Tajvanski i američki dužnosnici razgovarali su kako Tajvan može "smisleno" sudjelovati u Ujedinjenim narodima (UN) samo nekoliko dana prije nego što će kineski predsjednik Xi Jinping održati govor kojim će obilježiti pola stoljeća od pristupanja svoje zemlje UN-u.
Tajvan je, koristeći svoj službeni naziv Republika Kina, držao kinesko sjedište u Ujedinjenim narodima do 25. listopada 1971.
Kina kaže da je Tajvan jedna od njezinih pokrajina pa stoga ima isključivo pravo predstavljati Tajvan na međunarodnoj razini. Demokratski izabrana vlada u Taipeihu kaže da samo ona ima to pravo.
U priopćenju kasno u subotu, američki State Department objavio je da su se američki i tajvanski dužnosnici virtualno sastali u petak radi "rasprave usredotočene na potporu sposobnosti Tajvana da smisleno sudjeluje u UN-u".
"Sudionici iz SAD-a ponovili su predanost SAD-a važnom sudjelovanju Tajvana u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i Okvirnoj konvenciji UN-a o klimatskim promjenama te su razgovarali o načinima da se istakne sposobnost Tajvana da pridonese naporima u širokom rasponu pitanja", dodaje se.
Tajvansko ministarstvo vanjskih poslova zahvalilo je Sjedinjenim Državama na njihovoj "čvrstoj potpori".
Xi bi u ponedjeljak trebao govoriti na 50. godišnjicu onoga što Kina naziva obnovom svog zakonitog sjedišta u Ujedinjenim narodima. Tajvan je posebno ljutit zbog nemogućnosti potpunog pristupa SZO-u tijekom pandemije COVID-19, iako i Kina i SZO tvrde da je otoku pružena pomoć koja mu je bila potrebna.
Kina je pojačala politički i vojni pritisak kako bi prisilila Tajvan da prihvati kineski suverenitet. Tajvan kaže da je neovisna država i da će se braniti ako ga Kina napadne.
VIDEO Hrvatski državljani od danas mogu u SAD putovati bez vize: "Ovo je bio dug, ali važan proces"
Fora su ti Kinezi iz kopnene Kine. Ili komunističke Kine. Svugdje gdje su Kinezi, pogotovo tamo gdje su večina to je je po njima Narodna Republika Kina. Shodno tome za očekivati je da će uskoro tvrditi da imaju suverenitet i nad Malezijom, Singapurom, Tajlandom i Indonezijom gdje ih živi 20tak do četrdesetak posto od ukupnog stanovništva, a potom i u svim gradskim kvartovima SAD, Kanade, Australije i Europe u kojim su večina, a potom i cjelim gradovima gdje su ti kvartovi, i na kraju i državama gdje su ti gradovi.