– S kreditom u švicarcima supruga i ja živimo od danas do sutra. Ne znamo što nas čeka. Supruga kaže da smo u protekle tri godine od brige ostarjeli 10 godina. Imamo dijete od šest mjeseci i ne znamo što mu možemo priuštiti – svjedočio je Eugen Dobrić (36), dipl. grafičar, u nastavku spora Potrošač protiv osam banaka u zagrebačkom Trgovačkom sudu.
On je 2007. digao kredit u RBA banci od 94.100 franaka, a supruga je podignula još pola kredita na svoje ime. Prva rata bila mu je 3307 kn, potkraj srpnja 2011. iznosila je 4807 kn, a sada plaća ratu od 4594 kn. Službenica u banci mu je pri dizanju kredita rekla da nema razloga za brigu jer uvijek može napraviti konverziju kredita u eure, a on je shvatio da se konverzija radi po početnim uvjetima iako mu u ugovoru piše drukčije.
– Službenica banke mi je govorila da je riješila puno kredita u francima za mlade i da je ta kamata najbolja, da banci nije u interesu uništiti mlade ljude, svoje klijente. Ubrzo mi je kamata s početne 4,95% skočila na 5,45%, a tečaj franka je rastao. Kada sam 2010. toj službenici rekao da bih htio napraviti konverziju kredita, rekla mi je da se kredit konvertira po sadašnjem tečaju i uz kamatu od 7%. Ispalo bi, kad bismo konvertirali cijeli iznos, kao da nismo ništa otplatili i da smo banci dužni čak i više nego kad smo digli kredit – svjedočio je.
Kazao je da je poslije i drugi službenik rekao da se malo strpe, da banka traži rješenje. Kamata mu je poslije spuštena na 4,75 posto. Odvjetnik RBA prigovorio je istinitosti njegova iskaza da ga je službenica banke nagovarala da uzme kredit u francima te da ga nije informirala o rizicima.
Moje suosjecanje...ali se nemogu sjetiti, kada sam podigao kreditu u kunama, uz dosta vecu kamatnu stopu, ovi "svicarci " su mi se smijali...ali hajde. Osim sebe, nisu baas spominjali druge koji su kredite podigli u eurima i kunama po duplim kamatnim stopama....mozda i nas netko spomene!?