Novosti u zakonu

Sa 16 godina možete vaditi zub i krv, ali ne i primiti anesteziju

Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL
Sa 16 godina možete vaditi zub i krv, ali ne i primiti anesteziju
10.06.2014.
u 17:15
U slučaju suprotstavljenih stavova djeteta i roditelja po pitanju medicinskog zahvata, odluku donosi sud u izvanparničnom postupku, kaže treći stavak zakonskog članka 88. Obiteljskog zakona koji govori o tzv. informiranom pristanku djeteta na medicinske zahvate
Pogledaj originalni članak

Odredba Obiteljskog zakona po kojoj dijete s navršenih 16 godina samo može odlučivati o manjim medicinskim zahvatima pobudila je polemiku pa i poslužila za dovođenje stvari do apsurda navodima da će se sada tinejdžerice same odlučivati na povećanje grudi, abortus ili operaciju nosa ili ušiju. Ni amandmanom povišena dobna granica s prvotnih 14 godina na 16 nije zaustavila kritičare.

Snimanje, šivanje, gips...

Međutim, nipošto ne dolazi u obzir da stariji maloljetnici sada smiju na svoju ruku odlaziti na zahvate. Zakon uređuje neke svakodnevne situacije.

– Riječ je o manjim postupcima tipa snimanja ili vađenja zuba, šivanja rane, stavljanja gipsa, vađenja krvi itd., postupka za koji liječnik zna da će djetetu pomoći a pritom mu neće ugroziti zdravlje – objašnjava odredbu najvažnijeg zakona iz svog resora Milanka Opačić, ministrica socijalne politike i mladih.

Liječnici znaju procijeniti rizik i neće se dovesti u situaciju da ih roditelj može tužiti

ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić

Isti zakonski članak kaže da, radi li se o medicinskom zahvatu koji je povezan s rizicima i mogućim posljedicama za djetetovo zdravlje, djetetov pristanak nije dovoljan već je potrebno i odobrenje djetetovih roditelja ili zakonskog zastupnika.

– Jasno da pri anesteziji i većim zahvatima pristanak treba dati roditelj. Liječnici znaju procijeniti koji su postupci riskantni a koji nisu pa se sigurno neće dovoditi u situaciju da ih kasnije roditelji mogu tužiti. Zato će u iole riskantnijim situacijama tražiti njihov pristanak – govori M. Opačić, dodajući da je i ta odredba usklađena s europskom zakonodavnom praksom.

Treći stavak zakonskog članka 88. Obiteljskog zakona, koji govori o tzv. “informiranom pristanku djeteta na medicinske zahvate”, kaže i da, u slučaju suprotstavljenih stavova djeteta i roditelja po pitanju medicinskog zahvata, odluku donosi sud u izvanparničnom postupku.

Kad bi zvala roditelje

– Za indicirano vađenje krvi ili rendgen sigurno ne bih zvala roditelje, ali u slučaju da moram dati anesteziju ili uputiti na hitnu intervenciju u bolnicu, zvala bih roditelje – govori obiteljska liječnica dr. Dijana Mršić-Novački. Slaže se s time da liječnici trebaju procijeniti “zrelost” pacijenta za odlučivanje, jer, kaže, ima i 26-godišnjaka koji za to nisu dovoljno zreli.

>>Krvna slika: Naučite kako pročitati laboratorijski nalaz

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

HR
hrxxx111
20:02 10.06.2014.

u slucaju suprotstavljenih stavova djeteta i roditelja sud mora odlucivati ?kud su spori i pretrpani slucajevima jos ce im i ovo natovariti. zasto o tome nebi odlucivali recimo lijecnici ? npr. 2 lijecnika i ravnatelj bolnice