ZAGAĐENI ZRAK

Rijeka i Zagreb najzagađeniji gradovi

06.02.2002.
u 00:00
* Stanje zraka u Splitu nepoznanica je jer podaci ne stižu u Institut za istraživanja
Pogledaj originalni članak

Stanovnici Zagreba, Splita i Osijeka, ali i drugih većih hrvatskih gradova, zasad ne moraju strahovati od dramatične zagađenosti zraka, doznajemo u Institutu za medicinska istraživanja. Visoka koncentracija sumporova dioksida u zraku bila je česta u Zagrebu 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, a u zimskim je mjesecima koncentracija opasnih sumpora bila i dvostruko veća nego u ponedjeljak u Rijeci. No, u posljednjih deset godina u Zagrebu nije bilo većeg zagađivanja, a koncentracija štetnih tvari u dopuštenim je granicama.

Rijeka je već godinama najzagađeniji grad u Hrvatskoj, a slijedi Zagreb. Kako doznajemo u Institutu za medicinska istraživanja, razina opasnih tvari u zraku u Osijeku posljednjih je godina niska i nema razloga za paniku. Podaci iz Splita ne dolaze na daljnju obradu u Institut pa je stanje zraka u drugom hrvatskom gradu po veličini nepoznanica. Iako na alarmantna zagađivanja zraka najviše utječu meteorološki faktori, značajne su i lokalne komponente kao što su promet, jaka industrija i slično. U Zagrebu je tako zagađenost zraka svedena na relativno normalnu razinu tek u posljednjih nekoliko desetljeća, kada se masovno prešlo na plinsko grijanje. Jedan od najzagađenijih gradova u bivšoj Jugoslaviji, Šibenik, danas ima najčišći zrak zato što, zbog rata, nema više tešku industriju te zahvaljujući lošoj lokalnoj politici i katastrofalnoj privatizaciji.

Zagađivanje nastupa kada na nepovoljan meteorološki faktor utječu neki lokalni faktori, a kako dolazi do drame, najbolje se može vidjeti na zagrebačkom primjeru. U slučaju da je na Sljemenu jako sunčano, a nad gradom se nadvije magla, zbog iznimno povišene temperature visoko u zraku dolazi do jakog pritiska. Uz pretpostavku da se takvo vrijeme ne mijenja nekoliko dana te da danima ne zapuše nikakav vjetar, a promet i jaka industrija rade punim kapacitetom, u Zagrebu bi moglo doći do katastrofe. No, uvjeravaju nas u Institutu za medicinska istraživanja, nesreća se može dogoditi samo teoretski, dok u praksi opasnosti nema. Može se reći da je zrak u metropoli umjereno onečišćen.

Iako je teško prognozirati što je razlog tako dramatična onečišćenja u Rijeci, kaže nam dr. Vladimira Vadžić iz Instituta za medicinska istraživanja, vjerojatno je da su krivi nepovoljni meteorološki uvjeti u kombinaciji s lokalnim uzročnicima, kao što je rafinerija nafte i slično.

Ante Pancirov

Pogledajte na vecernji.hr