– Kad sam shvatio koliko sam ranjen, bio sam uvjeren da ću ostati bez desne noge! No, eto, ipak je sve ispalo super.
Već ustajem na lijevu nogu, hodam uz pomoć hodalice, gibam se. Znam da će oporavak desne noge malo dulje potrajati, ali je nevjerojatno koliko su mi riječki liječnici pomogli, spasili su mi noge i dali mi priliku za novi život – riječi su kojima nas je u bolesničkoj postelji dočekao 29-godišnji Mihovil Šepac.
Operirali pola dana
On je, podsjetimo, prije tri tjedna teško stradao u minskom polju u ličkom mjestu Dabru pokraj Otočca.
Iza njega je zasad pet vrlo teških operacija, a u najsloženijoj, koja je trajala punih 12 sati, sanirane su mu rane na mekom tkivu i na obje potkoljenice.
Mladi je Šepac u KBC Rijeka dovezen sa složenim lomom obiju potkoljenica i desnog stopala, bez velikog dijela kostiju i tkiva.
No, iskusni kirurški tim riječke traumatologije, doc. dr. Hrvoje Štalekar, dr. Ivan Kirin, dr. Damir Štiglić, dr. Marin Marinović, dr. Nikola Gržalja, dr. Luka Širola, dr. Maja Bolić i dr. Salem Osman, složenim i vrlo skupim zahvatom spasio je noge Mihovilu Šepcu.
Kod njega je, naime, objasnili su liječnici za Večernji list, primijenjena metoda mikrokirurške rekonstrukcije defekta mekog tkiva, a čavlom kojim su spojene kosti spašena mu je potkoljenica.
Sanirane su mu i rane na mekom tkivu i na kosti desne potkoljenice te lom lijeve potkoljenice. Mihovil je u eksploziji ostao bez većeg dijela tkiva, ali mu je transplantacijom vlastita velikog leđnog mišića, kože i krvih žila nadomješteno tkivo na nozi. Ne skrivajući zadovoljstvo zbog takvog sretnog ishoda, Mihovil je svjestan da je, zahvaljujući znanju i iskustvu liječnika KBC-a Rijeka, izbjegao amputaciju koja je nekada u slučajevima takvih ozljeda bila jedino rješenje.
– Sve su mi objasnili, rekli što će mi presaditi. Mogu samo pohvaliti liječnike i sestre kako se brinu o meni – kazao nam je Mihovil Š. U bolničkoj sobi zatekli smo i njegove roditelje Katicu i Josipa Šepca koje ni nesnosna vrućina nije spriječila da iz Otočca dođu k sinu u posjet.
Utjeha dr. Kirina
– To vam je izgledalo jadno, žalosno, beznadno. Svašta mi je padalo na pamet, čak i samoubojstvo, kada sam vidio u kakvim je Mihovil mukama.
A prije operacije, znate, čovjek ne vjeruje dok ne vidi iako mi je dr. Kirin sve objasnio. Sad je sve ljepše i lakše. Vjerujem da će se naš Mihovil potpuno oporaviti, još je mlad – rekao nam je Josip Šepac, a majka Katica i dan danas ne vjeruje što se sve dogodilo.
– Što je sve pretrpio, koliko boli, evo, odmah mi ide suza na oko. Hvala Bogu da je ovako završilo. I da znate, iz Otočca su ga doktori poslali u Ogulin, a onda u Rijeku. U Ogulinu su mu stavili dvije, tri gaze i odmah poslali uplatnicu da platimo 1270 kuna, a za što? – uzdahnula je na kraju Katica Šepac.
Riječki su mi kirurzi spasili noge i dali mi priliku za novi život
Pitali Hrvate što im najviše ide na živce, odgovori su samo počeli curiti: 'Jeste vidjeli ovo u dućanima?'
Posebno su zanimljivi komentari o raznim tipovima ponašanja koji iritiraju, poput ljudi koji konstantno žele biti u centru pažnje, glasnih osoba, spore vožnje, dodavanja vrhnja u svako moguće jelo te pretjeranog korištenja engleskih riječi i fraza.
FOTO Prizori koji slamaju srce na komemoraciji u Cetinju: Majka ubijenih dječaka slomljena od tuge
U svom emotivnom obraćanju, gradonačelnik Đurašković istaknuo je da svi trebaju postaviti pitanje zašto je došlo do ponovnog masovnog ubojstva u Cetinju, te je pozvao na odgovornost društva i države kako bi se spriječila ponovljena tragedija.
FOTO KVIZ: Ovo su neki od najljepših europskih gradova, možete li ih prepoznati po jednoj fotografiji?
Europa je poznata po svojoj arhitekturi, ljepoti i povijest, ima nekolicinu gradova koji oduzimaju dah
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Kako je lijepo čitati potvrde nečijeg predanog rada i uspjehe nakon njega....