SAD

Saddamovi snovi SAD-u opasniji od Kimove bombe

22.10.2002.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

U jeku iračke krize i novih napada Al-Qa"ide Bushova se administracija neočekivano suočila s potencijalno najvećom siguronosnom prijetnjom. Zagovaranje preventivna udara na Irak argumentom da kani stvoriti atomsku bombu i globalna hajka na binladenovce u strahu da ne nabave oružje strašnije od otetih aviona uvelike je poremetilo otkriće, pa potom priznanje Sjeverne Koreje da, suprotno sporazumu sa SAD-om, godinama tajno razvija nuklearni arsenal. Nakon što su sporazum iz 1994. poništenim proglasile obje zemlje, prvi je potez u smjeru smirivanja povukao P"yongyang. Kim Yong-nam, nominalni čelnik Sj. Koreje, a zapravo desna ruka doživotnog predsjednika Kim Jong-ila, poručio je jučer da su spremni pregovorima ukloniti sve američke brige.

Vijest da staljinistički režim s Dalekog istoka možda već ima N-bombu najviše je pak uzbunila američku javnost, u kojoj niz mjeseci paniku šire sličnom prijetnjom nepokorna arapskoga vođe Saddama Husseina. Bushova vlada, koja je P"yongyang prisilila na priznanje predočivši im špijunska otkrića, ovog je puta reagirala manje ratoborno. Javno se odlučila za diplomatski pristup, zasad ne zaprijetivši primjenom nove doktrine "napadni prvi" za koju bi Irak trebao biti pokaznim primjerom.

- Iako su obje zemlje opasne, vjerujemo da će u slučaju Sjeverne Koreje uspjeti metode koje očito nisu uspijevale protiv Iraka - izjavila je Bushova savjetnica za nacionalnu sigurnost Condoleezza Rice. Njeni su bivši kolege Henry Kissinger i Zbigniew Brzezinski pozdravili takav pristup, ali i upozorili da će u slučaju neuspjeha političkog i ekonomskog pritiska Bush morati posegnuti za vojnom opcijom.

Taj je rat iz istog razloga umalo poveo Bushov prethodnik Bill Clinton. Kriza iz 1993. nastala najavom Sj. Koreje da napušta Sporazum o nuklearnom nenaoružavanju prebrođena je godinu dana poslije dogovorom prema kojem P"yongyang zamrzava svoj vojni nuklearni program, a Washington zauzvrat pomaže gradnju dvaju civilnih reaktora te šalje naftu za struju i grijanje. Kao prvu sankciju SAD je navodno već obustavio dostavu goriva (godišnje pola milijuna tona). Za daljnje korake najavili su konzultirati sile koje imaju utjecaj na Kimov režim: Rusiju, gdje od jučer o tome razgovara Powellov pomoćnik za razoružanje John Bolton, te Kinu, koja niječe pomaganje spornog N-programa, a čiji predsjednik Jiang Zemin upravo stiže Bushu u posjet. Saveznici SAD-a koji najviše strepe - Južna Koreja i Japan - već su diplomatski počeli pritiskati P"yongyang da odustane o nuklearnog programa koji ga je i doveo u skupinu Americi neposlušnih zemalja "osovine zla".

B. Keserović

Pogledajte na vecernji.hr