'nemojte da vam se gade'

FOTO Ronioci snimili vrlo rijetku morsku vrstu u vodama kod Čiova: 'Nema puno zabilježenih nalaza'

Foto: UPA Rostrum Split
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Murter: Udruga Argonaut organizirala akciju čišćenja podmorja u sklopu projekta Rezolucija Zemlja
Foto: Pixabay
Foto: Ivana Ivanovic/PIXSELL
Čiovo: Čišćenje mora u Rovcima u sklopu akcije Rezolucija Zemlja 2024.
02.07.2024.
u 11:19
Izlov ove životinje je strogo zabranjen i nalaze se pod trajnim lovostajem, ali neodgovorni pojedinci duž naše obale i dalje ih love i krijumčare u restorane u Italiji, Grčkoj, Turskoj te daljnjim dijelovima Azije
Pogledaj originalni članak

Ronioci iz splitske Udruge za podvodne aktivnosti Rostrum zabilježili su rijedak i fascinantan prizor u vodama kod Čiova. Naime, radi se o neobičnoj vrsti morskog trpa, odnosno "morskog krastavca". "Kako smo stalno u moru i na masu različitih lokacija, uvijek naletimo na nešto zanimljivo" objavili su na Facebook stranici Udruge, ni sami ne znajući o kojoj životinji se točno radi.

Pero Ugarković s Instituta za oceanografiju i ribarstvo je kasnije objasnio kako se radi o albino trpu koji su iznimno rijetki. "U znanstvenoj literaturi nema puno zabilježenih nalaza albino trpova na svijetu. Jedan od rijetkih nalaza je upravo iz sjevernog Jadrana iz 2006. kad je uočen albino trp vrste Ocnus planci, koja nije na ovoj slici. Ronioci UPA Rostrum su ostavili trpa u moru kako i treba, važno je da obavlja svoju važnu prirodnu ulogu na dnu čiovskog podmorja" objasnio je Ugarković, piše Morski.hr.

Foto: UPA Rostrum Split

Morski krastavci, poznati i kao trpovi, igraju ključnu ulogu u održavanju ekološkog ravnoteže morskog dna. Iako je njihov izlov strogo zabranjen i nalaze se pod trajnim lovostajem, neodgovorni pojedinci duž naše obale i dalje ih love i krijumčare u restorane u Italiji, Grčkoj, Turskoj te daljnjim dijelovima Azije. "Trp radi korist na nekoliko nivoa kao prvo ruje morsko dno pa ga čini mekšim i omogućava lakšu oksigenizaciju, zatim usisava sediment sa dna i iz njega iskorištava hranjive tvari za svoje potrebe (svašta se tu nađe od nekih sitnih organizama koji su pali na dno, dijelovi biljnog i životinjskog porjekla, gljivice…).

POVEZANI ČLANCI:

Nakon toga taj pročišćeni sediment-pijesak ispušta u okoliš gdje se još nešto sitno hranjivih tvari može naći za neke organizme u moru a osim toga neke otopljene kemijske spojeve (nitrati,fosfati..) otpušta u okoliš koji opet mogu biti apsorbirani od nekih drugih organizama a oni opet služe kao hrana i trpovima i drugim organizmima što je fenomenalan prirodni reciklirajući proces.

No najvažnije od svega je da odrasle jedinke trpa mogu "pročistiti" 5-10kg pijeska mjesečno i sada probajte zamisliti koliko oni godišnje pijeska procesuiraju. Sljedeći puta kad vidite uvalu punu trpova nemojte da vam bude gadljivo jer budite uvjereni u toj uvali je pijesak čišći i zdraviji nego u uvalama gdje smo te vrijedne i samozatajne organizme potamanili iz nekog sebičnog razloga bilo da se radi o zaradi od prodaje, apartmanizaciji sa kanalizacijom u more, nasipavanjem ili inim razlozima zbog kojih više nemamo kristalno čisto more kojim smo se 'do nekidan' dičili" kazao je za Morski.hr, profesionalni ronilac iz Bibinja i autor nekoliko knjiga o jadranskim vrstama, Đani Iglić.

FOTOGALERIJA Ovo su najopasnije vrste u Jadranu: Jedna je izuzetno otrovna i smrtonosna, a došla je iz drugih mora

Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Jadransko more
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Na pulskom području pojavile su se mediteranske meduze
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
TOP 100 fotografija u 2022. godini
Foto: Boris Scitar/PIXSELL
ribarska mreža
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
škrpina
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
škrpina
Foto: Boris Scitar/Vecernji list
Zagreb: Odjel za proizvodnju antiseruma i uzgoj pokusnih životinja Imunološkog zavoda
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
murina
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
murina
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
ježinac
Foto: Hectonichus/Wikipedia
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
more
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Tribunj: Marijeta s ocem ulovila otrovnu ribu
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Vodice: Bra?ni par Mika? pronašao otrovnu srebrnoprugu napuha?u
Foto: Wikimedia
Lagocephalus sceleratus
Foto: Nikolaj Knežević
Vatrenjače (PTEROIS MILES)

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.