SMRT ŠIBAMA Dan odgoja bez batina na riječki način

Roditelji se protiv stresa bore preko leđa djeteta

27.04.2009.
u 16:22
Pogledaj originalni članak

U utorak će u Domu za djecu Tić biti održana parlaonica o temi Djecu treba štititi od tjelesnog kažnjavanja, u kojoj će sudjelovati učenici riječkih osnovnih škola. Hrvatska je jedna od 18 europskih, odnosno 23 države na svijetu, u kojima je zabranjeno tjelesno kažnjavanje djece.

Što mlađi, to stroži
Za zakonodavce je šiba iz raja izašla i izgorjela u paklu, ali za mnoge roditelje još je među nama, pa netko češće, netko rjeđe, posežu za njom kao odgojnim instrumentom.

- Najčešće to čine oni koji smatraju da je tjelesno kažnjavanje djelotvorno, zatim oni koji su i sami kažnjavani u djetinjstvu, pa roditelji koji su socijalno ugroženi, ali istraživanja pokazuju da se preko leđa djeteta sve češće rješavaju nagomilani stres ili razne frustracije zbog bračnih problema, financijskih kriza i slično. Znakovito je da djecu češće tjelesno kažnjavaju roditelji mlađi od 30 godina, a pritom najčešće batine dobivaju djeca predškolske dobi, kazala je na konferenciji za novinare ravnateljica Tića Tamara Žakula Desnica.

Da je tjelesno kažnjavanje djece i te kako prisutno, potvrđuje anketa provedena među studentima u Zagrebu, od kojih je 93 posto potvrdilo da su ih roditelji tjelesno kažnjavali, što je za njih najstresniji događaj koji pamte iz djetinjstva.

U današnjoj raspravi sudjeluju ambasadori Tića koji će s učenicima razraditi tematiku tjelesnog kažnjavanja djece, a zaključke će predočiti u svojim školama.

Za i protiv batina
To je jedna od dvojbi o kojoj će biti riječi na stručnoj tribini Tjelesno kažnjavanje djece - danas, koja se 5. svibnja održava u gradskoj vijećnici. Stručnjaci koji se bave odgojem djece održat će predavanja o posljedicama tjelesnog kažnjavanja i pozitivnom roditeljstvu.

Pogledajte na vecernji.hr