Najnovije istraživanje pariškog instituta Coe-Rexecode moglo bi srušiti česte stereotipe prema kojima sjeverne europske države rade dok južnjaci ljenčare. Rezultati su, naime, pokazali da građani Rumunjske i Grčke rade najviše od svih država Europske unije, a visoko kotiraju i druge tranzicijske zemlje južne i istočne Europe, prenosi EU Observer.
Autori istraživanja bilježili su koliko su radnici sati doista proveli na radnom mjestu tijekom protekle četiri godine. Dakle, nisu gledali samo službeno radno vrijeme, koje uključuje bolovanja, godišnje odmore, štrajkove...
Utvrdili su da su stalno zaposleni Rumunji u 2013. godini radili 2099 sati. Grci su na drugom mjestu, a Mađari treći, dok su Hrvati podijelili četvrto mjesto s Bugarima. Slijede Poljaci, Letonci, Slovaci, Estonci i Ciprani. S druge strane, najmanje su radili Finci (1648) i Francuzi (1661 sati), a slijede ih Šveđani, Danci, Belgijanci, Talijani, Španjolci i Nizozemci. Britanci i Nijemci nalaze se negdje u sredini.
Gledajući vremensko kretanje radnih sati, najveći je pad od 2010. do 2013. godine zabilježen u Finskoj, Francuskoj, Švedskoj i Italiji. Broj radnih sati porastao je pak u Španjolskoj, Nizozemskoj i Portugalu.
>> Financial Times: Hrvatska je nova Grčka, zemlja društvene katastrofe
Ma radili bi naši radnici i više....Ali za crkavicu koju primaju ima li smisla ???....Za to što primaju nemogu paltiti režiju ni prehraniti obitelj...Robovi u svojoj vlastitoj državi....