Okončanje rata

Rusija Siriji napisala novi ustav

Foto: Reuters/PIXSELL
Rusija Siriji napisala novi ustav
30.01.2017.
u 18:01
Ruski diplomati ubrzano rade na prijedlozima koji bi okončali rat u Siriji. Čini se da su islamski militanti najveća prepreka
Pogledaj originalni članak

U prijedlogu izmjena i dopuna ustava Sirije koji je rusko izaslanstvo 24. siječnja ponudilo na razgovorima u Astani pripadnicima sirijske naoružane oporbe, Rusija je zajamčila odlazak Assada s vlasti. Prema novom ustavu, sadašnji predsjednik Bashar al-Assad nakon 2021. godine više se neće moći kandidirati za predsjednika. Prijedlog nije naišao na protivljenje predsjednika Assada.

Naime, sirijska je vlada poručila da se u novom ruskom prijedlogu nacrta sirijskog ustava ne slaže samo s prijenosom zakonodavnih ovlasti s predsjednika na parlament i vladu. Također, sirijske vlasti protive se stvaranju novog parlamentarnog tijela Skupštine sirijskih regija, čime bi, uz postojeću Narodnu skupštinu, sirijski parlament postao dvodomni. Na ostale točke prijedloga Damask nije imao primjedbe.

U novom ruskom prijedlogu stoji da je Sirija jedinstvena i nedjeljiva država te da predsjednik može obnašati dužnost sedam godina i ne može se ponovo kandidirati na izborima.

Kurdi zadovoljni

Također, zemlja treba uspostaviti sustav dvodomnog parlamenta, Narodne skupštine i Skupštine regija. Između ostalog, ukida se dodatak prema kojem predsjednik mora biti musliman, kao i točka kojom se u zakonu zemlje spominje šerijat. Prema novom ustavu, Sirijska Arapska Republika postala bi Sirijska Republika, i to najviše zbog Kurda koji bi po novom ustavu trebali dobiti autonomiju unutar određenih granica. Isto tako, uz službeni arapski, osim sirijskog Kurdistana, pravo na regionalni jezik treba dati i ostalim sirijskim regijama. Osim vlade Sirije novim su nacrtom ustava zadovoljni i Kurdi koji bi trebali dobiti autonomiju i pravo na jezik a najzadovoljniji su zbog uklanjanja riječi “Arapska”, ostavljajući ime Sirijska Republika, što Kurdima omogućava ravnopravnost unutar sirijskog društva. Kurdi sebe ne smatraju Arapima.

Militanti ne prihvaćaju

Međutim, kao što se i očekivalo, prijedlog su odbili sirijski militanti, jer se u njemu predlaže uklanjanje točke o pravosuđu koje se temelji na šerijatskom zakonu, što i jest osnovni cilj borbe sirijskih islamističkih skupina povezanih sa Saudijskom Arabijom, Katarom i Turskom, koji žele Siriju iz sekularne pretvoriti u islamsku državu. Sirijski ustav je već promijenjen i potvrđen na referendumu 2012. godine, kada je čak 89,4% birača podržalo nacrt novog ustava koji je predložio predsjednik Bashar Al-Assad, kojim je poslije pola stoljeća ukinut politički monopol stranke Ba’ath i proširene su ovlasti predsjednika države     

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.