I u Hrvatskoj od jučer, kroz Europsku Uniju, djeluje prvi nadnacionalni tužiteljski ured u svijetu (ne računajući haaško tužiteljstvo s kojim je Hrvatska imala iskustva) – Ured europskog javnog tužitelja, svojevrsni europski USKOK.
Službeno je počeo s radom gotovo četiri godine nakon što je donesena politička odluka o osnivanju i devet mjeseci nakon početka intenzivnih priprema tog ureda za početak rada. Iz Hrvatske je u njegovo sjedište u Luksemburgu imenovana Tamara Laptoš, bivša šefica USKOK-a i zamjenica glavnog državnog odvjetnika RH, a još dvoje tužitelja, Tomislav Kamber i Sani Ljubičić, rade kao delegirani europski tužitelji decentralizirano, u Hrvatskoj. Imaju dvojaki status jer pripadaju nacionalnom tužiteljstvu, ali su i neovisni o njemu kad vode istragu i sudski spor na europskim predmetima koji će se i dalje suditi pred nacionalnim sudovima.
Ovlasti europskih tužitelja ograničene su na kaznena djela koja su počinjena na štetu proračuna EU, ali za razliku od dosadašnjih istražitelja iz OLAF-a, koji nisu imali ovlasti pokretati kazneni progon i sudske postupke nego samo pisati izvješća, novi europski tužitelji u području svog djelovanja imaju sve ovlasti kao i nacionalni.
Iz EK su poručili da je riječ o “novom poglavlju u borbi protiv prekograničnog kriminala”, a riječ je i o iskoraku u razvoju EU. Pet zemalja Unije – Irska, Danska, Mađarska, Poljska i Švedska – odbile su se pridružiti jer smatraju da se to kosi s nacionalnim ovlastima, dok Slovenija kasni s delegiranjem tužitelja. Za šeficu tužiteljstva imenovana je Rumunjka Laura Kövesi, a kaznena djela na štetu proračuna EU mogu obuhvaćati slučajeve od korupcije pri ugovaranju i isplati novca iz EU fondova do prevara s PDV-om kad šteta iznosi barem 10 milijuna eura.
>> Pogledajte i ovaj video - Tomašević: Ništa nećemo raditi preko koljena, prvo ćemo obaviti razgovore sa svim pročelnicima