Obiteljski zakon stupa na snagu 1. rujna, a do tada će se krenuti s osnivanjem četiriju regionalnih centara za pravne zastupnike djece i osoba lišenih pravne sposobnosti, najavila je Milanka Opačić, ministrica socijalne politike i mladih u Uredu pravobraniteljice za djecu Ivane Milas Klarić koja je danas organizirala raspravu o pravnom položaju djeteta u novom Obiteljskom zakonu.
– U oko 70 posto razvoda roditelji se dogovore o zajedničkoj skrbi za djecu i za njih je predviđen zajednički roditeljski plan. Ostalih tridesetak posto konfliktni su razvodi gdje roditelji manipuliraju djecom i zapravo ih zlostavljaju radi svojih interesa, bilo da je riječ o osveti, podjeli imovine, povrijeđenoj taštini i sl. Dijete je u fokusu interesa Zakona pa su u ovim slučajevima predviđene sankcije, od opomene i naknade štete za slučaj da je roditelju koji ne živi s djetetom onemogućen predviđeni susret s djetetom, do mogućnosti promjene odluke o skrbništvu – navodi Opačić i dodaje da više od 80 posto ljudi u centrima za socijalnu skrb tvrdi da su nove odredbe bolje i da će im olakšati rad.
Pravobraniteljica Milas Klarić istaknula je da su baš problemi skrbi najčešće pritužbe te istaknula važnost osnivanja obiteljskih sudova. Na pitanje o odredbi po kojoj 14-godišnjaci smiju pokretati postupke za zaštitu svojih prava, rekla je da ne očekuje zloporabe ni masovno pokretanje postupaka, ali i da je neshvatljivo ono što se vidi u brojnim spisima, primjerice, da se šesnaestogodišnjaka uopće nije pitalo što misli o tome kako bi trebali izgledati njegovi susreti s roditeljem s kojim ne živi.
Ministrice kako će ti vaši stručni timovi u centrima za socijalnu skrb odjednom preko noći moći prepoznati manipulirajućeg roditelja i po kojim kriterijima, ako to sve ove godine nisu mogli ili nisu htjeli? Ili će po već ustaljenoj praksi u situacijama kada je majka ta koja manipulira djetetom, raspodjeljivati krivnju na oba roditelja?