Matu Markanovića, poznatog riječkog poduzetnika i najvećeg kooperanta brodogradilišta “3.maj”, svojedobno i člana Nadzornog odbora škvera kojega je imenovalo Ministarstva gospodarstva, policija je osumnjičila zbog utaje gotovo 90 milijuna kuna.
To je iznos neplaćenog poreza, doprinosa i drugih davanja državi koji u razdoblju od tri godine, od kraja 2006. godine do kraja 2009. godine, nije završio u proračunu, nego je ostao na računu jedne od nekoliko njegovih tvrtki. Zbog zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju prijavljen je Državnom odvjetništvu, a malverzacije se odnose na njegove dvije tvrtke. Policija ne navodi o kojim je tvrtkama riječ, no najvjerojatnije su to poduzeća Teri-Crotek i Tekol - Teri koja su poslovala s “3. majem”.
Sebi je znao naplatiti
U jesen prošle godine, kad je u riječkom brodogradilištu “zakuhalo” i radničko nezadovoljstvo preraslo u prosvjede, policija je počela “češljati” poslovanje škvera s najvećim kooperantima pa se Markanović našao na udaru. Ustanovljeno je da je u vrijeme neprekidne blokade računa jedne tvrtke izbjegavao podmirivati obveze državi, a istodobno je naplaćivao potraživanja te blokirane tvrtke putem ugovora o cesiji zaključivanih između dužnika i druge svoje tvrtke. Tako je sebi u tri godine priskrbio 89,7 milijuna kuna.
Miljenik uprava škvera
Upravo tih godina Markanovićeva poduzeća Teri - Crotek i Tekol - Teri, kao najveći kooperanti “3. maja” za izvođenje radova antikorozivne zaštite, slovila su kao privilegirani kooperanti škvera, i u dobivanju posla i promptnom plaćanju.
Na čelu brodogradilišta bio je u “zlatno doba” za Markanovića Tomislav Prpić, postavljen za predsjednika uprave nakon smjene Gvozdena Rukavine koji je pokušao uvesti reda baš u odnose s kooperacijom.
Nagađalo se tada da je Rukavininoj smjeni “kumovao” upravo Markanović koji je s nasljednikom i mrežom svojih ljudi u škveru nastavio nesmetano raditi pod posebnim uvjetima. Štoviše, u srpnju 2007. godine postao je i članom Nadzornog odbora, a s tog je mjesta odstupio godinu dana kasnije, nakon što je to zatražio ondašnji potpredsjednik Vlade Damir Polančec pod pritiskom Radničkog vijeća i škverskih sindikata. Škver je nakon Prpića potkraj 2008. preuzeo Željko Starčević, direktor poznat po “peglanju kartica”, zbog čega je u siječnju ove godine i on odstupio, no i njemu se stavlja na dušu da je Markanoviću – u vrijeme kad je škver jedva održavao proizvodnju, imao blokiran račun i tražio pomoć od države za radničke plaće – osiguravao prednost u plaćanju.
Riječki poduzetnik prijavljen zbog utaje 89 milijuna kuna
KVIZ Ako u Hrvatskoj niste od jučer, ovo morate znati! Koliko gradova Lijepe naše prepoznajete po slici?
Naše gradove i mjesta dolaze vidjeti turisti iz cijelog svijeta. A koliko ih mi, domaći, dobro poznajemo? Možete li ih pogoditi samo na temelju fotografije?
Ne može im se vjerovati: Ovih 6 horoskopskih znakova su patološki lažljivci koji će vas prevariti bez trunke savjesti!
FOTO Knin u šoku: Ovo je zgrada u kojoj se dogodila tragedija, jedna osoba je poginula
Prema informacijama šibensko-kninske policije, dojava o eksploziji zaprimljena je sinoć u 23:01, a uzrok eksplozije zasad nije poznat
Jeste li čuli za impact poduzetništvo? Zaludjelo je svijet, a i u Hrvatskoj ima sve više sljedbenika
Tehnološki prodor: Hrvatski softver podiže standarde u Švicarskoj
Sad će linić i kompanija iz SDP opet optuživati vladu da su krivi i za ovu pronevjeru!