Američki predsjednik Joe Biden i njegov prijedlog Zakona o smanjenju inflacije koji bi trebao potaknuti razvoj zelene tehnologije i lakši prijelaz prema ugljično neutralnoj budućnosti razbjesnio je Europsku uniju. Europski čelnici su uznemireni zbog subvencija koje će omogućiti taj Zakon, jer će prema njima dati "nepravednu prednosti" američkim kompanijama.
"Elementi zakona mogli bi dovesti do nejednakog tretiranja europskih kompanija i njihovu diskriminaciju", napisala je u srijedu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen te je predstavila plan borbe protiv tog američkog zakona sadržan u četiri točke. Cilj je omogućiti veću slobodu državama članicama da ulažu u vlastite kompanije i potencijalno ulažu sredstva iz europskih fondova u njih, piše Bloomberg.
Bidenov Zakon o smanjenju inflacije vrijedan je više od 360 milijardi dolara te je usmjeren prema borbi protiv globalnog zatopljenja, i to na način da uključuje porezne olakšice za izgradnju i uvođenje infrastrukture "čiste energije". Zakon će omogućiti subvencije za američku industriju, uključujući proizvođače električnih vozila. Američki predsjednik rekao je ranije ovog mjeseca da "nikada nije namjeravao isključiti ljude koji surađuju s nama".
Zašto su Europljani ljuti?
Europski čelnici otvoreno su izrazili svoje nezadovoljstvo spomenutim zakonom. Francuski ministar financija Bruno Le Maire optužio je Washington za provođenje protekcionističke politike u "kineskom stilu" koji diskriminira ne-američke tvrtke. EU je rekla da bi mogla čak i tužiti SAD Svjetskoj trgovinskoj organizaciji zbog tog zakona.
Nakon što je Rusija počela rat s Ukrajinom, Europska unija prisiljena je osmisliti iznova način na koji funkcionira njezino gospodarstvo bez jeftinoj ruskog plina. EU je zabrinuta da će njene tvrtke biti u nepovoljnom položaju ako ona ne bude mogla izjednačiti subvencije koje će Washington i Peking dati njihovim industrijama.
Povjerenica EU-a za tržišno natjecanje, Margrethe Vestager, rekla je novinarima u Parizu ranije ovog mjeseca da bi Zakon o smanjenju inflacije mogao biti štetan za europska poduzeća, kao i za druga velika gospodarstva, uključujući Japan i Južnu Koreju. No rekla je da je izbjegavanje utrke za subvencije apsolutni prioritet i da EU konstruktivno surađuje sa SAD-om na pronalaženju rješenja što je prije moguće.
"Možemo podnijeti samo jedan rat u isto vrijeme", rekla je Vestager, podsjećajući na energetsku krizu u Europi izazvanu ruskom invazijom na Ukrajinu. "Pronalazili smo rješenja za vrlo teška pitanja i prije i trebali bismo to ponovno moći učiniti jer ne mislim da geopolitička situacija u kojoj se nalazimo dopušta da se velike demokracije posvađaju", napomenula je, piše Bloomberg.
Iako je Biden ranije rekao da se "SAD ne planira ispričava" za zakon, rekao je da vidi prostor za izmjene kako bi se "europskim zemljama olakšalo sudjelovanje".
"Očito će biti grešaka u njemu i potrebe za pomirenjem promjena u njemu", rekao je Biden novinarima ranije ovog mjeseca nakon sastanka s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom u Washingtonu.
S obzirom na to da će Republikanci preuzeti kontrolu nad Zastupničkim domom, upitno je može li uopće doći do ikakve izmjene.
VIDEO: Od danas velika promjena na bankomatima u Hrvatskoj: Prijelazno razdoblje do 15. siječnja
Eu treba biti supersila a ne pudlica.Samo Eu ima strojeve za proizvodnju 5 nanometarskih chipova , a Francuska največe postrojenje za preradu urana na svijetu. Eu tereba gledati svoj interes i postati najjači igrač