Spajanje godišnjeg

S godišnjim odmorom i 14 dana praznika i blagdana do najmanje 30 slobodnih dana

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Zahvaljujući lijepom vremenu još uvijek dolazi veliki broj turista
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Zahvaljujući lijepom vremenu još uvijek dolazi veliki broj turista
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Split: Zahvaljujući lijepom vremenu još uvijek dolazi veliki broj turista
28.12.2021.
u 18:36
Nitko u Hrvatskoj ne može imati manje od četiri tjedna godišnjeg, uz 14 praznika ove se godine postiže najmanje 30 slobodnih dana
Pogledaj originalni članak

Zaposleni u Hrvatskoj ne bi smjeli imati manje od 20 dana, odnosno četiri tjedna godišnjeg odmora, no uz 14 dana državnih praznika i blagdana, od kojih četiri sljedeće godine padaju u dane vikenda – slobodni se dani u najnepovoljnijoj varijanti mogu protegnuti na najmanje 30 dana. Dakako, to se odnosi na ljude koji su slobodni vikendom ili ne rade u smjenama jer smjenski radnici često rade kad se svi drugi odmaraju.

Glavnina godišnjeg odmora uobičajeno se kod nas koristi ljeti, te prvo značajnije razdoblje odmora počinje već u lipnju, koji je zbog Tijelova i Dana antifašističke borbe, i ove godine idealan za uhodavanje za godišnji. Uz pet dana godišnjeg u lipnju se broj slobodnih dana može protegnuti na jedanaest, što je sasvim dobra priprema za pravi godišnji u srpnju ili kolovozu, tko volji ljetnu vrevu i gužvu.

Kraća je mogućnost da se između dvaju lipanjskih praznika razdoblje odmora s tri dana godišnjeg protegne na sedam dana.

S jednim danom godišnjeg mogu se i na početku siječnja dobiti četiri slobodna dana za odmor od stare i skupljanje snage za novu godinu, i to bi bilo manje-više sve što se tiče ozbiljnijeg spajanja u 2022. godini.

Mnoge hrvatske tvrtke uvode i kolektivne godišnje odmore tijekom ljeta ili božićnih blagdana jer im je tako jednostavnije organizirati radni proces. Prema kolektivnim ugovorima i internim aktima poduzeća, godišnjih odmora kod nas ima i duljih od 30 radnih dana, s tim što se vrlo često subote i nedjelje ne uračunavaju u godišnje odmore. Hrvatska ima nešto više državnih blagdana i praznika od europskog prosjeka.

Prema istraživanju Eurofounda, fondacije za poboljšanje životnih i radnih uvjeta, zaposleni u EU imaju 25 dana plaćenog godišnjeg odmora i 11 praznika. Najdulji su plaćeni godišnji odmori u Danskoj i Njemačkoj – 30 dana, a najmanje se odmaraju Slovaci, Rumunji, Estonci i Ciprani – od 20 do 22 dana.

Godišnji se odmori moraju platiti i radnici se tog ustavnog prava ne mogu odreći. Sprečavanje radnika da koristi odmor ili sklapanje sporazuma o odricanju od prava uz isplatu naknade najteži je prekršaj poslodavca koji se kažnjava od 31 do 60 tisuća kuna, a odgovornu osobu četiri do šest tisuća kuna.

Koliko se kazni naplati, drugo je pitanje. Hrvatska radna regulativa u skladu je s radnim i socijalnim standardima EU direktiva, no kao i u mnogim drugim stvarima pitanje je kako se zakoni provode, koliko se kontrolira i sankcionira njihova primjena.

>> VIDEO Superbaka (100) na sobnom biciklu odvozit će cijelu dužinu Velike Britanije: Penjala se i po stepenicama devet katova dnevno godinu dana, što je više od Mount Everesta

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

5S
505.scrtom
19:19 28.12.2021.

je, samo da još nagovorite ljude da ne idu na bolovanje i dobit ćete nobelovu

HO
homophob
16:14 29.12.2021.

Drugarice Gataric! Molim vas, skolovanu osobu, da sluzite zajadnici kroz ljude koji citaju vase clanke unapredujuci jezik nacije. Iz vase biografije se vidi da zivite u Zagrebu vec dovoljno dugo da ste trebali nauciti hrvatski jezik. Mnogi gradani nisu imali prilike ili nisu postigli dovoljno u skolama pa je zadaca novinara utjecati na nacionalnu pismenost a to izmedu ostalog trazi koristenje povratnih glagola! Odmarati SE; setati SE itd! Jos jednom apeliram da budete sto vam je gradanska duznost novinara ne samo prenositelj vjesti nego i PROSVJETITELJ! Svako vam dobro zelim u Novoj godini!