BEZ PREDSTAVNIKA U MOSKVI

Ruski utjecaj u Srbiji stavio Hrvatsku na granicu ‘obrane’ Zapada

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
plenković, vojarna
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Andrej Plenković
25.11.2016.
u 22:02
Poruku iz Rusije ne treba minorizirati, ali ni uveličavati.
Pogledaj originalni članak

Hrvatskoj se do sada stalno prigovaralo da nema profiliranu vanjsku politiku, da glavinja i da je bez stava u konkretnim slučajevima. No ispada da je za neke u Hrvatskoj problem i kad stava – ima.

Bura se digla oko reakcije Odjela za informiranje ruskog MVP-a na posjet premijera Andreja Plenkovića Ukrajini kad je izgovorio ono što zapravo jest “samo” odavno poznati službeni stav ove, ali i bivših vlada – da aneksija Krima nije legalna te da Hrvatska želi pomoći Ukrajini savjetima o mirnoj reintegraciji.

Na stranu oni koji smatraju da Hrvatska treba imati čvršće veze s Rusijom, što jest legitiman politički stav, no što je s kritikama da je Hrvatska mala država pa bi, valjda zbog toga, trebala tiho balansirati između svjetskih sila te da na ovaj način ugrožava sebe? Poruku iz Rusije ne treba minorizirati, ali ni preuveličavati.

– Posjet premijera Plenkovića Ukrajini bio je na obljetnicu Majdana i Rusija bi na tu činjenicu reagirala da je rekao bilo što – kažu nam diplomatski izvori.

Na tragu su Plenkovićeve izjave da je reakcija došla s “niže razine”, a ne od tamošnjeg ministra ili možda predsjednika Vladimira Putina.

No pitanje Rusije za Hrvatsku nije samo rubno značajno, a odnosi – ma koliko sve vlade držale komunikacijske linije otvorenima – već dugo nisu sjajne. Ruski utjecaj u BiH i Srbiji postavlja Hrvatsku na granicu “obrane” Zapada – i doslovno i u prenesenom smislu.

U tom kontekstu, Rusija zadnju godinu pojačava aktivnosti na tom zemljopisnom području, a to radi i Hrvatska pa su i ovakve iskre očekivane. Hrvatska je itekako svjesna da Moskva zadire u meki trbuh Hrvatske preko utjecaja u Srbiji i BiH, države važne i zbog sigurnosti i zbog Hrvata koji ondje žive, ali i preko kapilarnog širenja novca u samu Hrvatsku.

Uostalom, koliko se Hrvatska povuče iz regije – ma koliko ta riječ nekima smetala – ispražnjeno mjesto zauzet će Srbija.

Lošiji odnosi bili su vidljivi i kad je bivši veleposlanik u Hrvatskoj Robert Markarjan, koji je lani otišao, više puta upozoravao da ruske investicije nisu dobrodošle u Hrvatskoj, a još prije Zagreb je rekao “ne” plinovodu Južni tok.

Lani su Rusi pak tiho bojkotirali vojni mimohod u povodu Dana slobode te na njemu nisu imali predstavnika, a sada govore kako im se ne sviđa slanje hrvatskih vojnika u Litvu, na granicu s Rusijom.

Ruski MVP je također lani u izvještaju o neonacizmu u svijetu iznio podatak po kojem je u Hrvatskoj čak 30 tisuća Srba prešlo na katoličanstvo u posljednjih 19 godina te optužio Hrvatsku za neprocesuiranje zločina iz mržnje.

Iako su linije komunikacije otvorene, sigurno bi bilo lakše kad bi Hrvatska napokon dobila veleposlanika u Moskvi. Igor Pokaz se sa te funkcije povukao lani, no obavijest o odlasku predao je MVP-u pola godine ranije.

Cijelo to vrijeme u Zagrebu se nije mogao postići dogovor o imenovanju novog veleposlanika. Bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić kazala je kako je imala jako dobru kandidatkinju za tu poziciju, no da dogovor nije postignut.     

>> Putin ima novo oružje! 'Nevidljivi' vlak koji nosi nuklearne bombe zabrinut će NATO

FINSKI MINISTAR ZABRINUT

'Rusija neće stati ni nakon Ukrajine': Stiglo upozorenje za zemlje NATO-a, opasnost prijeti i od ovih saveznika

Predstavljajući pregled vojske nordijske zemlje, Hakkanen je rekao da smatra dugoročnim rizikom suradnju Rusije sa Sjevernom Korejom, Iranom i Kinom. "Rusija će, zajedno sa svojim saveznicima, ostati opasan akter u Europi čak i nakon rata u Ukrajini i ne možemo isključiti mogućnost da će (oni) prijetiti europskim zemljama upotrebom vojne sile", rekao je Hakkanen.

BEZ DLAKE NA JEZIKU O AFERAMA

Pavle Kalinić o Jelaviću, Kekin i pljački Hrvatske: Zagreb se raspada, tim putem ide i Europa

- Empire State Building u New Yorku je napravljen u godinu dana, a Zagreb ne može most obnoviti za tri godine. Kada treba biti član civilne zaštite, onda to nikome vjera ne dozvoljava, isti kao kada su dolazili pozivi iz ZNG-a, kad je počeo rat, a onda su mame i tate uzele telefon. Pa su malo nazvali, pa je bilo anemije i puno onih koji su baš u tom trenutku otišli u diplomaciju. I Vukovar je najgora stvar, grad heroj, iako smo ga izgubili, ali u prvom redu stoje dezerteri iz 91, a iza njih stoje branitelj,, rekao je Kalinić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 88

MA
MarkoKosmicki
22:20 25.11.2016.

nebojte se rusa nego nasih petokolonasa

Avatar TAJSAM
TAJSAM
23:18 25.11.2016.

Više mi je svejedno. Dao sam krvi i bio u zatočeništvu ali kad vidim danas kako se i tko vodi lijepu našu jako sam razočaran. Kad nema mjesta za Hasanbegovića i Brune Esih a i dalje se blati Hrvatska od strane lijevih te se ništa ne čini totalno sam bed i baš me zanima kome če sutra biti do Hrvatske kad se nas Hrvae stalno zaboravlja pa je bitniji HAVC nego stanje u Hrvatskoj. Pozdrav dobrim ljudima

Avatar Mrki medvjed
Mrki medvjed
22:25 25.11.2016.

Hrvatska kad bi bila mudra, pustila bi Merkelicu da Rusima kaže što EU od njih očekuje i ne bi se gurala u prve redove, kako bi Putina europezilara. No, Plenković još uvijek misli da sjedi u u Briselu, a ne u Banskim dvorima.