nakon raspisanog referenduma.
Na referendumu će se članovi sindikata izjasniti hoće li prihvatiti Vladine mjere i prijedloge, a odbiju li se s njima složiti, štrajk je neizbježan.
– Vlada nije planirala uštedjeti nego su kaznili učitelje. Nitko ne razmišlja kako se njihovom odlukom neće napraviti nikakve uštede i zbog toga je ovakva njihova odluka da ukinu dodatke u iznosu od tri, pet, sedam i devet posto dodatka na plaće čista odmazda – rekao je Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.
Ukidanjem dodataka na plaće isključivo zaposlenima u osnovnim i srednjim školama, kako su izračunali sindikalni vođe, do kraja godine uštedjelo bi se 85 milijuna kuna, a takva bi odluka godišnje donijela "uštedu" od 350 milijuna kuna.
– I iz tih je brojeva jasno da nema nikakve uštede jer Vladi su potrebne dvije milijarde kuna – poručio je Zvonimir Laktašić, predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja.
Kako je pak poručio Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata, zaposleni u znanosti i visokom obrazovanju, nakon što se učiteljima i profesorima uzmu njihovi dodaci, odlučili su se solidarizirati te se, barem kako je najavljeno, odreći svih dodataka na plaće koje iznose 2,3 posto.
– To bi bio najveći solidarni čin uopće u Hrvatskoj. Ali to još nije do kraja definirano – poručio je Ribić.
dvije milijarde kuna se jednostavno mogu namaknuti oporezivanjem banaka.