SABOR

VIDEO Oporbeni prijedlog Zakona o pobačaju nije prošao: Nije dobio dovoljan broj glasova

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Sjednica nastavljena raspravom o oporbenim prijedlozima za raspuštanje Sabora
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Saborski zastupnici raspravljali o zaštiti zraka
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Saborski zastupnici raspravljali o zaštiti zraka
13.05.2022.
u 12:35
Iz vladajućeg HDZ-a istaknuli su da je parlamentarna vladajuća većina dokazano stabilna, a inicijative da se raspusti Sabor besmislene i bespredmetne
Pogledaj originalni članak

Saborski zastupnici ovotjedni rad zaključit će glasovanjem o raspravljenim točkama, među kojima su Vladin prijedlog da se euro uvede kao službena valuta, ali i oporbena inicijativa za raspuštanje Sabora te SDP-ov prijedlog zakona o medicinskom postupku prekida trudnoće.

Većinom glasova nisu prošli oporbeni prijedlozi o raspuštanju Sabora sa 77 glasa protiv, 52 za i dva suzdržana. U Saboru nije prošao ni oporbeni prijedlog zakona o pobačaju. Protiv je  glasovalo 78 zastupnika, a za je bilo 47 zastupnika.

Sjednica Sabora počela je u 9:30.

Uoči glasovanja za uvođenje eura kao službene valute, Miro Bulj iz Mosta i Marjan Pavliček iz Hrvatskih suverenista zatražili su stanku navodeći kako nije vrijeme za uvođenje eura i da je zbog inflacije ovo najgore vrijeme za uvođenje eura.

Hrvatski sabor u petak je većinom glasova usvojio Zakon o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj. Za taj zakon glasovalo je 117 zastupnika, 13 je bilo protiv, a jedan suzdržan.

Zastupnici su odbacili amandmane Mosta i Kluba ZLB-a te zaključak Kluba Mosta, koje Vlada nije prihvatila. Euro bi službena valuta u Hrvatskoj trebao postati 1. siječnja iduće godine, a prije nego što u potpuno zamijeni kunu, od 5. rujna cijene bi se iskazivale dualno, u kunama i eurima.

Glasovanje o Zakonu o pobačaju

Prije glasovanja o SDP-ovu prijedlogu Zakona o pobačaju, Katarina Peović iz Radničke stranke pozvala je da se pravo na pobačaj vrati u Ustav RH, dok je SDP-ov Peđa Grbin istaknuo važnost prava na izbor svake žene. Marija Selak Raspudić žestoko je kritizirala SDP-ov prijedlog i optužila ih zbog regresije ženskih prava te ih pozvala da sami glasaju protiv prijedloga zakona.

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin prozvao je u petak HDZ da se Zakon o medicinskom prekidu trudnoće ne donosi zato što se, prema priznanju Branka Bačića, unutar stranke ne mogu o njemu dogovoriti pa je cijela država rob toga što HDZ ne može donijeti odluku.

„Zakon o medicinskom prekidu trudnoće važna je tema pa su oni koji su je stavili na raspravu kasno navečer pogriješili. Vlada do danas odbija nalog Ustavnog suda iz 2017. godine, zato smo mi iz SDP-a dva puta u saborsku proceduru uputili prijedlog zakona koji regulira medicinski prekid trudnoće", rekao je Grbin nakon cjelonoćne rasprave o SDP-ovu prijedlogu Zakona o medicinskom prekidu trudnoće.

Na tome ćemo i dalje inzistirati, bez obzira na to odbije li se naš prijedlog zakona, zato što pravo žene na izbor treba sačuvati i urediti tako da nijedno povjerenstvo "nigdje neće moći izvrdavati", najavio je.

Komentirajući izjavu predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića da HDZ nema namjeru mijenjati taj zakon, Grbin je kazao da će Jandroković građanima i Ustavnom sudu morati objasniti zašto se njihov nalog ne izvršava. "Odluke Ustavnog suda nisu švedski stol i ne možeš s njega birati ono što ti se sviđa", naglasio je.

Nepoštivanjem odluke Ustavnog suda građanima se šalje poruka koju je premijer Andrej Plenković više puta izrekao, a to je: "Mogu što hoću", kaže Grbin.

Raspuštanje Sabora

Pripremite se za možda zadnje glasanje u ovom sazivu Sabora – ovim se riječima predsjednik Sabora Gordan Jandroković danas obratio zastupnicima uoči samog glasanja o dva oporbena prijedloga – za raspuštanjem Sabora i raspisivanjem novih parlamentarnih izbora, što je kod nekih izazvalo smijeh. Na kraju, oba prijedloga nisu prošla.

Prijedlog o raspuštanju Sabora, koji je podnijelo sedam klubova lijevo-liberalnih stranaka predvođenih SDP-om, podržala su 52 zastupnika, dvoje je bilo suzdržano, a njih 77 bilo je "protiv".

– Odluka o raspuštanju Sabora nije prošla. Ovaj prijedlog nije dobio dovoljan broj glasova – kazao je Jandroković nakon glasanja o prvom prijedlogu. Uslijedilo je potom glasanje o istovjetnom prijedlogu raspuštanja Sabora koji je podnio Most. Za taj je prijedlog glasalo 57 zastupnika, dok je njih 77 opet bilo "protiv".

– Ni ovaj prijedlog nije prošao – kazao je Jandroković.

Zanimljiva fotografija

Rasprava o SDP-ovu prijedlogu zakona kojim bi se regulirao prekid trudnoće potrajala je do četiri sata ujutro u petak. I dok je lijevi dio oporbe navodio da je riječ o zaštiti zdravlja i pravu žena na izbor, vladajući su prijedlog ocijenili lošim i neusklađenim s odlukom Ustavnog suda te ustvrdili da je riječ o pokušaju lijevo-liberalne oporbe da na ozbiljnoj traumi pokuša prikupiti političke poene.

Protiv SDP-ova prijedloga bio je i desni dio oporbe koji je isticao da brani prava nerođenog djeteta jer život počinje začećem. Kako je rasprava izgledala do ranih jutarnjih sati, opisala je zastupnica Nove ljevice Ivana Kekin.

"Rasprava o pravu žene na izbor. Tri su sata ujutro. Nema HDZ- a ni bilo koga iz desne oporbe. Ne postoji slika koja bolje pokazuje koliko oni mare za žene. Nimalo",  stoji u statusu.

Sabor će glasovati i o dvije oporbene inicijative za raspuštanje Sabora, koje su odvojeno podnijeli saborski klubovi Mosta te lijevo-liberalnih stranaka. Da bi im to pošlo za rukom, inicijative treba podržati najmanje 76 zastupnika, tako da je malo izgleda da će oporbi to poći za rukom.

Iz vladajućeg HDZ-a istaknuli su da je parlamentarna vladajuća većina dokazano stabilna, a inicijative da se raspusti Sabor besmislene i bespredmetne.

Uz ostalo, zastupnici će glasovati i o zakonu o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj, za što je ciljani datum 1. siječnja 2023. godine. Prema tom zakonu, od 5. rujna ove godine cijene će biti istaknute i u kunama i u eurima, a dualno iskazivanje cijena trebalo bi se protegnuti i na cijelu iduću godinu.

Ministar financija Zdravko Marić naveo je ranije da će uvođenje eura donijeti niz benefita, od eliminiranja tečajnog i kamatnog rizika, do višeg kreditnog rejtinga i manje premije rizika, te da je napravljeno mnogo kako bi se negativni efekti sveli na najmanju mjeru. Prije glasovanja u podne, zastupnici će raspraviti prijedlog zakona o provedbi EU uredbe o okviru za oporavak i sanaciju središnjih drugih ugovorenih strana.

VIDEO U Zagrebu su bili i antiprosvjednici: 'Ovo su znakovi da ovaj svijet neće još dugo potrajati'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 51

Avatar bijeloanijebrašno
bijeloanijebrašno
09:45 13.05.2022.

Tako je lijeva strana Sabora izgledala kada se glasalo o HR samostalnosti !

KO
korisnik70
09:17 13.05.2022.

Kada cemo raspravljati smijem li na ulici nekoga ubiti ili ne? Jer sada raspravljamo smijemo li ubiti malo dijete

BA
bacenheider
09:56 13.05.2022.

Vidimo sto drugarice rade,ubijale bi male bebice i onda dodu i blebecu o demografskom slomu,kojih licemjera.Nesto malo se jucer pricalo da je Tomasevic zabranio isticanje zastava za Udrugu Hod za zivot i danas svi sute,a zamislite si da je neki gradonacelnik od desnicara zabranio na paradi ponosa isticanje zastava LGBT zajednice,grmjelo bi danima i to su hrvatski novinari sa drugovima i drugaricama iz mozemo i sdp-a koji svima sole pamet,a o ovome ni slova.U ovoj zemlji se vise nezna tko je lud,a tko normalan! I sad bi oni nas u 21 stoljece,a sa njima i njihovim idejama i planovima vode nas u kamenjarsko drustvo.