Roditelji djece s teškoćama u razvoju uputili su otvoreno pismo premijeru RH Zoranu Milanoviću u kojem traže smjene Milanke Opačić, Željka Jovanovića i Rajka Ostojića.
Tvrde da se njihovoj djeci krše temeljna ljudska prava, a da navedeni ministri nisu poduzeli konkretne mjere zaštite prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju. Ako premijer u roku od 30 dana ne donese odluku o smjeni troje ministara roditelji najavljuju prosvjede diljem Hrvatske poručujući da ne odustaju.
Ministrica na sastanku
Podsjećaju i da su 14. prosinca prošle godine na prosvjedima u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku izrazili svoje nezadovoljstvo radi vođenja pogrešne politike prema osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju. Tijekom prosvjeda održan je sastanak na kojem je nazočila i sama ministrica Opačić kojoj su tada i uručeni zahtjevi roditelja, osoba s invaliditetom i udruga. Krajem siječnja ove godine održan je i drugi sastanak na kojem su roditelji i udruge dodatno upoznali nadležna ministarstva sa svim problemima s kojima se susreću i zatražili od istih da se očituju o vremenskim rokovima za ispunjenje zahtjeva.
Navode i da su na zahtjev proslijedili i dodatni dopis o svim prijedlozima izmjene Pravilnika kojim se ostvaruju određena pomagala za djecu s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom. Kažu i kako je poslije svega zahtjev za smjenom troje ministara jedini logičan potez.
Opačić: Došlo je do nesporazuma
U Ministarstvu socijalne politike i mladih izražavaju žaljenje što je došlo do očitog nesporazuma u komunikaciji u vezi sa zahtjevima roditelja djece s teškoćama u razvoju. U tijeku je, naime, priprema novog Zakona o socijalnoj skrbi, koji zahtjeve roditelja uzima u obzir te predviđa promjenu nekih zakonskih odredbi.
– U vrijeme prosvjeda roditelja djece s teškoćama jasno smo dali do znanja da je zakonska uskrata stopostotne osobne invalidnine za djecu koja borave u školama ili drugim institucijama više od 4 sata na dan diskriminatorna. Kod tog stava smo i ostali, smatramo da treba poticati, a ne diskriminirati djecu s poteškoćama da se što više integriraju u društvo putem škola i drugih institucija pa će se sporna odredba mijenjati u Zakonu o socijalnoj skrbi koji je u pripremi i bit će donesen do kraja godine. Pravo na punu invalidninu i za djecu s poteškoćama u razvoju koja borave više od 4 sata u školi osigurat ćemo za sljedeću godinu preraspodjelom sredstava u proračunu Ministarstva – rekla je ministrica Milanka Opačić.
Moje dijete ima autizam, poremećaj za kojeg mi je liječnička komisija još 2001. godine napisala da je TRAJAN. Pitala bih ministre koji o tome odlučuju: Zašto moje dijete mora svake godine obavljati hrpu pregleda zbog ponovljenih vještačenja, a sve da ne bi izgubila pravo na mizernu invalidninu, a ja na skraćeno radno vrijeme, jer moje dijete nije u stanju ni u najosnovnijim stvarima samostalno brinuti o sebi? Ako mi na ovo jednostavno pitanje daju neki pametan odgovor, ja bih bila stvarno ugodno iznenađena, ali znam da se to neće dogoditi.