VLADA

Sabor spašava Vladu?

01.03.2002.
u 00:00
* Kontić: Ministri nastavljaju scenarij raskola HSLS-a
Pogledaj originalni članak

- Što se HSLS-a tiče, u Vladi u ovom trenutku ima šest slobodnih ministarskih mjesta, pa će uskoro Malo vijeće HSLS-a ponuditi, uz Dražena Budišu, koji je naš kandidat za zamjenika premijera, i pet kandidata za ta mjesta. Petorica ministara koji su podnijeli ostavke nanijeli su veliku štetu stranci i koaliciji i tim su činom preuzeli odgovornost za sudbinu koalicije - prvi je komentar HSLS-a na preksinoćnje ostavke Gorana Granića, Joze Radoša, Goranka Fižulića, Andre Vlahušića i Hrvoja Kraljevića, koji je javnosti prenio glasnogovornik stranke Joško Kontić. Šesto mjestio zauzima Alojz Tušek, ministar prometa, koji je početkom lanjske jeseni isključen iz HSLS-a.

Račanu za očitovanje dva dana

Ostavke koje su ministri predali premijeru Račanu, s kojim su preksinoć proveli tri sata u razgovoru, otvorile su pitanje opstanka koalicije, kao i to koji se scenarij raspleta može očekivati. HSLS, kaže Kontić, podržava ovu Vladu i njezin program, pa zato i namjerava u dogovoru s premijerom ponuditi nove ljude umjesto ministara u ostavci. HSLS ne vidi razloga da se i razmišlja o zahtjevu da se Vladi izglasava povjerenje, a odluči li se premijer na to, za HSLS će to biti dokaz da on namjerava izazvati podjelu u Klubu zastupnika HSLS-a. Inače, spomenuti scenarij jedan je od najčešće spominjanih u kuloarima. Prema njemu, premijer Račan ne bi prihvatio ponuđene ostavke već bi tražio da se Sabor očituje o povjerenju Vladi u ovom sastavu. U tom bi slučaju u Klubu HSLS-a nastao lom, koji je ljetos u zadnji tren spriječila Budišina ostavka na dužnosti predsjednika HSLS-a. - HSLS ima spreman odlučan odgovor na takav scenarij - kaže Kontić. Jedan od poteza koje bi Budiša u tom slučaju mogao povući bilo bi sazivanje Velikog vijeća HSLS-a i izglasavanje odluke o napuštanju koalicije i prelasku u oporbu, iz koje bi se podržavali oni Vladini potezi koje HSLS smatra dobrima.

Drugi scenarij koji se ne drži nemogućim, s obzirom na to da politika znači pragmatiku i kompromise, jest da se Račan i Budiša dogovore o kadrovskim pitanjima. Treći je da je svima svega dosta i da će se vući potezi koji vode prema prijevremenim izborima. U SDP-u, navodno, vodeći ljudi smatraju da su izbori rješenje, jer je očito da ovo više ne štima. Prema jednoj varijanti, prijevremeni bi se izbori namjestili za jesen, dokad bi se izmijenio Izborni zakon, završila sezona i napunio proračun. Prema drugoj, SDP bi se mogao odlučiti za parlamentarne izbore zajedno sa zagrebačkima, pogotovu ako u HDZ-u pobijedi Ivić Pašalić. Procjenjuje se da bi Pašalićev dolazak na čelo stranke bio vjetar u jedrima SDP-u. Ocjenjuje se da je i Budiša svjestan da bi prijevremeni izbori mogli biti izgledniji od dogovora, pa je to pravi razlog što već nema kandidate. Jučer se neslužbeno moglo čuti i kako će HSLS čekati Račanovo očitovanje dva dana, a ako ga ne bude, Budiša će odmah sazvati Veliko vijeće i pokrenuti postupak izlaska HSLS-a iz koalicije.

Situacija stvorena ostavkama podsjeća na epizodu iz lanjskoga srpnja, kad su ministri HSLS-a ponudili ostavke zbog krize s donošenjem odluke o izručenju generala Haagu. Tim nepotrebnim ostavkama omogućili su premijeru Račanu da već tada pokuša podijeliti Klub HSLS-a u Saboru inzistiranjem da se glasuje o povjerenju Vladi. Kontić kaže da su svi ti ministri još od srpnja u ostavci i podsjeća da su svi oni ponudili mandate i v. d. predsjedniku HSLS-a Jozi Radošu, a da su se oglušili kad je to od njih tražio novoizabrani predsjednik Budiša. - To dovoljno govori o odnosu naših ministara prema stranci i čovjeku zahvaljujući kojima sjede u Vladi RH - kaže Kontić. Podsjetio je i da je većina ministara vodila negativnu kampanju protiv Budiše dok mu je Radoš bio protukandidat. Dodaje i to da su njihove sadašnje ostavke nastavak srpanjskog scenarija.

Večeras Predsjedništvo SDP-a

S obzirom na to da ministri u ostavci tvrde kako se s većinom nije razgovaralo, Kontić govori da to nije točno, jer je Budiša razgovarao sa svima, a s nekima i više puta. Iznenađenost premijera Račana odlukom Malog vijeća o opozivu trojice ministara Kontić doživljava kao pozu, jer je Budiša obavijestio Račana o tome čiji će opoziv predložiti Malom vijeću 26. veljače, dan prije te sjednice. Kontić podsjeća i da su se ministri okupili u političku skupinu te ucjenjivali vodstvo stranke stavom "svi za jednoga - jedan za sve". Nakon svega, stranka je zatražila smjene trojice, kaže Kontić, ali ne kroz medije i ne bez argumenata. Tušeka opoziva jer nije član stranke, Fižulića jer nisu zadovoljni ni njegovim radom ni radom cijeloga Ministarstva gospodarstva, a Gorana Granića jer se distancirao od HSLS-a, što su kritizirali i neki od ministara u ostavci dok su bili članovi Malog vijeća. HSLS je jučer novinarima podijelio nepotpisan materijal, analizu rada Ministarstva gospodarstva za vrijeme sadašnjeg ministra u ostavci, gdje je rad Goranka Fižulića uglavnom ocijenjen negativno.

Sinoć, na tribini HSLS-a u Đakovu, Kontić nije želio otkriti imena ministarskih kandidata, ali je istaknuo da stranački kriterij neće biti jedini uvjet. Istaknuo je također da nitko ne dovodi u pitanje Granićevu stručnost. Iako najavljena, u Đakovu se nije pojavila potpredsjednica stranke Đurđa Adlešić.

- Ne znam priprema li se gospođa Adlešić za ministra obrane, ali je morala ostati u Saboru - obrazložio je Kontić njezin nedolazak.

Uglavnom, priča o sukobima nastavlja se i teško je predvidjeti sljedeću epizodu. Danas se sastaju šefovi stranaka koalicije, koji žele čuti od Budiše argumente za prijedlog smjene trojice ministara i koji su uglavnom kritični prema homogeniziranju skupine ministara kao načinu na koji se ne postupa u demokratskim sustavima. Prije toga na posebnom će sastanku razgovarati Račan i Budiša. Zasad je sigurno da će ministri ostati članovi HSLS-a, jer nikome nije interes da dodatno raspiruje vatru eventualnim zahtjevom da ih se izbaci iz HSLS-a.

Kako doznajemo, predsjednik SDP-a Ivica Račan sazvao je Predsjedništvo stranke za večeras u 18 sati. Na taj će sastanak doći nakon razgovora s koalicijskim partnerima. SDP će potom raspravljati o situaciji stvorenoj ministarskim ostavkama. Neslužbeno se moglo čuti kako vodstvo SDP-a namjerava predložiti svome predsjedniku da kao premijer zatraži od Sabora izjašnjavanje o podršci programu Vlade. Time bi se HSLS izvelo na čistac, jer ako i glasovali za program Vlade, onda bi ostao dojam da su digli prašinu ni oko čega i da im je jedina nakana bila srušiti Vladu. A ako, pak, barem dio HSLS-a ne bi glasovao za program Vlade, stvari bi bile jasne. Zastupnici HSLS-a podijelili bi se na podršci Vladi, a takvom formulacijom zahtjeva za glasovanjem o povjerenju programu, a ne ljudima, SDP bi izbjegao optužbu da ruši HSLS.

Mladenka Šarić

Pogledajte na vecernji.hr