PRVO DIJETE IZ EPRUVETE

Robert Veriga: Moji su roditelji imali golemu volju, hrabrost i ljubav na svom putu do roditeljstva

Foto: Tomislav Miletic/PIXSEL
Zagreb: Svečani skup povodom 40 godina uspješne izvantjelesne oplodnje u Hrvatskoj
Foto: Tomislav Miletic/PIXSEL
Zagreb: Svečani skup povodom 40 godina uspješne izvantjelesne oplodnje u Hrvatskoj
Foto: Tomislav Miletic/PIXSEL
Zagreb: Svečani skup povodom 40 godina uspješne izvantjelesne oplodnje u Hrvatskoj
Foto: Tomislav Miletic/PIXSEL
Zagreb: Svečani skup povodom 40 godina uspješne izvantjelesne oplodnje u Hrvatskoj
23.10.2023.
u 13:59
Na Medicinskom fakultetu u Zagrebu obilježeno je 40 godina od rođenja prvog djeteta u Hrvatskoj rođenog izvantjelesnom oplodnjom
Pogledaj originalni članak

Krema hrvatskog liječništva slila se danas na Medicinskom fakultetu u Zagrebu gdje je svečano obilježeno 40 godina od rođenja prvog djeteta začetog izvantjelesnom oplodnjom u Hrvatskoj, u Klinici za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb.  - Izvantjelesna oplodnja, odnosno in vitro fertilizacija (IVF) smatra se jednim od deset najvećih postignuća medicine prošlog stoljeća. Samo je u Hrvatskoj, u 40 godina liječenja IVF-om/MPO-om, rođeno više od 40.000 djece, a u Petrovoj bolnici oko 18.000 djece. U posljednjih sedam godina u Hrvatskoj rođeno je 12.000 djece uz liječenje medicinski pomognutom oplodnjom. U današnje vrijeme godišnje se rodi čak oko 1800 djece začeto izvantjelesnom oplodnjom. Da se radi o impresivnom doprinosu hrvatske reprodukcijske medicine otkriva i podatak o doprinosu od čak oko pet posto našem narušenom natalitetu - naglasio je prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med., ujedno i liječnik koji je zaslužan za prvo dijete začeto izvantjelesnom oplodnjom i rođeno u Hrvatskoj. 

Svečanosti u čast ovog medicinskog uspjeha i ujedno njegovog rođendana prisustvovao je i Robert Veriga, rođen na današnji dan prije 40 godina.  - Nisam nikad imao potrebu osjećati se drugačijim od svojih vršnjaka, jedino što sam često bio u medijima. Iskreno, da nema ovih obilježavanja, ne bih ni razmišljao o načinu na koji sam došao na svijet. Kad sam razmišljao kasnije o tome, shvatio sam koju su želju, hrabrost i energiju su imali moji roditelji na svom putu do roditeljstva, koliko su volje i ljubavi u to uložili - kazao je Robert Veriga, a na pitanje što bi poručio parovima koji ne mogu imati dijete, odgovorio je: "Držite se, ne dajte se! Podrška obitelji!" 

Kad je riječ o liječenju neplodnosti, prema europskom Fertility atlasu, Hrvatska je na petom mjestu u Europi među 44 zemlje geografske Europe po kvaliteti usluge, financiranju od strane države i dostupnosti.  

- Danas parovi ne trebaju odlaziti u inozemstvo na liječenje za rutinske postupke, po uspješnosti smo iznad europskog prosjeka,. Ono zbog čega idu u inozemstvo je doniranje gameta i predimplantacijsko gensko testiranje - rekla je prof. Dinka Pavičić Baldani Dinka Pavičić Baldani, s Klinika za ženske bolesti i porode KBC Zagreb. 

POVEZANI ČLANCI:

Pojasnila je da je razlog odlaska parova u inozemstvo taj, što vrlo malo njih ima potrebe za takvim postupcima i mnoge zemlje  najnormalnije šalju parove na te postupke u inozemstvo ili uvoze gamete. 

- Mi smo se odlučili za ovu varijantu dok se ne dokaže financijska isplativost glede uvoza gameta. Što se tiče predimplantacijske genske dijagnostike i dalje ćemo vjerojatno slati u inozemstvo jer je to vrlo skupa tehnologija a oko 30% parova ima potrebu za tom tehnologijom - rekla je prof. Pavičić Baldani.  

Važnost IVF liječenja je neprocjenjiva ako znamo da je učestalost neplodnosti u neprestanom porastu; danas je 15 do 17 % parova neplodno, a predviđa se da će se s istim problemom za 10 godina susresti čak njih 30 posto. Pad plodnosti muškarca, ali i odgađanje prve trudnoće kod žena glavni su uzroci problema, danas će u razvijenim zemljama, ali i drugim regijama svijeta, prvo dijete žena roditi s oko 30 godina. Isto tako trećina je porođaja između 30. i 35. godine, a 20 % nakon 35. godine. Jasno je da se tako povisuje rizik za neplodnost i umanjenu mogućnost za rađanje više djece, ako znamo da je najviša plodnost žene s 22 godine te da od 32. godine ona pada i za 5% godišnje. Posljedica ovih promjena je i ozbiljno demografsko urušavanje; bilježi se trajni negativan prirast stanovništva i depopulacija što ukazuje i na lošu ekonomsku perspektivu. Samo je Hrvatska zbog negativnog prirasta u proteklim desetljećima izgubila čak 300 tisuća stanovnika.

Upravo tu leži poseban značaj IVF-a jer u natalitetu može sudjelovati doprinosom od 2 do 7 %. Dovoljno je reći kako je do sada IVF-om u svijetu rođeno gotovo 10 milijuna djece, godišnje se u svijetu danas obavi 3,5 milijuna IVF postupaka i rađa se oko 800.000 djece iz izvantjelesne oplodnje. Uz IVF danas ne postoji uspješnije i sigurnije liječenje, pa ono ostaje primarni oblik liječenja neplodnosti s uspjehom od 75 posto kod svih uzroka, uspješna je za 70-80 % parova.

Impresivni podaci otkrivaju kako je u Petrovoj do sada obavljeno oko 430.000 porođaja, 240.000 operacija, 2 milijuna hospitalizacija, 10 milijuna ambulantnih pregleda i 60.000 postupaka medicinski pomognute oplodnje, tisuće i tisuće mikrokirurških operacija te endoskopske kirurgije. Danas je Zavod mjesto elitne ginekologije i reprodukcijske medicine, postigao je brojne velike uspjehe i ugled u Europi i svijetu, zahvaljujući svakako napretku medicine, ali i neumornom zalaganju i silnom entuzijazmu stručnjaka. Događanje je podržao Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.

>> VIDEO Bila je dragulj jugoslavenske vojske, a danas atrakcija za turiste: 'Tako nešto ne postoji nigdje'

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.