Lokalni izbori

Rijeka i Zadar jednopartijski bastioni hrvatske demokracije

Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
Slavko Linić
Foto: Željko Mršić/PIXSELL
Božidar Kalmeta
Foto: Željko Mršić/PIXSELL
Zadar orgulje
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
Rijeka karneval
18.03.2013.
u 10:39
Božidar Kalmeta i Slavko Linić vješto su ispleli političku mrežu u svojim gradovima koje su obilno sponzorirali kada su bili na visokim državnim funkcijama. Bez takve pomoći Rijeka bi se, a pogotovo Zadar, utopila u prosjeku.
Pogledaj originalni članak

U protekle 23 godine Katolička crkva izabrala je već drugog papu, promijenilo se nekoliko američkih predsjednika, Sjevernom Korejom vladala su tri diktatora, otišao je čak i vječni Fidel Castro, a jedino se politička slika Rijeke i Zadra nije promijenila. Ova dva grada gotovo četvrt stoljeća pušu u iste političke diple. Rijeka u one SDP-ove koje je osmislio Slavko Linić, a Zadar u HDZ-ove koje je po svojoj mjeri izradio Božidar Kalmeta.

To što su se Zadar i Rijeka čvrsto zagrlili svoje partije nikako ne znači da ta dva grada idu linijom manjeg otpora ili da su, ne daj Bože, politički slijepci.

Velika nezaposlenost

Prije će biti da su u ovoj hrvatskoj tranzicijskoj džungli našli formulu koja ih održava na površini. Jer kada se nezaposlenost u tim donedavno industrijskim perjanicama kreće oko 17-18 posto (točne podatke nemaju ni oni sami), ne može se govoriti o prosperitetu, ali za razliku od drugih gradova koji su korak do kolapsa, Zadar i Rijeka drže se na površini. Ne samo zahvaljujući svojoj lokalnoj vlasti nego možda još više svojim moćnim zaštitnicima. Naravno, riječ je o Božidaru Kalmeti i Slavku Liniću. Oni su vješto stvorili političku mrežu u svojim gradovima koje su obilno sponzorirali kada su bili na visokim državnim funkcijama. Međutim, ekonomski analitičar Damir Novotny smatra da unatoč obilnoj državnoj pomoći oni nisu iskoristili pruženu priliku, pogotovo kada se usporede sa slovenskom lukom Kopar. Umjesto da je Rijeka pretekla Trst, Kopar je pretekao Rijeku.

– Rijeka i Zadar bili su industrijski gradovi, a sada u njima gotovo da i nema industrije. Oslonili su se na ostatke industrije, a nisu imali strategiju razvoja. Gradovi su uvijek privlačili talente i kreativnu ekonomiju, a to Rijeka i Zadar nisu učinili – ističe Novotny. Ipak, smatra da je Zadar nešto bolje prošao jer se našao na autocesti koja je znatno ubrzala razvoj grada.

Kalmeta, Lovrin i Vrančić

HDZ je na svim dosadašnjim izborima uvijek izlazio kao pobjednik u Zadru. U prvo vrijeme to je bio Božidar Kalmeta, zatim njegova bliska suradnica Ana Lovrin i aktualni gradonačelnik Zvonimir Vrančić. Kada nije dobio dovoljan broj glasova u Gradskom vijeću, što se događalo vrlo rijetko, HDZ je pronašao način da “kupi” jednog ili dva vijećnika. Na sljedećom izborima HDZ ne prepušta ništa slučaju i za gradonačelnika će, sada je to gotovo izvjesno, kandidirati Božidara Kalmetu, dok će njegov zamjenik biti sadašnji gradonačelnik Zvonimir Vrančić. Sada se zapravo formalizira ono što je oduvijek bilo u praksi. Kalmeta je na vrhu piramide moći i vlasti.

Depresija i kriza koje su zahvatile cijelu Hrvatsku pustile su svoje pipke i do Zadra. Kada se tomu pridoda klijentelizam i nepotizam, što je karakteristika svake “doživotne” vladavine, onda se nije teško složiti s onima koji predviđaju dosad najneizvjesniju bitku za Donatov grad.

– Došlo je do zamora materijala u HDZ-u. S obzirom na sve dosadašnje tijesne izbore, predviđam da će biti promjena. Kandidat HDZ-a nema prolaz. Zadar je ušminkan grad s velikom nezaposlenošću. Trebat će nam puno vremena da se škapulamo – kaže poznati zadarski intelektualac Ivica Maštruko. Iako bi putnik namjernik, kada vidi ušminkana pročelja na Kalelargi i modernističke arhitektonske zahvate u novom dijelu grada, mogao pomisliti da Zadrani žive puno bolje od hrvatskog prosjeka, Maštruko se ne slaže.

Gradska administracija ne razlikuje se od drugih birokratskih institucija u Hrvatskoj. Prema Maštruku, ona je spora, nezainteresirana i neefikasna. Zatim je počeo nabrajati što je sve Zadar izgubio u posljednje vrijeme. Nema više tekstilne industrije, nema više tvornice šivaćih strojeva, a davno je nestala i tvornica alatnih strojeva SAS koja je svojedobno zgrtala velike novce izvozeći u komunistički blok.

Čak se i kritični Maštruko slaže da u gradu dobro funkcioniraju kulturne institucije, dok je turizam u posljednjih nekoliko godina doživio veliki procvat. Pozdrav suncu i Morske orgulje postale su svjetska atrakcija, a Zadar je uz Split u posljednjih nekoliko godina znatno povećao broj noćenja. Turizam je zaslužan što građani Zadra bolje žive nego što to pokazuju službene statistike.

S bankarom na HDZ

SDP će ove godine pokušati sreću u Zadru s bankarom Ivom Bilićem koji zapravo i nije njegov član. U gradu i zemlji koji već nekoliko godina stenje pod gospodarskom depresijom “dobri bankar” (ako takvih uopće ima) mogao bi biti i dobitna kombinacija. Ivo Bilić nije želio komentirati svoje šanse na izborima, ali se zato spremno odazvala kandidatkinja za dogradonačelnicu i utjecajna lokalna SDP-ovka Sabina Glasovac. Nadamo se da ovom izjavom nije na mala vrata uveden običaj da partija govori umjesto neovisnog kandidata.

– Uvjerena sam da će građani Zadra reći da novim ljudima i drugačijoj politici. Kalmeta je percipiran kao neprijeporni lider jedne političke opcije i osoba koja je, direktno ili indirektno, imala najveći utjecaj na sve ono što se u Zadru događalo. Vođeni tom logikom, on je zaslužan za sve dobro, ali i najodgovorniji za sve ono loše što se u Zadru napravilo – kaže Sabina Glasovac.

Nikako se ne slaže s uvriježenim mišljenjem da je Zadar HDZ-ov grad.

Upozorava na činjenicu da su rezultati lokalnih izbora 1997. godine, najblaže rečeno, upitni – podnesena je i kaznena prijava, a volja građana iskazana na lokalnim izborima 2001. godine izmijenjena je postizbornim “kupovanjem” vijećnika. Treba li reći da je u to vrijeme jedan od bitnih Kalmetinih suradnika bio “kontroverzni poduzetnik” Reno Sinovčić.

– Pa i rezultati posljednjih predsjedničkih i parlamentarnih izbora u samom gradu Zadru, na kojima su uvjerljivo pobijedili Ivo Josipović i Kukuriku koalicija, demantiraju tvrdnju da građani i građanke Zadra uvijek glasuju za desnicu – naglašava S. Glasovac dodajući da je HDZ doveo grad u “dužničko ropstvo”.

HDZ je u krizi, Kalmeta pomalo istrošen, ali do sada je pokazao da ima devet života i da ga ne bi trebalo unaprijed otpisati.

– Bit će teško, ali uspješno – optimističan je gradonačelnik Vrančić koji nije mogao odoljeti a da se ne požali kako Ingrid Antičević Marinović ništa ne pomaže gradu. Nije u milosti Zorana Milanovića, a i ono što bi možda mogla nije napravila.

SDP u Rijeci još je čvršće na vlasti nego HDZ u Zadru pa bi cinici mogli reći da nisu ni morali kupovati vijećnike da ostanu na vlasti. Samo dva mjeseca prije lokalnih izbora teško je i zamisliti da bi netko mogao pobijediti Vojka Obersnela. Kao što je Kalmeta stvarni “gazda” u Zadru, tako je i Linić u Rijeci. Posložio je stvari i strateški rasporedio svoje ljude na prava mjesta. Naravno, ovdje treba naglasiti da je Rijeka i bez Linićeva “terenskog rada” sklona lijevoj opciji. Vojko Obersnel se pokazao kao dobar učenik koji je u nekim segmentima i proširio zonu SDP-ova utjecaja. U čemu je tajna ljubavi ljevice i Riječana?

– Mislim da nema jednoznačnog odgovora na to pitanje. Rijeka je lučki i otvoreni grad u kojemu prevladava slobodoumnost i napredak – kaže gradonačelnik dodajući da njegovi sugrađani nikada nisu bili sputani uskim promišljanjem države i društva. Kao najveći uspjeh SDP-ove vladavine navodi veliku socijalnu sigurnost u usporedbi s drugim gradovima. Obersnel pokušava prikazati utjecaj ministra Linića manjim nego što on objektivno jest.

– Nesumnjivo je da je ministar Linić jedna snažna osoba koja je za Rijeku učinila mnogo – kaže Obersnel dodajući da je sva pomoć iz Vlade uvijek bila na racionalnim kriterijima, a ne zato što su Linićevi “zemljaci”.

Također smatra da ne treba stvarati umjetnu konkurenciju između Zadra i Rijeke. Ipak, nije odolio a da ne spomene cestu koja je izgrađena za još uvijek neizgrađenu luku u Zadru, dok Rijeka ima luku, a nema odgovarajuću cestu.

Balkanska logika

Riječki novinar Velid Đekić kaže da mu je drago što se Zadar razvija, ali da mu se doslovce gadi način na koji se to događa. Balkanska matrica, kaže: pošalji svoga čovjeka blizu zajedničke kase da iz nje izvuče što više za sredinu iz koje stiže, ona će biti oduševljena, a on si time diže vječni spomenik, dakle na djelu je neraskidiva ljubav.

– To je samo jedan oblik pljačke zajedničke kase i ništa drugo. A to što bi osoba na dužnosničkom mjestu morala imati na umu dobrobit ukupne cjeline koju navodno predstavlja, jer nije ministar samo jednog mjesta nego državni ministar, ministar svih, to su priče za naivnu djecu. Balkanska logika jedino je što ovdje funkcionira, tko je kriv ostalima što to tako teško shvaćaju. I zato nam je teško iz ovoga gliba – ističe Đekić koji probleme razvoja Rijeke vidi i u Zagrebu u kojemu, za razliku od Rijeke, ima mnogo novca. Međutim, kako kvaliteta života ne ovisi samo o novcu, Đekić je uvjeren da je ljepše živjeti u Rijeci.

– Položaj je fantastičan: za pola sata vožnje eto nas u istarskim gradićima, u Gorskom kotaru, na kvarnerskim otocima, u Italiji – ističe Đekić. Također smatra da je Rijeka liberalnija i manje zatvorena od drugih gradova. Rijeka je i urbano središte s mnogo većim stupnjem otvorenosti i tolerantnosti od okruženja. Mnoge domaće ograničene glave zato je ne vole, a ljudi otvorenih umova kažu da je najeuropskiji hrvatski grad.

Đekić iznosi tezu da je riječki SDP preuzeo dio tih vrijednosti, uz zadržan socijalni senzibilitet, što mu se na izborima vraća, čak i pod cijenu nekih minusa što se vezuju uz njegovu vlast.

– Jedna od posljedica je činjenica da je Rijeka u Hrvatskoj već 20-ak godina kažnjen grad, jer se u nas različitost ne prašta. Iz perspektive balkanskih političara – zaključuje Đekić – Rijeku treba naučiti pameti. Kao Riječanin, sretan je da njegovu gradu ta vrsta pameti teško ulazi u glavu.

Veze Linića i Ježića

Iako nema velike izglede da ugrozi Obersnela, kandidat HDZ-a za gradonačelnika Hrvoje Burić ne predaje se unaprijed. Optužuje Obersnela i Linića da su svojom dugogodišnjom vladavinom doveli Rijeku u gospodarski kolaps. Burić se pohvalio da ima podršku poznate Riječanke i HDZ-ovke Kolinde Grabar Kitarović. Upozorio je da je ministar Linić jedan od najbogatijih Riječana iako formalno nema imovinu. Riječani će vam potiho reći da Linić i danas “kontrolira Rijeku”, ali to neće nikada javno priznati. Zanimljivo je da se i posrnuli Robert Ježić smatra Linićevim čovjekom iako je formalno bio član HDZ-a. Zato nema nikakve sumnje da je Linić bio vrlo dobar prijatelj s Damirom Vrhovnikom, koji je svojedobno gotov potpuno uništio Brodogradilište “Viktor Lenac”.

– Neka o Linićevu bogatstvu razbijaju glavu neki drugi – zaključuje Burić.

Zadar skloniji avanturi

Teško je reći žive li građani bolje u Rijeci ili Zadru, ali se može reći da je Zadar u posljednjih dvadesetak godina više napredovao. Imao je doduše i lošiju startnu poziciju jer je bio na prvoj crti obrane. Obersnel kaže da je svaki gradonačelnik pomalo subjektivan. Ipak, priznaje da se Zadar razvio u zadnjih dvadesetak godina i da je to dobro, ali da nema potrebe za stvaranjem umjetne konkurencije između Zadra i Rijeke.

Damir Novotny ističe da Zadru i Rijeci nisu previše pomogle stranke koje su na vlasti već četvrt stoljeća.

– Previše je politike, a premalo ekonomike. Hrvatski gradovi nisu na razini europskih gradova. Zadar i Rijeka nisu iskoristili šansu kao gradovi u Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj koji su bili u lošijoj startnoj pozicije – ističe Novotny.

Kako bilo, Zadar voli HDZ, a Rijeka SDP. Međutim, ljubav u politici nije vječna pa su mogući i preljubi. Zasad je, kako se čini, Zadar skloniji ljubavnoj avanturi, dok se Rijeka drži starog i pomalo dosadnog, ali zato sigurnog braka sa SDP-om.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.