Balkan je uzet kao primjer za regionalne ratove koje je trebalo spriječiti, a koji su izbili, kako je rekao španjolski premijer Aznar, zbog pretjeranog nacionalizma. Teroristički je primjer, dakako, napad od 11. rujna na poslovne tornjeve u New Yorku. To su dva osnovna primjera koja su iznijeli šefovi država i vlada 19 zemalja NATO-a i Rusije, koji su se okupili u talijanskoj zračnoj bazi Pratica Di Mare pokraj Rima na kojoj su potpisom Rimske izjave osnovali Vijeće 20-orice.
Odmah je održan i prvi sastanak delegacija Vijeća 20-orice, nakon što su se šefovi država i zemalja zajednički slikali u prostoru koji je čuvalo 6000 vojnika, ratni zrakoplovi i mornarica ispred rimske obale.
Europa opet jedna
Nevjerojatne snage sigurnosti upotrijebila je Italija za osiguranje toga povijesnog summita kojim se, kako je rekao glavni tajnik NATO-a George Robertson otvarajući skup, zaključuje hladni rat između blokova te se ponovno ujedinjuje Stari kontinent. To je prvi sastanak velikih zemalja na kojem se nije raspravljalo o podjeli na interesne sfere ili cijepanju zemaljske kugle na ideologije, nego je stvorena jedinstvena fronta za borbu protiv terorizma, organiziranog kriminala i regionalnih ratova. Prema mišljenju šefova država i vlada 20-orice, vjerojatno ne bi izbio ni rat na Balkanu da je takvo tijelo međunarodnog dogovaranja postojalo prije desetak godina.
Osnutak Vijeća 20-orice, u kojem Rusija neće imati pravo veta, ali će sudjelovati u donošenju odluka, omogućio je pad Berlinskog zida. Nakon potpisa bivših istočnoeuropskih zemalja i Rusije na Sporazum o partnerstvu za mir 1997., Rimska je izjava više od partnerstva za mir. Pokazano je to i simbolički jer je ruski predsjednik Putin sporazum potpisao prema abecednom redu imena zemalja, dakle poslije Portugala, a ispred Španjolske, što se do sada nije događalo. Naime, do sada je tijelo zvano 19 plus Rusija odluke donosilo tako što je nakon NATO-a Rusija potpisivala svoj pristanak na već donesenu odluku.
Atmosfera koja je vladala u Pratica Di Mare bila je gotovo pretjerano prijateljska pa su se šefovi država i vlada, koji su imali po dvije minute vremena za govor, jedni drugima obraćali imenom - dragi Silvio, dragi George, dragi Vladimir, dragi Tony...
Sat summita 2,5 milijuna eura
Italija kao domaćin postigla je velik uspjeh ne samo u organizaciji, koja je pripremljena do u detalje, nego i u prethodnom posredovanju između NATO-a i Rusije za postizanje takvoga sporazuma. Dakako, svi su govorili o povijesnom danu, povijesnim rezultatima, velikom savezu za veliku europsku naciju te kamenu temeljcu za budući međunarodni poredak. Ali, naglašavali su i da terorizam nije pobijeđen intervencijom u Afganistanu.
Novo vijeće nije deklaracija namjere, već namjera da se zajedno i konstruktivno radi, rekao je Putin, koji je govorio odmah poslije Robertsona i Berlusconija. Nakon njega je i Bush naglasio da dva bivša neprijatelja sada postaju partneri, prevladavajući tako 50 godina podjela i nesigurnosti. Bush je istaknuo da će i dalje taj transatlantski savez imati vojnike u različitim uniformama, ali ovoga će puta svi biti ujedinjeni u borbi protiv zala kao što su terorizam, krijumčarenje drogom, ljudima i oružjem te poticanja na regionalne ratove s nacionalističkim ili vjerskim predznakom.
Ceremonija govora, potpisa, slikanja, konferencije za novinare trajala je ukupno pet sati, a izračunano je da je za organiziranje toga svaki sat stajao 2,5 milijuna eura. Nad rimskim je nebom bio zabranjen let za sve zrakoplove u kojima nije bio specijalni agent za borbu protiv terorizma i otmica, rimskim su ulicama patrolirali karabinjeri, a sve se motrilo preko satelita te pratilo na ekranima u centrali talijanske policije u Rimu.
RIM Silvije Tomašević