Ovog mjeseca završava sanacija bolnica od 5,6 milijardi kuna, kojima je država pokrila dugovanja zatečena 31. prosinca 2011. godine.
- Odlučit će se koje bolnice nastavljaju sanaciju a u kojima se ona prekida jer su sanirane i ne proizvode nove gubitke. Te će bolnice biti vraćene osnivačima tj. županijama na dalje upravljanje - kazao je ministar zdravlja Siniša Varga danas na savjetovanju Udruge poslodavaca u zdravstvu koje se održava u Opatiji. Bolnice nulte i prve kategorije imaju najviše problema, no upravo one dugotrajno liječe najteže bolesnike.
Planira se do kraja 2017. godine riješiti dospjele dugove od 1,5 milijardi kuna a do 30. lipnja 2016. rokove plaćanja svesti u zakonske okvire od 60 dana, dodao je.
Novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o zdravstvenom osiguranju donijet će se, očekuje Varga, prije ljetne saborske stanke. Nacrt izmjena i dopuna razaslan je svim dionicima u zdravstvenom sustavu te 24. travnja kreće jednomjesečna javna rasprava. Kao najveće novosti izdvojio je novi model upravljanja i "aktivne direktore umjesto pasivnih ravnatelja".
Uzvratio je HDZ-ovom odboru za zdravstvo koji je kritizirao program za onkološke bolesnike nazvan 72 sata.
- Čelnici HDZ-ovog odbora za zdravstvo nažalost zagovaraju jedan sasvim drugačiji sustav zdravstva po kojem će samo sirotinja imati samo pravo na hitnu pomoć a svi ostali morat će nadoplaćivati. Moja je misija sačuvati Štamparov model zdravstva baziran na solidarnosti i da svi građani imaju jednako dostupnu zdravstvenu zaštitu. Na žalost, neki su izgubili svoju suosjećajnost sa pacijentima pa ih pozivam da je pronađu - poručio je Varga.
Govoreći o izlasku HZZO-a iz državne riznice, Varga je kazao da je gospodarsko okruženje u zemlji bilo takvo da je "izaći iz riznice bilo ludo, ali ostati je bilo glupo" te da se opravdanost tog koraka već pokazuje; za bolničku je zaštitu 1,3 milijarde ili 17 posto više novca, a za posebno skupe lijekove 225 milijuna kuna ili 36 posto. Vodstvima bolnica poručio je da se od njih očekuje da obradom više pacijenata smanje listu čekanja i time povećaju prihode.
Dražen Jurković, predsjednik Udruge poslodavaca u zdravstvu, kao ključni problem zdravstva naveo je gospodarstvo.
- Kad bismo dosegli prosjek EU28, to bi značilo skoro 300 tisuća zaposlenih više, koji bi uplaćivali doprinose, a onda bi se godišnje u zdravstveni sustav slilo 3,5 milijardi kuna više nego sada - kazao je Jurković.
>> 'Sisačka i bjelovarska bolnica pozitivan su primjer projekta sanacije zdravstvenih ustanova'
>> Uštedjeli na plaćama pet milijuna kuna i lani zaposlili 20 liječnika
"Bolnice koje su sanirane vratit ćemo njihovim osnivačima - županijama" a one koje proizvode nove gubitke ćemo ponovno sanirati- sigurno je mislio, ali nije rekao. Znači više se isplati loše raditi.