Ma koliko god to čudno izgledalo, trenutačno cijelo zatezanje odnosa između Sjeverne Koreje s jedne te SAD-a i Južne Koreje s druge strane najmanje odgovara Kini.
Zadnjih tjedana između Pyongyanga i Seula vidi se retorika koja se neprestano pojačava, a paralelno s tim SAD počinje jačati svoje proturaketne sustave u tom dijelu svijeta. Povećan je broj projektila presretača na Aljasci, a govori se o postavljanju sustava THAAD i na Guamu. Razarači naoružani raketnim oružjem sposobnim za presretanje balističkih projektila pozicionirani su oko Korejskog poluotoka, a tu je dopremljen i plutajući radar za rano upozoravanje.
>> Pogledajte CNN-ovu simulaciju rata na Korejskom poluotoku
Oko Sjeverne Koreje SAD zatvara oklop koji ne samo da bi mogao biti dovoljan za neutralizaciju sjevernokorejskih raketa nego i za neutralizaciju cjelokupnog kineskog dalekometnog nuklearnog potencijala. Dosad su ovi raketni sustavi bili u svojevrsnom mirovanju, no zbog napetosti između dviju Koreja ovi su planovi ipak aktivirani. Raketni sustavi koji su raspoređeni zbog Pyongyanga mogli bi sada poništiti i jedan od ključnih faktora koji Kinu čine vojnom velesilom, a Peking time zasigurno nije zadovoljan.
To je ujedno i svojevrsno sankcioniranje Kine što nije obuzdala svog saveznika Sjevernu Koreju. Peking je posljednjih mjeseci u UN-u glasao za uvođenje sankcija Pyongyangu, no to nije bilo sve što je Kina mogla učiniti. Mogli su Sjevernu Koreju kontrolirati bolje, ali to nisu učinili, barem ne na dovoljno jasan i vidljiv način pa im se to sad obija o glavu.
>>Ovo su države koje imaju nuklearno naoružanje!
>> Amerikanci tvrde: S. Koreja lansira rakete za nekoliko dana ili tjedana
Sve o nemirima između Sjeverne Koreje i SAD-a čitajte u našem specijalu