Podjela je očita u gospodarstvu, u školama, na fakultetima, u zdravstvu...

Rreferendum za neovisnost: Raskolile se obitelji, susjedi, sela, gradovi...

Foto: import
Rreferendum za neovisnost: Raskolile se obitelji, susjedi, sela, gradovi...
19.05.2006.
u 14:11
Pogledaj originalni članak

Nakon što sam mu kazao da ću na referendumu zaokružiti "ne", da sam protiv nezavisne Crne Gore, izbila je svađa između mene i oca. On je onda uzeo pištolj i pucao u mene. Tako ranjen, istrčao sam iz kuće i pobjegao u brda. U kući su me optužili da sam se prodao bloku za zajedničku državu", priča Senad Latić, mještanin crnogorske općine Berani, kojega je hicem iz pištolja lakše ranio otac mu Redžad Latić.

Ta obiteljska situacija ponajbolje oslikava stanje u Crnoj Gori, u kojoj se referendumska bitka za nezavisnu Crnu Goru, nakon verbalnih okršaja suverenista i unionista, prenijela i u domove običnih građana. Obiteljska svađa iz Berana nije izoliran slučaj. Zbog referendumskog pitanja jeste li za samostalnu državu ili protiv nje, u Crnoj Gori posvađene su mnoge obitelji, susjedi, sela, gradske četvrti, sportske i estradne zvijezde.

Bastion zajednice
U Nikšiću, gradu koji unionisti uz Kolašin i Herceg Novi smatraju bastionom očuvanja zajednice Srbije i Crne Gore, predsjednik tamošnjeg općinskog odbora SDP-a Luka Mitrović, tvrde njegovi stranački prijatelji, u svađi je sa svojom braćom jer će zaokružiti "ne". Odjeven u zelenu majicu s grbom crnogorske države, njegov stranački prijatelj Esad Gegić na nikšićkom korzu, okićenom zastavama države Crne Gore, povjerava nam se da je musliman te da će, kao i 90 posto njegove braće, glasovati za odvajanje Crne Gore od Srbije. U Nikšiću su se zbog referenduma kazuje Esad ispijajući kavu podijelili kvartovi i kavane.

Gdje god nema crnogorske državne zastave, znaj da su tu protiv samostalnosti. Evo, ovaj tu nije, a nije ni onaj preko puta za Crnu Goru, i to je tako. Sve je dobro dok je mirno, a mi suverenisti ne želimo probleme otkriva Esad skrivenu stranu referendumske podjele upirući prstom u kafiće bez barjaka.

Koliko je dubok jaz između zagovornika crnogorske samostalnosti i njihovih protivnika, najbolje svjedoči predreferendumski skup koji je organizirao Savez za zajedničku Srbiju i Crnu Goru. U vrijeme njegova održavanja vlasnici kafića koji su za crnogorsku državu iz prosvjeda su odlučili ne raditi.

Čudan grad
Nikšić je čudan grad. Ako ovdje pobijedi nezavisnost, onda će u cijeloj Crnoj Gori uvjerava nas Hakija Redžepagić, musliman, simpatizer Mila Đukanovića i samostalne Crne Gore. I on priznaje da zbog referenduma ima podjela unutar obitelji, ali najviše među susjedima po kvartovima.

Kod mene su svi za Crnu Goru pa ja toga problema nemam, ali znam da neki imaju. A bilo je, bome, i tučnjava pa i rastava smije se Hakija te napominje da će, čim Crna Gora bude slobodna, otići na kupanje u Dubrovnik.

Da je u općini bilo svađa zbog referenduma, na sreću bez težih posljedica, priznao nam je i načelnik Nikšića Nebojša Radojičić. Iako optimistično izjavljuje da će Nikšićani glasovati između 58 i 60 posto za samostalnu Crnu Goru, ipak nije mogao ne reći da ga je pomalo strah ako taj postotak bude između 50 i 55 posto, što je nedovoljno za odcjepljenje od Srbije.

Iskreno se nadam neće biti tako. Ako bude, ne daj Bože, nereda, policija će pravodobno reagirati napominje nikšićki načelnik te dodaje da će nakon samostalnosti Crne Gore tražiti da jedan grad iz Hrvatske bude grad prijatelj Nikšiću, možda čak Dubrovnik. Da referendumskih sukoba nema samo među Crnogorcima, pokazuje i priča Božidara Kovačevića Bobe, Srbina koji radi u podgoričkom hotelu Crna Gora. Iako se deklarira kao "čistokrvni Srbin", s ponosom ističe da će protiv volje svoje majke, koja živi u Kosovskoj Mitrovici, glasovati za samostalnu državu Crnu Goru.

Ja ću u nedjelju izaći na referendum s obitelji i zaokružiti "da" Crnoj Gori jer mi je ona dala sve, i to kad mi je bilo najteže. Majka je u Kosovskoj Mitrovici u srpskom dijelu i govorila mi je da ne glasujem, ali ja hoću odlučan je u svojoj nakani naš sugovornik. Predreferendumska podjela očita je i u gospodarstvu, u bankarskom sektoru, u školama, na fakultetima, u zdravstvu. Crnogorska je vlada u četvrtak svojim građanima koji štede u srbijanskim bankama objavila proglas da svoju štednju ubuduće mogu deponirati u crnogorskim bankama.

Platni promet
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović priznaje da već mjesecima ne funkcionira platni promet u zajednici SCiG te ističe da je bolja suradnja s nekim susjednim državama. Na gradnji dijela autoceste prema sjevernom dijelu Crne Gore nije angažirano nijedno poduzeće iz Srbije. Državna televizija iz svojih informativnih emisija potpuno je izbacila priloge iz Beograda, osim ako se ne tiču referenduma.

I školski udžbenici koji su se većim dijelom uređivali i tiskali u Beogradu povlače se iz nastavnog plana i programa jer, prema mišljenju vlade, u njima nije dovoljno zastupljena bogata crnogorska povijest. Osmišljava se već vizualni izgled buduće crnogorske države, već se dijele neslužbeni primjerci crnogorske putovnice, registarskih oznaka, osobne iskaznice, na kojima su šverceri već počeli zarađivati.

Pogledajte na vecernji.hr