vrijeme diktatura

Rumunji ne vraćaju prisilno oduzetu imovinu

Foto: screenshot/Deutche Welle
Rumunji ne vraćaju prisilno oduzetu imovinu
04.08.2015.
u 09:28
Pripadnici njemačke manjine u Transilvaniji imali su sreću u nesreći - oni su 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća mogli napustiti Rumunjsku uz pomoć Njemačke
Pogledaj originalni članak

Jedno od mračnih poglavlja rumunjske prošlosti je razdoblje komunističke diktature. Razdoblje je to o kojem svakako treba govoriti i pisati kako bi se u taj mrak unijelo više svjetla. Ono što se zna je da je komunistički diktator Nicolae Ceausescu desetljećima željeznom rukom i bez milosti vodio zemlju proganjajući sve koji nisu bili na njegovoj liniji.

Pripadnici njemačke manjine u Transilvaniji imali su sreću u nesreći - oni su 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća mogli napustiti Rumunjsku uz pomoć Njemačke. Ali iza sebe su morali ostaviti imanja koja sada mnogi od njih žele natrag. To je, međutim, i u današnjoj demokratskoj Rumunjskoj donkihotovski pothvat. 

>> Ne liže se svugdje isto - sladoledom oko svijeta

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

HR
hromcan
16:57 04.08.2015.

Dobro su podtupili.

Avatar nekakav
nekakav
11:49 04.08.2015.

mogao se autor malo više potruditi, pa nam pojasniti razloge zašto ljudi ne mogu vratiti svoja imanja. da vidimo gdje je i kolka razlika između nas i rumunja. mi smo krenuli s povratom imovine oduzete u vrijeme ...., da ne nabrajam krležijanski naziv jednog doba. i što bi sad? ciljano jednima vraćali, drugima ne? recimo, vratiti 'običnim' ljudima imanja, a velikašima, tj. vlasteli, ne? ili crkvi ne? ako se vraća, vraća se svima. najlakše bi bilo kad ne bi bilo povrata. ali je omogućen, i tu priča staje. inače, naslov sugerira nešto drugo nego što tekst upućuje. prema naslovu, rumunji su prisilno uzeli nečiju imovinu (u glavi ostaje dodatak da su i nekog otjerali...), a iz teksta da je njemačka zvala te ljude, da napuste svoju zemlju rumunjsku, i dođu živjeti u njemačku, i još im za to dala neku paru. a naravno, svoje su ostavili. a država, kakva god da je bila rumunjska u to doba, vjerojatno je napuštenu imovinu mogla uzeti. zašto i ne bi? zaboravljate da svaka zemlja ima neke zakone, i to je pravni okvir u kojem se živi. ako rh propiše da u imovinu rh ulazi imovina koja se ne koristi dulje od 10 godina neprekidno, onda će to tako biti. a vi se slikajte.

Avatar Lutkica
Lutkica
23:11 04.08.2015.

balkanska posla, najveći osjećaj za privatno vlasništvo imaju ameri koji ispale metak u čelo svakome tko se usudi dirati njihovo, moš mislit što bi napravili da im otmu toliku imovinu..eheheh