Mali trgovci oprezniji

S Vladinim mjerama zahuktava se utakmica među trgovcima: Snizit ćemo cijene i nećemo dizati marže

Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Pula: Svečano otvorena nova trgovina Lidl
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Dugačak red na ulazak u dućan
Foto: Goran Kovacic/pixsell
Ilustracija
17.02.2022.
u 20:07
Lidl prvi najavio niže cijene, već od početka ožujka, mjesec dana prije stupanja na snagu odluke o smanjenju PDV-a
Pogledaj originalni članak

Cijene u svim kategorijama na koje je Vlada spustila stopu PDV-a sigurno će pasti. Trgovci sigurno neće povećavati svoje marže jer si nitko danas ne može dopustiti da bude skuplji od konkurencije, a kad marža ostane ista, cijene će se smanjiti za razliku PDV-a – komentira predsjednik uprave NTL-a te Udruženja trgovine pri HUP-u Martin Evačić najnovije mjere Vlade s kojima će od početka travnja, među ostalim, stopa PDV-a pasti s 13 na 5% za svježe meso i ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja, masti i dječju hranu te na troškove u poljoprivredi (sadnice, gnojivo, pesticide), a s 25 na 5% na maslac i margarin.

Kupci paze na svaku kunu

Evačić ističe kako je koncentracija trgovaca na hrvatskom tržištu previsoka, a potrošači paze na svaku kunu. Niža stopa PDV-a znači izravno smanjenje prihoda u državnom proračunu, no zbog pada cijena hrane moguća je veća potražnja kojom bi se to smanjenje anuliralo, a trgovcima osiguralo barem istu zaradu u postotku. Procjene koeficijenata elastičnosti za pojedine segmente hrane tijekom krize pokazuju iznimno visoke razine. Primjerice, kod mesa i voća u pojedinim mjesecima koji su prethodili ili slijedili određene najave promjena cijena i ostalih čimbenika koji utječu na raspoloživi dohodak, procijenjena elastičnost bila je dosta visoka pa je potražnja u prosjeku padala gotovo dvostruko. No kod kruha, mlijeka, jaja, brašna... nisu zabilježena takva odstupanja.

- Dapače, trgovci ističu da bi od ožujka brašno i kruh još jednom trebali poskupjeti, u prosjeku 10-ak posto - kaže Evačić, tako da će se tek vidjeti hoće li ih neke od najavljenih mjera Vlade ipak obuzdati. Činjenica je, naime, da su neki proizvođači već shvatili kako su se “malo zaletjeli pa su korigirali cijene”. Ulju je tako već nešto pala cijena, napominje Evačić, dok neki visoke inpute još nisu pretočili u više cijene zbog velikih tržišnih poremećaja. Trenutačno najviše ispaštaju svinjogojci i proizvođači mlijeka.

Količinski pad prodaje dosad su trgovcima kompenzirale više cijene proizvoda. Tko je kupovao kilogram mesa, sad je kupovao 80 dekagrama, umjesto tri kutije keksa – jednu, i to na sniženju. A sad su sve oči uprte u proizvođače, hoće li oni povisivati cijene, s obzirom na to da je većina robe na koju se smanjuje PDV sezonska, posebice voće i povrće, te meso. Cijene se mijenjaju svaki tjedan te je pitanje kako će se kontrolirati padaju li ili rastu u skladu s Vladinim subvencijama i nižim PDV-om kod inputa u proizvodnji.

I Lonia, Konzum, Tommy, Kaufland... potvrdili su nam da će cjelokupno sniženje stopa poreza rezultirati nižim cijenama za kupce te da tu situaciju ni u kojem slučaju neće iskoristiti za podizanje trgovačkih marži. Lidl pak ide i korak dalje.

- Lidl Hrvatska prvi će sniziti cijene svježeg mesa i ribe, jaja, voća i povrća, jestivih ulja i masti, dječje hrane te uložaka i tampona, i to mjesec dana prije stupanja na snagu odluke Vlade RH o smanjenju PDV-a, počevši već od 1. ožujka - najavljuju u Lidlu.

Mali trgovci oprezniji

Mali trgovci, koji u konkurenciji s velikima teže preživljavaju, puno su oprezniji.

- Sve su mjere dobrodošle, pa tako i manji PDV, no to je jedino na što država može utjecati. Gnojivo uvozim iz Izraela, može li tu država išta utjecati? Ne može. Divljanje cijena je globalna priča. Ne određujemo mi cijene, već tržište. Ako naranče u Španjolskoj skoče za 50%, što nama vrijedi par postotaka niži PDV? - kaže nam Darko Filakov. Njegova obitelj u Baranji uzgaja rajčice, papriku, krastavce..., no na policama njihove trgovine u Osijeku trenutačno je većina uvozne robe. Njihovi proizvodi počet će pristizati tek u ožujku, a do tada tko živ – tko mrtav. Cijene u dućanu, pak, zasad nisu povisivali. Što će sutra biti, ne može prognozirati. A još je neizvjesnije po kojoj će cijeni vlastito voće i povrće plasirati na tržište.

- Sva je moja roba praktički već prodana, ali nitko ne zna po kojoj cijeni. Ulazni su nam troškovi 1,5 milijuna kuna veći nego lani, što je porast od 40%. Samo je ambalaža skuplja 47%. Cijene luduju svakodnevno, i kod nas i u Europi. Svi mi možemo propasti! – zaključio je Filakov.

I Janko Paunov, vlasnik trgovine mješovite robe Jelena iz Nove Gradiške, kaže da eventualna poskupljenja ovise o nabavnoj cijeni robe na tržištu.

- Ako te cijene budu više, morat ćemo i mi povisiti cijenu robe. S druge strane, bude li PDV niži, normalno da ćemo smanjiti cijene za razliku PDV-a. Mislim da su Vladine mjere dobre i da su donesene u pravo vrijeme. Vidimo da cijene rastu i da sve poskupljuje, a mjere će ipak pridonijeti da ta poskupljenja budu blaža – zaključio je Paunov.

Vlada zaboravila na javnolinijske prijevoznike?

Iz Koordinacije javnolinijskih prijevoznika pri HUP-u izrazili su žaljenje što je Vlada u paketu mjera koji obuhvaća smanjenje PDV-a propustila uključiti i sektor prijevoza putnika koji trpi i zbog negativnog utjecaja pandemije na putovanja. Ističu kako je stopa PDV-a u nas na prijevoz putnika među najvišima u Europi, pa hrvatski građani, osim što plaćaju jedno od najskupljih goriva, nemaju mogućnost za nešto jeftiniju alternativu u prijevozu.

- I porast cijena energenata te inflatorni pritisci ugrozit će sektor o čijem prijevozu ovisi više od polovine građana - upozorio je predsjednik Koordinacije Hrvoje Meštrović.

VIDEO Plenković najavio: Smanjujemo stopu PDV-a na higijenske uloške i tampone!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar VLbriše
VLbriše
09:02 18.02.2022.

Nadam se da budu svi iz regiona dolazili u šoping u Hrvatsku ??? Jedino bum ja točil gorivo u Sloveniji , kvalitetnije je i jeftinije.

Avatar Europsko-Balkanska Ljubav
Europsko-Balkanska Ljubav
00:05 18.02.2022.

Trgovci će snizit cijene i neće dizati marže a balkanska domoljubna raja če snizit svoje porcije hrane i dizati saznanje da ima Hrvatsku i da gladuje kao svoja na svome.

Avatar drug Joža
drug Joža
21:02 17.02.2022.

" Niža stopa PDV-a znači izravno smanjenje prihoda u državnom proračunu, no zbog pada cijena hrane moguća je veća potražnja kojom bi se to smanjenje anuliralo, a trgovcima osiguralo barem istu zaradu u postotku." -Kakve veze ima smanjenje PDV-a sa zaradom trgovaca?!? Ako Podravka isporuči neki proizvod u trgovinu za 80 kuna, trgovac nadoda svoju maržu 20 kuna, i na ukupnih 100 kuna država je lupala 25%, što je iznosilo 125 kuna, a sad će pdv biti 5% pa će koštati 80+20=100 +5%= 105 kuna. I dalje trgovac zaradi svojih 20 kuna na tom proizvodu. Njima je svejedno koliko je pdv.