Mali ribolov i EU

Ribu ćemo moći loviti za svoje potrebe

Foto: 'Tomislav Milicevic/Vecernji list'
Ribu ćemo moći loviti za svoje potrebe
11.04.2012.
u 12:45
Mali ribolov za osobne potrebe ostaje i nakon ulaska Hrvatske u EU negospodarska djelatnost
Pogledaj originalni članak

Na samom početku ove priče potrebno je reći što je mali ribolov, onako kako ga poznaje Zakon o morskom ribarstvu. Prema zakonskoj podjeli, u Hrvatskoj danas postoje dvije osnovne kategorije ribolova – gospodarski i negospodarski. Ključna razlika između ta dva oblika ribolova jest što se ulov iz gospodarskog ribolova smije prodavati, a ulov iz negospodarskog ne smije. Ukratko, riba ulovljena u negospodarskom ribolovu lovi se samo za vlastite potrebe i ni u kom slučaju ne smije se naći na tržištu. Najpoznatiji oblici negospodarskog ribolova su sportski i rekreacijski ribolov, ali često se zaboravlja da je mali ribolov za osobne potrebe također negospodarska kategorija.

Mali ribolov za osobne potrebe definiran je izmjenama i dopunama Zakona o morskom ribarstvu još 1996. godine, a nastao je kao nastavak predratnog tzv. dopunskog ribolova, koji je bio gospodarska kategorija i čiji se ulov smio prodavati. Čini se da je upravo ta veza tzv. dopunaca i današnjeg malog ribolova za osobne potrebe dovela do prilične pomutnje, jer se u posljednje vrijeme često čuje kako ulaskom RH u EU mali ribolov neće postojati, a mali ribolovci više neće imati izvore prihoda – što je potpuno pogrešno. Naime, ni danas nositelji odobrenja za mali ribolov za osobne potrebe iz ovog ribolova ne smiju i ne mogu ostvarivati nikakav prihod. I – ne zaboravite – mali ribolov za osobne potrebe nikako nije isto kao i mali gospodarski ribolov – ribolov koji se obavlja "malim" alatima, ali koji podliježe odredbama gospodarskog ribolova i podrazumijeva pravo na prodaju ulova, ali i gotovo sve obveze koje "pravi" gospodarski ribari imaju. Pa zašto se onda uopće razgovaralo o malom ribolovu, upitat ćete se. Zato što prema europskim propisima nijedna negospodarska kategorija (što u našem slučaju znači i mali ribolov za osobne potrebe) ne smije koristiti takozvane "gospodarske" alate, prije svega mreže. A mali ribolov za osobne potrebe smije koristiti (u dodatku na udičarske alate raznih vrsta) još i 200 metara jednostrukih mreža stajaćica.

Godine 2010. Sabor je usvojio novi Zakon o morskom ribarstvu. Tim je zakonom mali ribolov za osobne potrebe ukinut i ulazak RH u EU u tom smislu zapravo neće imati nikakvih posljedica u odnosu na danas važeći zakon. Naime, prema novom Zakonu, oni koji se danas bave malim ribolovom za osobne potrebe smiju nastaviti raditi po starom do 31. prosinca 2014. godine. Novi Zakon također omogućava da oni koji danas imaju odobrenje za mali obalni ribolov – ako zadovoljavaju određene uvjete – mogu prijeći u posebnu i novu kategoriju gospodarskog ribolova. Sabor je, naime, usvojio odredbe prema kojima se zapravo vraća dopunski ribolov, u ponešto izmijenjenom obliku. Sada postoji nešto što se zove mali obalni ribolov (u redu, ime možda nije najsretnije odabrano, ali što sad) i koji je gospodarska kategorija! Zašto je ona uvedena?

Prvo, zato što se kao gospodarska kategorija ona može koristiti mrežama. Drugo, zato što se time zadovoljava stvarna potreba onih koji doista imaju potrebu baviti se ovakvim oblikom ribolova. No, nova je kategorija ograničena po mnogo čemu. Korisnici mogu biti samo oni koji su do dana ukidanja kategorije malog ribolova nositelji važećeg odobrenja, stariji od nekog broja godina i podliježu socijalnom cenzusu. Zašto sva ova ograničenja? Zato što ribe nema baš na bacanje. I zato što postoji gospodarska grana – gospodarski ribolov – kojoj je temeljni izvor prihoda ribarstvo. Osigurati da oni koji od ribolova zaista žive i oni kojima to dopunjuje djelatnost žive u slozi i veselju nije baš lagan zadatak – svi love iz istog izvora. A znanost sve više upozorava da je ribe sve manje i da su potrebna sve veća ograničenja.

Bilo kako bilo, što će se zapravo dogoditi? Da nema prijelaznog razdoblja, mali ribolov (negospodarski) morao bi danom ulaska RH u EU prestati koristiti mreže stajaćice. To se neće dogoditi tada, već 1. siječnja 2015. Ali ovu je odluku već donio Hrvatski Sabor usvajanjem Zakona o morskom ribarstvu iz 2010., pa se zapravo može reći da je Hrvatska dobila dobro prijelazno razdoblje koje je potpuno uvažilo njezinu situaciju. Drugo, oni koji se danas bave malim ribolovom moraju zadovoljiti neke uvjete da bi se počeli baviti malim obalnim ribolovom (gospodarska kategorija!). Zadovolje li uvjete, za njih se zapravo ne mijenja ništa.

Hoće li izmjene imati utjecaja na današnju situaciju? Hoće, ali te su izmjene poznate još od 2010. godine. Znače li one da ulaskom RH u EU mali ribari za osobne potrebe gube prihode, a hrvatsko tržište ribu? Ne, jer ta riba nikad nije ni smjela biti na hrvatskom tržištu, a nositelji odobrenja nikad nisu ni smjeli od ovog ribolova ostvarivati prihode. U razdoblju pred nama morat će se dogoditi postupne promjene i današnji nositelji odobrenja za mali ribolov (onaj negospodarski, s početka priče) morat će odlučiti žele li se i nakon 1. siječnja 2015. nastaviti baviti tom djelatnošću uz zadovoljavanje uvjeta koji su već propisani Zakonom. Oni koji ne ispunjavaju uvjete s ribolovom mogu nastaviti i dalje – samo za vlastite potrebe i bez mreža stajaćica.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

MM
miroklickov.ml
21:52 11.12.2014.

poštovani,pa poanta priče je u mrežama stajačicama...