– Sudac Antonetti pokazao se kao jako nesposoban i površan ili kao pametno zlonamjeran sudac. Njegove riječi poslužit će kao nova argumentacija apologetskim interpretacijama o ulozi Srbije u ratovima – kaže Nena Tromp, bivša istražiteljica tužiteljstva Haaškog suda koja je radila na optužnici protiv Slobodana Miloševića, a danas predaje na sveučilištu u Amsterdamu kao stručnjakinja za tranzicijsku pravdu.
Ne krije šokiranost obrazloženjem oslobađajuće presude Vojislavu Šešelju. – Za mene, koja sam radila na Miloševićevu slučaju upravo na ideologiji velike Srbije, riječi suca Antonettija o dijelu suđenja Miloševiću na kojemu se Šešelj pojavio kao svjedok zazvučale su kao hladan tuš. Jer, sudac Antonetti je površno i neprofesionalno ustvrdio da ni sucima u predmetu Milošević nije bilo jasno što tužiteljstvo u stvari tvrdi – kaže Tromp.
– Tužiteljstvo je u predmetu Milošević govorilo o “de facto velikoj Srbiji” jer, kako god okrenete i kako god to nazovete, Beograd je od 1990. zagovarao novu srpsku državu koja je trebala biti puno veća nego Srbija u svojim avnojevskim granicama. I Miloševića i Šešelja tužiteljstvo je jednako vezivalo uz taj koncept i spremnost da se te granice šire nasiljem protiv nesrpskog stanovništva koje je uključivalo i genocid – zaključuje Tromp.
Geoffrey Nice, bivši tužitelj na suđenju Miloševiću, slaže se s Nenom Tromp.
– Dio koji je sudac Antonetti pročitao u sažetku presude, a koji se odnosi na analizu koncepta velike Srbije iz slučaja Milošević, čini se kao da je potpuno promašio poantu koju je tužiteljstvo izvelo u slučaju Milošević – kaže Geoffrey Nice.
>> Kovač kaže da je oslobađanje Šešelja nagrada za ratne huškače