Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Sadik Ahmetović uime Vijeća ministara BiH i ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske Tomislav Karamarko uime Vlade RH potpisali su danas u Opatiji sporazum o predaji i prihvatu osoba čiji je ulazak ili boravak nezakonit. Sporazum je potpisan na službenom sastanku izaslanstava ministarstava dviju zemalja na kojem se razgovaralo o dosadašnjoj i budućoj suradnji policija i zajedničkom postupanju prema Srbiji i njenu zakonodavstvu zbog čijeg je, kako ga je nazvao Karamarko, lošeg i nepravednog zakona bilo moguće postupanje u slučaju Purda, Bosanac i Divjak.
Govoreći o sporazumu, ministar Ahmetović naglasio je da je riječ o prvom takvom dokumentu napravljenom po europskim standardima što potvrđuje da je BiH na tom području sposobna poštovati europske standarde, a ministar Karamarko potpisivanje sporazuma nazvao je nadogradnjom, odnosno europeizacijom dosadašnjeg sporazuma prema kojem se na granici dugoj 1001 km uspješno surađivalo od 2000. godine.
– Današnji razgovori potvrdili su dobru suradnju policijskih agencija i drugih institucija kojima je cilj vladavina prava. Ulaskom Hrvatske u EU Bosna i Hercegovina dobiva granicu s EU i želimo biti u najvećoj mogućoj mjeri pripremljeni da bismo bili dobar partner koji neće stvarati nikakve probleme – kazao je Ahmetović. Dodao je da suradnja s Hrvatskom Bosni i Hercegovini, zemlji koja želi postati članicom EU, olakšava posao u budućim pregovorima. Slučajevi Purda i Divjak, nastavio je, opteretili su unutarnje odnose u BiH , ali i odnose u regiji, a ni jednoj zemlji u regiji nije interes da se na takav način remete politički odnosi i destabilizira cijelo područje. Upravo zato nužno je poboljšanje političkih prilika u regiji kako bismo na temelju boljih političkih odnosa imali dobre ugovore koji će regulirati ovakva pitanja i spriječili da se slični slučajevi ponove.
I ministar Karamarko napomenuo je da je funkcioniranje srpskog zakonodavstva u slučajevima Purda, Bosanac i Divjak unijelo nemir u Hrvatsku te da je nužno zajedničko postupanje i u pravnom i u političkom djelovanju, a na razini ministarstva policije Karamarko je najavio i susret s kolegama iz Srbije.
Govoreći o prosvjedima u Hrvatskoj i prosvjednicima koji su bili i pred njegovom kućom, ministar Karamarko kazao je da prosvjednici ističući svoje legitimne zahtjeve imaju pravo "ići kamo hoće" , no kazao je da on nakon svega što je policija u posljednje dvije godine napravila u borbi protiv korupcije i kriminala te nakon osiguravanja javnog reda i mira i osiguravanja samih prosvjeda, ne zna što se zamjera policiji i u čemu je on griješio.
ma triba podicí Zid ala-Palestina...i problem rijesén zauvik, i najekonomicnije !!