Koliko košta obrazovanje

Roditelji za studenta daju 1167 kuna svaki mjesec

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Roditelji za studenta daju 1167 kuna svaki mjesec
14.04.2016.
u 19:00
Većina studenata dolazi iz gimnazija, a zatim iz četverogodišnjih strukovnih škola. Na fakultete se najviše upisuju s 18 godina života
Pogledaj originalni članak

Godina studija studenta u Hrvatskoj košta 30.834 kune, a u to su uključeni troškovi života i studija. Te troškove za 88 posto studenata pokriva obitelj koja im mjesečno osigura nešto manje od 1200 kuna.

Svoj budžet 27 posto studenata dopuni poslom na kojem prosječno mjesečno zarade nešto više od 2600 kuna. Nešto manje od četvrtine ispitanih studenata (23 posto) kao izvor prihoda navodi stipendije koje u prosjeku iznose 950 kuna.

Ozbiljni financijski problemi

Više od trećine studenata (37 posto) od njih 2551 koliko je obuhvatilo istraživanje smatra da se nalaze u ozbiljnim ili vrlo ozbiljnim financijskim teškoćama, pogotovo stariji studenti, oni koji rade i koji su roditelji. Sve to pokazalo je međunarodno istraživanje o kvaliteti studetnskog života Eurostudent koje se provodi u 30 zemalja. U Hrvatskoj je nositelj istraživanja Ministarstvo obrazovanja, a izvješće, koje će detaljno javnosti biti predstavljeno danas, pripremio je Institut za razvoj obrazovanja.

Visokoobrazovani roditelji

Istraživanje je između ostalog pokazalo da u Hrvatskoj 79 posto studenata studira na sveučilištima, 15 posto na veleučilištima i samo 6 posto na visokim školama.

Više od polovice (51 posto) studenata koji su sudjelovali u istraživanju imalo je status redovnih studenata koji ne plaćaju školarinu. Žene čine većinu studenata (56 posto), a većina studenata studij prvi put upiše s 18 godina (njih 51 posto) a 36 posto ih se na fakultet upisuje s 19 godina.

Zanimljivo je da 46 posto studenata dolazi iz obitelji u kojoj je barem jedan roditelj visokoobrazovan, a 51 posto iz obitelji u kojoj makar jedan roditelj ima završenu srednju školu.

Polovina svih studenata u Hrvatskoj živi s roditeljima, a u studentskim domovima smješteno je samo njih osam posto. Istraživanje je također pokazalo da većina studenata dolazi iz gimnazija (51 posto), a zatim iz četverogodišnjih strukovnih škola (43 posto).

Studenti koji su završili gimnaziju čine većinu na sveučilišnim studijima (65%), a oni sa završenom strukovnom školom većina su na javnim i privatnim stručnim studijima.

>> Studenti će sobe otvarati posebnim karticama

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

DO
doktorica
20:29 14.04.2016.

Danas se studira po Bolonji a time je onemogućen rad studentima kako je to nekad bilo ,te se tako studente dovodi u teži položaj jer mnogi nemaju sredstava za studij i stan.A naše političare baš briga,nakon što odrade u Saboru i dođe do promjene vlasti odu u "zasluženu"mirovinu sa 10 000 kuna...

LU
Luka1710
19:33 14.04.2016.

Čini mi se da se ovih 1200 kuna odnosi samo na život u drugom gradu bez troškova smještaja. Inače se izdvaja 2500-3000 kuna za studenta u drugom gradu ako on ne živi u domu. Ostali podaci su očekivani, djeca čiji roditelji su višeg stupnja obrazovanja će vjerojatnije upisati fakultet iako je vidljivo da se ti odnosi smanjuju te da i djeca čiji roditelji nisu visoko obrazovani sve više upisuju fakultete. Veliki je problem što dolazi do inflacije diploma jer su mogućnosti poduzetništva ili bilo kojeg drugog oblika samoinicijative u Hrvatskoj neznatne pa se većina odlučuje za fakultet kojim će otići u druge zemlje. Također, problemje što Hrvatska ne prepoznaje talentirane i kreativne osobe na području tehnologije i problem je što imamo toliko pravnika i ekonomista. Treba smanjivati kvote na takvim fakultetima i povećavati kvote tamo gdje će jednog dana postojat radna mjesta. Što se tiče obrazovanja iznimno je važno da se provede kurikularna reforma i da se u gimnazije uvedu modeli nastave od trećeg razreda srednje škole. To ne će dovesti do smanjenja studenata na prirodoslovnim fakultetima jer su mnogi već zainteresirani za takve fakultete, ali nemaju dovoljno znanja jer je u srednjoj to bilo površno obrađeno. Važno je da iz srednje škole učenici izađu s jednim kvalitetnim predznanjem koje će im pomoći da ispune ambicije i da budu vrhunski stručnjaci u bilo kojoj znanosti.

SE
Sebastijan989
19:26 14.04.2016.

Zanima me zašto se konstantno skrivaju podaci o studentima koji žive u privatnom smještaju, a takvih je masa...koji su iz drugih gradova i mjesta a studiraju u recimo Zagrebu, ili nekom drugom od sveučilišnih gradova, koliko oni imaju troškove??? 1000kn za najobičniju sobicu barem mjesečno. Zašto se ti podaci skrivaju? A uključeni su u istraživanja, itekako...zato što je sramota, živa sramota kakav je studentski ne standard, spajanje kraja s krajem jedva, umjestnost kao i općenito život u Hrvatskoj, a još se i radi uz studij!!! Da ne spominjem satnice van svake pameti i minimuma obzira za rad preko student servisa - 15kn/h često. Ma fuj. Jednostavno fuj. I onda nek se samo priča, pa kako to mladi odlaze iz Hrvatske, pola Slavonije u Irskoj, pola u Njemačkoj? Fuj od države. Možeš biti domoljub koliki god želiš....ali od domoljublja se ne živi, neće to čovjeka prehraniti, a bogami ni djecu koju bi htjeli da vam pravimo. Fuj, fuj, fuj!!! Svaka čast ljepoti prirode ove naše Hrvatske...ali državu nabijem na 8 cm plavog čelika.