U Velikoj Britaniji rođeno je dijete s troje roditelja, odnosno s genskim materijalom triju osoba. To je moguće zbog tehnike zakonski odobrene samo u Velikog Britaniji, a koja roditeljima s rijetkim genetskim mutacijama omogućuje da imaju zdravu djecu. Iskorak u medicini predstavlja spas za roditelje, no otvorena su pojedina etička pitanja.
"Britanski znanstvenici su se odlučili na ovaj iskorak i izglasali taj cijeli dio samo zbog jedne stvari: majka je donijela dovoljan broj dokaza kojima je uvjerila da zapravo ona nikada neće biti u poziciji da ima zdravu djecu", rekao je za Zimo Dragan Primorac, predsjednik Hrvatskog društva za humanu genetiku.
"Mi zapravo ne znamo što će se dogoditi sa sljedećom generacijom ako se radi o ženskom potomku jer znamo da se mitohondriji nasljeđuju putem majke", istaknuo je Primorac kao etički ključno pitanje.
Profesorica filozofije i bioetike Ivana Gregurić ističe: "Pitanje manipulacije genoma i izmjene ljudskog genoma u svrhu stvaranja poželjnog genetskog materijala. Imamo li pravo genetskim manipulacijama stvarati i programirati živa bića na ovakav način? Postavlja se pitanje tko je vlasnik naših genoma i tko će njime upravljati u budućnosti".
I Crkva i znanstvenici imaju istu dilemu. "To su eksperimenti o kojima treba razmišljati i gledati ne samo na konkretni ishod, nego i na buduće posljedice", rekao je Josip Bozanić, kardinal u miru.
VIDEO Vozač autobusa je bio nadrogiran? 'Vozio je 30 na sat, pa onda 100. Imao je svakakve ispade'
Kakve veze Crkva ima sa radjanjem, genima i znanoscu? Njihov posao je samo prodaja bajki..