Korčulane je šokirala vijest o 46-godišnjem francuskom državljaninu, koji je ronio na dah u uvali Zaklopatica na zapadnom dijelu otoka u utorak, pokušavajući zaroniti u spilju koja se nalazi na dubini oko 30 metara, kako stoji u priopćenju Policijske uprave dubrovačko-neretvanske. Lokalni ronioci i ribari svi su rekli isto, špilja Zaklopatica, ona je najopasnija, piše Dubrovački vjesnik.
Divlje uvale na tom području, okrenute prema otvorenom moru, odnosno Italiji, pune su morskih špilja, kažu lokalni ronioci, ali neke od njih je jako teško pronaći pod morem. Pogotovo špilju Zaklopatica u kojoj je nastradao Francuz. Jedan je ronilac pretraživao špilju nekoliko puta, no prilikom svakog zarona je ponovno traži i jedva pronalazi. Kako je onda Francuz pronašao špilju?
"To znači da je Francuzu neka budala rekla za tu opasnu špilju, sad ga nosi na duši", zaključio je tužno jedan lokalni ronilac.
Špilja Zaklopatica duboka je 22 metra, a od sedmog metra je vertikalna nakon čega se ulazi u prvu, od ukupno tri komore. Dodatni problem je što je špilja tamna i puna sedimenta koji, kad se rasprši, dodatno smanjuje vidljivost, ima mnogo uskih prolaza i jako je komplicirano roniti u takvom okruženju. "U takvu se špilju ne ulazi ako nemaš obuku za špiljsko ronjenje, u takvu se špilju ulazi s potrebnim znanjem i iskustvom, isključivo s bocama, privezani na konop“, ispričao je ronilac.
Podsjetimo, Francuz (46) poginuo je dok je pokušavao zaroniti u spilju kraj rta Zaklopatica na otoku Korčuli. Nije izronio, a njegov sin je skočio za njim. Prevezen je u KBC Split, gdje je zadržan na daljnjem liječenju.
Općenito. 1. Nikad ne roni sam, uvijek u paru. 2 Roni uvijek sa iskusnijim roniocem., i sa iskusnim roniocem lokalcem 3. Ako roniš u nepoznatom okolišu, i namjeravaš u neku od spilja, uvijek koristi konop, koji je vezan za brod,čamac 4. Tehnička ispravnost ronilačke opreme mora biti bezprijekorna, provjeri tlak u bocama. 5. Prije zarona napravi detaljne zdravstvene pretrage, srca,pluća, centar za ravnotežu, pregled kod zubara, pregled sluha, pregled vida. 6. Nikad ne precijenjuj svoje mogućnosti. 7. Uvijek označi mjesto ronjenja. 8. Javi ili kapetaniji ili kojem domaćem klubu na kojoj lokaciji ćeš roniti.