DJEČJI SOS IZ METROPOLE

Roditelji u akciji: Djecu nam ne može zaštititi policija, unajmljujemo tjelesne čuvare!

06.01.2002.
u 00:00
* Bilo je prolaznika, ali nitko nije reagirao kad su dvojica starijih mladića odvukla mene i prijatelja u grmlje pa me ispljuskala. Uzeli su mi 100 maraka koje sam dobio na dar, 100 kuna i mobitel, priča 15-godišnjak opljačkan na prometnom zagrebačkom trgu * Policajac je, zamislite, pitao moga sina zašto se nije branio! A što bi tek onda bilo, ljutit je otac opljačkanoga
Pogledaj originalni članak

Strašno je to što se događa. Uhvatila me fobija! Napali su mi dijete u najstrožem centru grada, a nitko od prolaznika nije priskočio u upomoć. Užas - vidno uznemiren jadao nam se neki dan Damir Š. (45), otac 15-godišnjaka koji je napadnut na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma, nekoliko dana prije Nove godine.

Sin Damira Š., L. Š. (15), učenik prvog razreda srednje škole, s vršnjakom je htio otići do Kaptol centra pogledati film "Plavuša s Harvarda" te su se oko 17.30 sati zatekli na Trgu žrtava fašizma.

"Dva me dana uho boljelo od udaraca"

- Bilo je prolaznika, ali nitko nije reagirao kad su nas dvojica starijih mladića odvukla u grmlje, svakog na drugu stranu. Jedan je napadač tvrdio da sam istukao nekog dečka, što nije istina, a zatim mi je uzeo 100 maraka, koje sam dobio kao dar pod bor, pa me za nagradu pljusnuo. Potom je kod mene našao 100 kuna te i to uzeo, opet me pljusnuo pa mi ukrao i mobitel. Dva me dana boljelo uho od udaraca. Sad mi je neugodnjak jer, primjerice, u tramvaju za svakog mislim da bi mogao biti potencijalni kradljivac - priča L. Š. te dodaje da je u novinama pročitao kako je istog dana bilo nekoliko takvih otimačina.

Proteklog tjedna Zagrepčane je šokirala obavijest o novom načinu "rada" razbojnika koji pljačkaju malodobnike u Zagrebu - upotrijebili su i tzv. elektrošokere! Na zagrebačkoj tržnici Dolac petorica mladića u četvrtak oko 19 sati napala su 16-godišnjake, R. Ž. i I. P. Jednoga su dječaka ozlijedili elektrošokerom, a drugog pljusnuli, te im uzeli mobitele i novac. Sat kasnije na Maksimirskoj cesti elektrošokerom je ozlijeđen i izudaran A. S. (15). Razbojnici su tražili mobitel, ali ga nije imao, te su ga nakon toga čak i izuli te je dječak bos trčao sve do policijske postaje u Petrovoj ulici.

- Razmišljam kako moramo unajmiti tjelene čuvare da nam čuvaju djecu na ulici. Angažirat ću se do daske i pokušati osnovati udrugu roditelja koja će raditi na prevenciji toga problema. Znam da ne može odmah biti poboljšanja, ali treba animirati cjelokupno okruženje, a ne zatvarati oči pred onim što se događa u susjedstvu. Za neku djecu, naime, više ne vrijedi da ih odgaja škola i dom, nego škola - cesta - dom - uzrujano je pričao otac Damir Š.

- Za ovakav porast kriminala nad djecom krivi smo svi. Kriteriji u našem društvu posve su izvrnuti. Nijedna služba ne radi svoj posao kako bi trebala, standard je očajan, obitelj je koma, škola je kvaziedukativna ustanova, a u policiju se nema povjerenja. Policajac, zamislite, pita moga sina zašto se nije branio? Tko zna što bi se tek onda dogodilo - pita se otac te nastavlja:

Šokiranog sina izgurao u kino

- Djeca stječu dojam da diploma nije potrebna, a da biti pošten znači jednako što i biti glup. Zato nije čudno što neki od njih napadaju mlađe od sebe jer vide da je lakše ukrasti nego zaraditi. Nasilje je takvo da se neki nastavnici boje određenim učenicima davati loše ocjene kako im ne bi uništili auto - ogorčen je roditelj.

Kazao je da je svoga šokirana sina nakon razbojstva drugi put morao izgurati u novi izlazak u kino. Upozorio ga je da nosi manje novca sa sobom, da se kreće onim ulicama u kojima je mnogo ljudi te da zalazi u pune kafiće. Također, neka se redovito javlja doma.

- Kad sam bio mlad, u Zagrebu smo mogli ostati vani do tri-četiri sata i pješke se vratiti doma, a da nam se ništa ne dogodi - prisjetio se zabrinuti roditelj.

Zaista, među sitnim kriminalcima prošle je godine pravi boom popularnosti doživjela nova podvrsta krađe - otimanje mobitela maloljetnicima, srednjoškolcima ili čak osnovnoškolcima. Prema još nepotpunim policijskim evidencijama, samo u Zagrebu lani je bilo više od sto takvih otimačina.

Nakon što je uporaba mobitela u toj populaciji drastično porasla, mladi su očito izabrani kao lak plijen. Najčešća su meta napada dečki. Obično ih okruži nekoliko starijih mladića, koji onda traže mobitel na posudbu pa ga otimaju. Neki se pljačkaši čak predstavljaju kao policajci ili izmišljaju budalaste razloge zbog kojih bi im mlađi trebali predati mobitel.

Orobili i kćer policajca

Prema policiji, ti sitni kradljivci šegrti obično rade za još starije lopove, a mobiteli se preprodaju po nekoliko puta i teško im je ući u trag. Grublji kradljivci služe se šakama ili noževima, a napadaju u svako doba dana. Tinejdžere pljačkaju i stariji iskusni varalice. Međutim, događa se da mladi koji su postali ovisni o drogi prijavljuju krađu mobitela premda su ga, zapravo, sami prodali kako bi nabavili narkotike.

Iako se mobilni telefoni kradu na svim zagrebačkim ulicama, jedno od omiljenijih lopovskih mjesta je križanje Držićeve avenije i Vukovarske te njegova okolica, vjerojatno zato što su u blizini tri srednje škole - Industrijsko-strojarska, Strojarsko-tehnička škola "Faust Vrančić" te Kemijska i geološka tehnička škola. Zanimljivo je da smo nazvali jednu od tih škola i dobili gospođu u računovodstvu, a ona nam je odmah rekla da su i njezinoj kćeri ukrali mobitel. Isto se dogodilo i kćeri policajca s kojim smo razgovarali. Lopovi su se u lipnju čak drznuli ispljuskati dvojicu 13-godišnjaka na drugom katu osnovne škole u Cankarevoj ulici i oteti im mobilne telefone.

A. D. (17) također je u petak u Metalčevoj ulici napadnut nožem. Njegova se majka složila da je takvih krađa uistinu previše, međutim, ona i otac nisu dopustili da s njihovim sinom razgovaramo za novine.

- Ne, nikako, zaprijetili su da će doći k njemu i da će ga ubiti i mi ne bismo to iznosili u javnost. Sve smo prijavili policiji - kazao nam je zabrinuti otac.

Piše ANDREJA KASANIĆ

Pogledajte na vecernji.hr